Strona głównaTop 10Łuk Mużakowa – jedyne takie miejsce na Ziemi widoczne z kosmosu

Łuk Mużakowa – jedyne takie miejsce na Ziemi widoczne z kosmosu

Województwo lubuskie skrywa w sobie prawdziwą perłę, coś czego nie spotkacie nigdzie indziej, miejsce doceniane przez UNESCO i każdego, kto je odwiedzi. Łuk Mużakowa, bo o nim mowa, to atrakcja, która skrywa w sobie kolorowe jeziorka, zachwycające widoki i jeden z najpiękniejszych parków na świecie. Jeśli nie mieliście okazji odwiedzić tego niezwykłego parku krajobrazowego, to najwyższa pora to nadrobić, bo jest co oglądać i to zupełnie za darmo!

Twór geologiczny jedyny i wyjątkowy

łuk mużakowa
Kolorowe Jeziorka – Łuk Mużakowa. Fot. August Kazimierz, CC BY-SA 3.0

Łuk Mużakowski to miejsce wyjątkowe, którego historia zaczęła się 450 tysięcy lat temu. Przez Polskę przeszedł wtedy potężny lodowiec w okresie zlodowacenia skandynawskiego. W miejscu znanym nam dziś jako Łuk Mużakowa zatrzymała się morena czołowa, która stworzyła krajobraz tego miejsca. Spiętrzenie przyjęło kształt podkowy – łuku o długości 40 kilometrów i powierzchni około 18 hektarów, które wyróżnia się swoim regularnym kształtem, pełnym wzniesień i licznych wąwozów. Lądolód nagromadził w tym miejscu ziemie bogate w pierwiastki mineralne, które wpłynęły na dalszy rozwój tego miejsca pod kątem kopalni odkrywkowych, a w następstwie na obecny wygląd Łuku Mużakowa.

Od kopalni do perły województwa lubuskiego

Obecny wygląd Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa związany jest z działającą tu kopalnią odkrywkową węgla brunatnego Babina. Rekordowe wydobycie rozpoczęto w latach 60. XX wieku, a największą pozostałością po tym okresie jest wyrobisko łuska C, które ze względu na swój kształt, nazywane jest Afryką. Odkrywka działała przez 9 lat i w tym czasie wydobyto z niej 1 108 468 ton surowca. Działalność górnicza silnie zmieniła krajobraz w okolicy Łęknicy. Obecny teren charakteryzują zalane wodą liczne zapadliska i wyrobiska, które tworzą tzw. pojezierze antropogeniczne. Miejsce to jest obiektem zainteresowania badaczy, ale i turystów, których przyciąga ten oryginalny krajobraz, pełen kolorowych jezior, fantazyjnie uformowanych brzegów i otoczony obumarłymi drzewami. Wszystko to tworzy piękną całość, którą bez wątpienia nazwać można perłą województwa lubuskiego.

Jedyna morena czołowa na Ziemi widziana z kosmosu

Łuk Mużakowa może poszczycić się czymś, czego nie znajdziecie nigdzie indziej na świecie. Ta jedna z największych moren czołowych w Europie, jest jedynym takim zjawiskiem, które widać gołym okiem z kosmosu. Morena przybrała kształt wielkiej 40-kilometrowej podkowy, której szerokość ma od 3 do 5 metrów. Nie mamy możliwości lotu w kosmos, gdzie zobaczylibyśmy to piękne ukształtowanie terenu, jednak dla turystów wzniesiono w parku krajobrazowym wieżę widokową. Po wejściu na jej szczyt widać zarówno wzgórza morenowe, lubuskie morze (czyli morze drzew), oraz kolorowe pojezierze. Gwarantujemy, że te widoki będą dla Was niezapomniane.

Łuk Mużakowa – światowy Geopark Unesco

Łuk Mużakowa położny jest częściowo po stronie polskiej, a częściowo po niemieckiej. Miejsce to zyskało miano Geoparku, którego celem jest przekazywanie wiedzy z zakresu poszukiwania i wydobywania kopalin, zmian krajobrazu naturalnego w związku z działalnością górniczą oraz powiązania rozwoju kulturowego z rozwojem przemysłu wydobywczego. Geopark, dzięki swoim walorom świata abiotycznego, jako jedyny w Polsce należy do Sieci Geoparków Europejskich i Światowych, a od 2015 roku szczyci się tytułem Światowego Geoparku UNESCO. Na świecie jest jedynie 127 geoparków, a jedyny w naszym kraju znajduje się w województwie lubuskim. Łuk Mużakowa to światowa atrakcja, której piękno i walory geologiczne powinny być zachętą do wizyty w tym miejscu.

Kolorowe jeziorka – Łuk Mużakowa

To co przyciąga do Łuku Mużakowa najbardziej, to kolorowe jeziorka, które mienią się różnorodnymi barwami i przeplatają się ze sobą i tworzą niesamowite zjawisko. Tu niemal każde jeziorko ma inną barwę, tworząc tęczową mieszankę, które zrobi wrażenie na dzieciach i dorosłych. Bajeczny turkus przechodzi w pastelowy róż i fiolet, a miejscami w rdzawą czerwień. Te wszystkie barwy występują w zależności od wcześniej wydobywanego surowca. Węgiel brunatny pomalował wody na kolor brunatny, iły i gliny na zielenie i turkusy, piaski szklarskie na błękity. A to wszystko możecie zobaczyć w jednym miejscu podczas niezapomnianego spaceru w Geoparku Łuk Mużakowa.

Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina

Turyści, odwiedzający Park Mużakowski, byli ciekawi miejsc sąsiadujących z parkiem, szczególnie kolorowych jeziorek i historii tego miejsca. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa oraz nadleśnictwa Lipinki Łużyckie, w 2012 roku powstała Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina. Trasa prowadzi odwiedzających po terenach dawnej, podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych i iłów ceramicznych. Ścieżka jest świetnie przygotowana, szeroka, utwardzona, z wygodnymi dojściami do atrakcyjnych miejsc. Aby dowiedzieć się jak najwięcej i poznać Łuk Mużakowa, dla zwiedzających przygotowano dwujęzyczne, polsko-niemieckie, tablice z opisem miejsca i kolorowymi zdjęciami przybliżającymi zagadnienia z zakresu geologii, górnictwa oraz opisu ciekawej flory i fauny. Zwiedzanie ścieżki można rozpocząć od strony Łęknicy, bądź z Nowych Czapli. Jej długość to ponad 5 kilometrów.

Zobaczcie także: Najbardziej kolorowe miejsca w Polsce. Nr 8 wybrano jednym z najbarwniejszych miast na świecie!

Park Mużakowa – tu natura łączy się ze sztuką

łuk mużakowa
Park Mużakowski. Fot. Shutterstock

Jeszcze jedną atrakcją, należącą do Łuku Mużakowa, którą koniecznie trzeba odwiedzić, jest Park Mużakowski. Na 728 ha powierzchni stworzono prawdziwe dzieło łączące naturę ze sztuką. Stare drzewa, mosty, wiadukty i zamki przyciągają swoim pięknem od XIX wieku. Ten jeden z najpiękniejszych parków w Europie został doceniony i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W miejsce to możecie wybrać się na spacer lub podziwiać uroki na rowerze. Oprócz polskiej strony parku warto także przejść mostkiem na stronę niemiecką, gdzie znajduje się niezwykle okazały zamek Bad Muskau.

Dowiedzcie się więcej: Park Mużakowski – tam, gdzie sztuka przemienia się w naturę.

Łuk Mużakowa – Jak dotrzeć?

Łuk Mużakowa położony jest w województwie lubuskim, tuż przy granicy niemieckiej. Geopark ciągnie się od miejscowości Tuplice, Trzebiel i Łęknica po stronie polskiej aż po Weißwasser i Dobern po stronie niemieckiej. Od strony Łęknicy dojedziecie zjazdem z ul. Leśnej, naromiast od miejscowości Nowe Czaple, zjazd z drogi nr 350.

To piękne i niepowtarzalne miejsce czynne jest przez cały rok i jest bezpłatne.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE