Strona głównaTop 10Mało znane zakątki obok wielkich polskich atrakcji. Często są ciekawsze! (Top 7)

Mało znane zakątki obok wielkich polskich atrakcji. Często są ciekawsze! (Top 7)

Ile razy zwiedzaliście te same, znane miejsce w Polsce w ten sam sposób? Największe turystyczne hity w naszym kraju takie jak krakowskie Sukiennice czy gdański Żuraw bardzo często oglądamy dziesiątki razy. Nic w tym złego, ale szkoda że przy okazji pomijamy wiele innych atrakcji w pobliżu. Mało znane zakątki w Polsce są często równie ciekawe.

Lanckorona zamiast Kalwarii Zebrzydowskiej

Lanckorona
Lanckorona. Fot. Agnes Kantaruk. Shutterstock

Kalwaria Zebrzydowska ma najbardziej znaną w Polsce drogę Męki Pańskiej (czyli właśnie kalwarię, skąd nazwa). Jest tu świątynia i ukochane dróżki Jana Pawła II, na których możemy znaleźć stacje Drogi Krzyżowej. Gdy już pospacerujemy po leśnych ścieżkach, najczęściej wracamy do hotelu. Potem odwiedzamy to miejsce ponownie i znów pomijamy przepiękną miejscowość tuż obok – Lanckoronę.

Lanckorona uważana jest za jedną z piękniejszych i najbardziej romantycznych wsi w Polsce. To popularne miejsce zakochanych, które przyciąga m.in. niezwykłą architekturą. Charakterystyczne domki to idealny plener do zdjęć. Takie mało znane zakątki jak Lancorona was zachwycą.

Czytaj więcej: Lanckorona – romantyczny zakątek ze wspaniałą architekturą

Widziałeś już Żurawia? Świetnie, teraz Muzeum Zegarów

Gdańsk, kościół św. Katarzyny, Muzeum Zegarów Wieżowych
Gdańsk, kościół św. Katarzyny, Muzeum Zegarów Wieżowych. Fot. Shutterstock

Widzieliście gdańskiego Żurawia? Trzy razy? To świetnie, pora na coś innego. Kościół św. Katarzyny w Gdańsku to jedna z naszym zdaniem najciekawszych świątyni w Polsce, bo skrywa prawdziwe skarby. To najstarszy kościół parafialny gdańskiego Starego Miasta, którego budowę zakończono w 1239 roku. W wieży znajduje się Muzeum Zegarów Wieżowych i zespół dzwonów wygrywających melodie.

Wewnątrz świątyni spoczywa ciało Jana Heweliusza.  Do punktu widokowego na szczycie w wieży kościoła św. Katarzyny prowadzi 285 schodów. Stąd obserwacje prowadził właśnie Jan Heweliusz. Na dachu kościoła, nad grobem astronoma, znajduje się jedyny na świecie i najdokładniejszy zegar pulsarowy. Dokładny pomiar czasu oparty jest ta tętnieniu pulsarów, a tarcza zegara znajduje się w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Zamek w Malborku? A może w okolicy?

Zamek w Sztumie
Zamek w Sztumie. Fot. Shutterstock

Niech zgadniemy. Do Malborka pojechaliście tam na zieloną szkołę w podstawówce, potem z rodzicami na wakacje, ze znajomymi, a teraz wozicie tam swoje dzieci. Uwielbiamy zamek w Malborku, ale apelujemy o rozejrzenie się dookoła.

W pobliżu znajduje się wiele innych fascynujących zamków, do których przede wszystkim kolejki są krótsze (a i ceny wstępu niższe). W sąsiedztwie wznoszą się zamek w Sztumie, w Gniewie i w Kwidzynie. Trudno o nich powiedzieć: mało znane zakątki. Nie ulega wątpliwości, że  każda z tych krzyżackich twierdz jest godna zobaczenia.

Na krakowskim Rynku są nie tylko Sukiennice

Kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie
Kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie. Fot. Pixabay

Sukiennice i Kościół Mariacki – te miejsca najczęściej zwiedzają turyści na Rynku Głównym w Krakowie. Pomijane są inne atrakcje. Tymczasem na płycie Rynku Głównego mieści się niewielki urokliwy kościół św. Wojciecha.

Pierwotnie był budowlą romańską jednak przebudowy z XVII i XVIII wieku nadały mu dużo cech stylu barokowego. Romańska świątynia, która znajduje się tu do dziś powstała w II połowie XI wieku. Badania archeologiczne wykazały, że w tym miejscu znajdował się już wcześniej drewniany kościół. Jego powstanie datuje się na przełom X i XI wieku.

W ramach darmowego zwiedzania można obejrzeć podziemia kościoła św. Wojciecha gdzie urządzono muzeum archeologiczne. Bezpłatnie można tam wejść zwiedzać w poniedziałki, w godzinach 9-15. Codziennie odbywają się tam msze święte, ostatnia zawsze o 21:37 (godzina śmierci Jana Pawła II).

Tuż obok mieści się drugie po gdańskim najbardziej znane Muzeum Bursztynu. Możemy w nim podziwiać eksponaty ukazujące niekwestionowane piękno bursztynu bałtyckiego: piękną biżuterię, przedmioty użytkowe i surowe bryły.

Widziałeś już Żelazową Wolę? Obok też jest coś ciekawego

kościół zamek w brochowie
Brochów o tej porze roku prezentuje się pięknie. Fot. Shutterstock

Być może wiele razy widzieliście już Dom Chopina i przemierzaliście ścieżki parku w Żelazowej Woli. W szczególności, jeśli jesteście z Warszawy. To piękny wycinek Polski, ale nieopodal są także mało znane zakątki.

Niesamowity kościół św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie ma bogatą przeszłość. Niezwykły jest fakt, że to świątynia obronna, a to czyni z niej perełkę architektury. Jeszcze ciekawsze jest to, że zważając na czasy w jakich powstawała budowla, obwarowania musiały mieć charakter raczej symboliczny – według historyków świadczy to o rozmachu inwestora, murów nie stawiano z obawy przed wrogiem.

W 1939 roku blisko Brochowa rozegrała się słynna potyczka kampanii wrześniowej zwana bitwą nad Bzurą. Wtedy kościół-zamek został niemal doszczętnie zniszczony. W kościele w Brochowie wzięli ślub rodzice najsłynniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Stało się to w roku 1806 r. Cztery lata później, w Wielkanoc 1810 roku, ich syn został tutaj ochrzczony. Przypomina dziś o tym pamiątkowa tablica.

Szósty raz Pszczyna? A może coś innego

Pałac w Promnicach
Pałac w Promnicach. Fot. natureman30, Shutterstock

Zamek w Pszczynie to neobarokowa budowla, która przez prawie 900 lat należała to rodów magnackich. Książęta cieszyńscy, Hochbergowie oraz słynna księżna Daisy, nadali warowni jej wyjątkowy, zachowany do dziś wygląd. Obecnie zamek w Pszczynie to przede wszystkim muzeum, w którym podziwiać możemy apartamenty cesarskie, zbrojownię czy oryginalne wnętrza z czasów Hochbergów. Tu poczujecie się jak prawdziwi arystokraci.

Ale Pszczyna to dość popularne miejsce i jeśli szukacie spokojniejszego, poszukajcie bardziej na północy. Dzieciom spodoba się w parku linowym Paprocany nad Jeziorem Paprocańskim. Rodzice zaś będą podziwiać pałac w Promnicach.

To leśna rezydencja ukryta pośród kobiórskich lasów. Nazwa rezydencji pochodzi od rodu Promniztów. Na przestrzeni lat do dworku zapraszane były wybitne postacie: król Prus Wilhelm I, cesarz Niemiec Wilhelm II oraz księżna Daisy.

Pałac w Promnicach stał się bardzo ważnym miejscem na mapie śląska. Usytuowanie pośrodku dawnej Puszczy Pszczyńskiej nad samym brzegiem Jeziora Paprocańskiego sprawiło, że było to miejsce idealne do relaksu.

Zamek Książ – wiesz, że jest Nowy i Stary?

Zamek Stary Książ
Zamek Stary Książ. Fot. Michalina Hruby, Polska Zachwyca ©

Znany wszystkim zamek Książ, trzeci pod względem wielkości w Polsce, po prostu uwielbiamy i często tam jeździmy. Ale ale o wiele bardziej podoba nam się… Stary Książ. Choć to tylko ruina, to wydaje się o wiele bardziej autentyczny od dużego Książa.

Charakter książańskiego zamku nie jest ani średniowieczny, ani obronny. Wnętrza są bardziej pałacowe niż zamkowe. Klimat dawnych epok czuć dopiero w Starym Książu. Zamek ten znajdziemy na sąsiednim wzgórzu, za parowem. Trasa żółto-niebiesko-żółtym szlakiem, czyli ścieżką Hochbergów z nowego do starego zamku, zajmuje około 40 minut.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE