Strona głównaTop 10Małopolskie atrakcje – Top 19 miejsc, których nie zapomnisz

Małopolskie atrakcje – Top 19 miejsc, których nie zapomnisz

Województwo małopolskie obfituje w atrakcje. Można tam znaleźć najsłynniejsze zamki, znane kopalnie, piękne górskie szlaki, urokliwe wioski i inne miejsca często odwiedzane przez turystów. Trudno wymienić je wszystkie, ale te, które zebraliśmy w naszym tekście, są absolutnie nie do pominięcia. Oto niezapomniane małopolskie atrakcje będące dumą naszego kraju.

Zamki w Niedzicy i Czorsztynie, Jezioro Czorsztyńskie

małopolskie atrakcje Jezioro Czorsztyńskie
Jezioro Czorsztyńskie. Fot. Shutterstock

Na początek warto wspomnieć o jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Małopolsce. Nad pięknie położonym Jeziorem Czorsztyńskim wznoszą się aż dwa zamki: Zamek Dunajec w Niedzicy i Zamek Czorsztyn. W Zamku Dunajec straszą księżniczka Brunhilda i jej małżonek Bolesław. Ukryty tam jest też podobno legendarny skarb Inków, ale pilnuje go biała dama.

Czytaj więcej: Zamek w Niedzicy: możecie znaleźć legendarny skarb Inków, ale uważajcie na jego strażniczkę!

Po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego położona jest kolejna przepiękna warownia, której nie można pominąć. Historia zamku w Czorsztynie sięga XIV wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego warownia stała się zamkiem murowanym. Nie bez przyczyny wybrano tak strategiczne miejsce: twierdzę posadowiono na szczycie wzgórza nad jeziorem, by trudniej było ją zdobyć i by rozpościerała się stamtąd szeroka panorama.

Czytaj więcej: Zamek Czorsztyn

Tatrzański Park Narodowy

Dolina Roztoki w Tatrach
Dolina Roztoki w Tatrach. Fot. Shutterstock

Najpiękniejszy z polskich parków narodowych, jedyny gdzie można podziwiać alpejską roślinność i zwierzęta, przyciąga o każdej porze roku. Urokliwe szlaki o zróżnicowanej trudności, wspaniałe krajobrazy i duży obszar zachęca do eksplorowania tej części Polski. Nie bez przyczyny w sierpniu tego roku Tatry odwiedziło 2 miliony turystów, co jest rekordem wszech czasów.

Czytaj także: Najdłuższe jaskinie w Polsce – nie miałeś pojęcia jakie są ogromne!

Kopalnia soli w Wieliczce

małopolskie atrakcje Kopalnia soli w Wieliczce
Kopalnia soli w Wieliczce. Fot. Shutterstock

Jeden z fenomenów naszego kraju, znajdujący się na liście UNESCO, czyli Kopalnia Soli w Wieliczce, to miejsce, które każdy Polak powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. O wielkości Kopalni Soli w Wieliczce świadczy to, że w czasach rozkwitu zapewniała 1/3 przychodów państwa. Kopalnia jest tak wysoka, że w podziemiach można ukryć wieżę Eiffla. Warto wybrać się tam na wycieczkę jedną z tras o długości ok. 3 km, podczas gdy wszystkie tunele mają około 245 kilometrów.

Czytaj także: Kopalnia Soli w Wieliczce – co o niej wiesz?

Stare Miasto w Krakowie

małopolskie atrakcje kraków stare miasto
Kościół Mariacki w Krakowie. Fot. Shutterstock

Z samych atrakcji Krakowa można zrobić zestawienie Top 100. Musieliśmy jednak wybrać kilka, co jest bardzo ciężką sztuką. Zwłaszcza Stare Miasto w Krakowie zasługuje na zachwyty. I tu można wymieniać bez końca: Kościół Mariacki, Sukiennice, Barbakan, Planty, Collegium Maius. Uliczki w centrum Krakowa zachowały swój średniowieczny charakter i prowadzą w miejsca, które polecamy odkrywać samemu podczas długich spacerów.

Czytaj również: Darmowe atrakcje Krakowa – 12 fascynujących propozycji

Pieniny

małopolskie atrakcje Pieniny, Trzy Korony
Pieniny, Trzy Korony. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Spływ Dunajcem, wspięcie się na Sokolicę i na Trzy Korony, odwiedzenie rezerwatu Biała Woda, który wygląda jak Toskania – wiele jest atrakcji Pienin, które trzeba wpisać na swoją listę. Mniej oblegane niż Tatry, równie przyjazne i piękne Pieniny to część Polski, której wielu z Was jeszcze nie odkryło. Zachęcamy do tego, bo czas tu płynie wolniej, a ludzie są szczególnie przyjaźni.

Czytaj także: Pieniny – atrakcje dla aktywnych i leniuchów

Zalipie

małopolskie atrakcje Zalipie
Zalipie. Fot. Krzyzak, Shutterstock

Najpiękniejsza polska wieś nie potrzebuje rekomendacji. Takie małopolskie atrakcje bronią się same. Wystarczy spojrzeć na te pięknie malowane bielone domy, które stały się wizytówką całej wsi. Wszystko to dzięki Felicji Curyłowej, która rozpoczęła tę przepiękną tradycję, stale kultywowaną dzięki gospodyniom wiejskim. Warto tam pojechać w czerwcu, gdyż co roku na Boże Ciało malunki są odnawiane.

Czytaj więcej: Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie

Wawel

małopolskie atrakcje zamek na wawelu
Wawel z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Najważniejsza polska twierdza górująca nad Krakowem budzi respekt do dzisiaj i jest jedną z najcenniejszych pereł architektury obronnej w kraju. To siedziba królów Polski i świadek najważniejszych wydarzeń w naszej historii, w którym dziś znajduje się muzeum z cennymi zbiorami. Zamek na Wawelu jest absolutnym punktem obowiązkowym każdej wycieczki do Krakowa. Należy tylko uważać na ziejącego ogniem smoka.

Czytaj także: Wawel – siedziba królów Polski

Kopalnia w Bochni

małopolskie atrakcje kopalnia w bochni
Kopalnia w Bochni. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Przy Kopalni Soli w Wieliczce ta w Bochni odchodzi nieco w cień, ale zupełnie niesłusznie. W Bochni (woj. małopolskie) znajduje się najstarszy zakład przemysłowy w Europie, nieprzerwanie działający od 1248 roku. Dziś obiekt ten odwiedza 150 tys. turystów rocznie. Kopalnia soli Bochnia uczyniła z tej niewielkiej miejscowości największy ośrodek gospodarczy średniowiecznej Małopolski. Zamiast Wieliczki choć raz trzeba zajrzeć i tam.

Czytaj także: Bochnia – najstarsza kopalnia soli

Ojcowski Park Narodowy

małopolskie atrakcje Brama Krakowska, Ojcowski Park Narodowy
Brama Krakowska, Ojcowski Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszy w Polsce, ale wprost obfituje w małopolskie atrakcje: zamki, szlaki turystyczne, obiekty architektoniczne i arcyciekawe formacje skalne. To także królestwo jaskiń, z których poznanych jest ponad 400, ale szacuje się, że na terenie parku może być ich nawet 700. Duża liczba jaskiń sprzyja nietoperzom. Wśród 25 gatunków żyjących na terenie Polski, aż 17 zamieszkuje właśnie ten park narodowy. Najczęściej spotykane są podkowce małe i nocki duże.

Czytaj także: Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy, ale spektakularny

Krakowskie kopce

małopolskie atrakcje kopiec kościuszki z drona kraków
Kopiec Kościuszki w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Kopiec Wandy, Kraka, a nade wszystko Kopiec Kościuszki, to znane małopolskie atrakcje. Przynajmniej te trzy, ponieważ pozostałe potrafi wymienić niewiele osób spoza Krakowa. Największy jest kopiec Piłsudskiego, a najmłodszy: kopiec Jana Pawła II. W historycznej Małopolsce stawiano kiedyś kopce kurhanowe, czyli miejsca pochówku. Takie mogiły usypywano nie tylko dla wielkich osobistości, ale chowano tam także zwykłych obywateli. Tradycja przetrwała i choć o chowaniu zmarłych w kopcach dziś nie ma mowy, to same formacje są słynne.

Czytaj więcej: Kopce w Krakowie – jakie kryją tajemnice?

Opactwo w Tyńcu

małopolskie atrakcje Opactwo w Tyńcu
Opactwo w Tyńcu. Fot. Shutterstock

Nieopodal Krakowa na skalistej skarpie wznosi się tajemniczo wyglądające opactwo w Tyńcu. Według tradycji zostało założone w 1044 roku i ufundowane przez Kazimierza I Odnowiciela. Datę tę możemy znaleźć w kronikach Jana Długosza, nie wiemy jednak, skąd czerpał wiedzę na ten temat. Współcześni historycy nie uznają tego datowania za wiarygodne i wskazują na inny okres powstania opactwa. Do dziś jest to jeden z najbardziej intrygujących klasztorów w Polsce.

Czytaj więcej: Opactwo benedyktynów w Tyńcu – spektakularny klasztor na skale

Dolina Będkowska

małopolskie atrakcje Dolina Będkowska
Dolina Będkowska. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Takie małopolskie atrakcje możemy polecać z czystym sercem. Zachwycająca Dolina Będkowska to mniej turystyczne miejsce, gdzie można podziwiać wiele jaskiń (Łabajowa, Nietoperzowa), wspinać się, czy łowić ryby. Polecamy zatrzymać się na kempingu Brandysówka. Czekają tam świeże powietrze, piękne krajobrazy, konie i agroturystyka, jedyne kilkanaście kilometrów od Krakowa.

Czytaj również: Kraków i okolice – atrakcje widziane z drona

Kasina Wielka

małopolskie atrakcje kasina wielka
Kasina Wielka małopolskie, stary drewniany kościół w Kasinie Wielkiej. Fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0

Kasina Wielka w gminie Mszana Dolna to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości województwa. Wieś rodzinna biegaczki narciarskiej Justyny Kowalczyk słynie z przepięknego kościoła pw. św. Marii Magdaleny z 1678 roku. Jest on wpisany do rejestru zabytków i znajduje się na szlaku architektury drewnianej. Ta perełka architektury o konstrukcji zrębowej z dachem zwieńczonym wieżyczką, skrywa szczególnie cenne polichromie, chrzcielnicę z XVII wieku, Grupę Ukrzyżowania, cenne organy z 1835 roku i wiele innych skarbów.

Zamek Tropsztyn

małopolskie atrakcje Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn. Fot. Shutterstock

Takie małopolskie atrakcje lubimy polecać najbardziej. Zamek Tropsztyn to mniej znana twierdza, która wychyla się spomiędzy drzew nad Jeziorem Czchowskim. Ten zrekonstruowany zamek rodu Ośmiorogów położony jest w Wytrzyszczce i dawniej był zamkiem obronnym na półwyspie nad Dunajcem. Pochodzi z co najmniej 1231 roku, ale szybko podupadł, a już w XVI w. był opisywany jako ruina. Odbudowa trwała od 1993 r., a obecnie warownia udostępniona jest do zwiedzania.

Krakowski Kazimierz

małopolskie atrakcje Kraków, Kazimierz, ul. Szeroka
Kraków, Kazimierz, ul. Szeroka. Fot. Pixabay

Tutaj historia zatrzymała się kilkadziesiąt lat temu, a czytając charakterystyczne sklepowe szyldy, można przenieść się myślami do żydowskiego Krakowa. Kazimierz można uznać za najciekawszą dzielnicę w Polsce, jest ona także wpisana na listę UNESCO. Warto tutaj wypić kawę w kawiarnianym ogródku, pobuszować w sklepie z antykami i odwiedzić synagogę.

Czytaj także: Krakowski Kazimierz – atrakcje najciekawszej dzielnicy w Polsce

Miejsce pamięci ofiar Auschwitz

Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-Birkenau. Fot. Shutterstock

Jedno z ważniejszych miejsc w Małopolsce jest miejscem kaźni i trudno nazwać je atrakcją, ale nie mogliśmy pominąć tak ważnego pomnika historii. Zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady na ziemiach Polskich, każdy Polak po prostu powinien odwiedzić. Auschwitz-Birkenau to jedno z tych miejsc, które wystarczy zobaczyć raz, by nigdy więcej nie mieć na to ochoty, ale którego nie wypada nie poznać i nie zgłębić jego historii.

Czytaj także: Te miejsca powinien odwiedzić każdy, choć lepiej, by nigdy nie powstały. Niemieckie obozy koncentracyjne w Polsce

Wadowice

Dom Jana Pawła II, Wadowice. Fot. Shutterstock

To stąd pochodzi Jan Paweł II, najlepsze w Polsce kremówki i to tam można oglądać muzeum Hell’s Angel, poświęcone zestrzeleniu nad miastem amerykańskiego bombowca. Do Wadowic najczęściej jeżdżą jednak pielgrzymi, którzy odwiedzają dom rodzinny Wojtyłów, w którym dziś znajduje się muzeum. To tutaj wszystko się zaczęło – jak mówił Jan Paweł II, a dzięki temu wpisał swoje miasto na listę najbardziej polecanych małopolskich atrakcji.

Czytaj także: Tu mieszkali wybitni Polacy – te domy możesz zwiedzać

Zamek Tenczyn

zamek tenczyn w rudnie
Zamek Tenczyn w Rudnie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Tenczyn z XIV w. jest jedną z twierdz na Szlaku Orlich Gniazd. Wzniesiona przez kasztelana warownia była więzieniem dla Krzyżaków, którzy zostali wzięci jako jeńcy po bitwie pod Grunwaldem. Zamek przez lata należał do Tęczyńskich, możnego rodu, który miał swoje wsie i folwarki. Na samym zamku istniał browar i być może to przyciągało tu znamienitych gości. Bywali tu i tworzyli Mikołaj Rej z Nagłowic i Jan Kochanowski.

Czytaj więcej: Zamek Tenczyn w Rudnie: twierdza na wulkanie

Powiat sądecki

Zamek w Rytrze. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Jedno z moich ulubionych miejsc w tej części Polski to Piwniczna-Zdrój. Polecam wypocząć w Hotelu Piwniczna nad Popradem, i nie liczyć mijających godzin. Spośród górskich szlaków krótką i miłą trasę stanowi ten do zamku w Rytrze. Z kolei wygodną asfaltową drogą warto pojechać na Słowację, by zobaczyć imponujący zamek w Starej Lubowli. W wieży zamku był także głodzony Maurycy Beniowski, którego historię zarysował Słowacki. W ramach atrakcji można się przykuć do muru w zamku lubowelskim. Warto odwiedzić także pijalnię wód mineralnych, w końcu Piwniczna-Zdrój to jedno z mniej obleganych uzdrowisk w Polsce.

Czytaj także: Piwniczna-Zdrój – atrakcje uzdrowiska nad Popradem (Top 8)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE