Strona głównaTop 10Miejsca w Polsce, które musisz zobaczyć choć raz w życiu (Top 10)

Miejsca w Polsce, które musisz zobaczyć choć raz w życiu (Top 10)

Które miejsca w Polsce trzeba odwiedzić choć raz w życiu? Nie spodziewajcie się znaleźć w tym zestawieniu krakowskiego Rynku Głównego czy kopalni soli w Wieliczce. Nie będzie tu Malborka ani Muzeum Powstania Warszawskiego. Poniżej przedstawiamy Top 10 atrakcji, które trzeba zobaczyć choć raz, a z całą pewnością zapamiętamy je na całe życie. I są to atrakcje, których możecie się nie spodziewać.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki. Fot. Shutterstock

Schronisko na Szczelińcu Wielkim na Dolnym Śląsku i widok na góry Stołowe – to po prostu trzeba zobaczyć choć raz w życiu. Tak piękne widoki warte są wysiłku, a sama wspinaczka będzie niezwykłą podróżą przez Krainę Ducha Gór.

Po drodze mija się dziwaczne formy skalne takie jak Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, czy Małpa. Są także wąskie przejścia, wąwozy i skalne korytarze, takie jak Piekiełko i Diabelska Kuchnia. Są tam także chybotki, czyli skały, które zdają się zaraz przewrócić.

Podobny krajobraz mają Błędne Skały, położone nieopodal, tuż przy granicy z Czechami. Wąskie skalne korytarze tworzą niezwykłą krainę, dla której warto przyjechać do Ziemi Kłodzkiej.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Mikołajki, Mazury
Mikołajki, Mazury. Fot. Shutterstock

To jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Kto nigdy nie był nad mazurskimi jeziorami, koniecznie musi to nadrobić. Nietrudno jest znaleźć kawałek wybrzeża jeziora tylko dla siebie. Akwenów jest wiele, a przy niemal każdym są dzikie polany lub plaże.

Mazury przyciągają nie tylko jeziorami, ale też bunkrami z czasów II wojny światowej oraz zamkami. Nie jesteśmy zmuszeni spędzać całe dnie nad wodą, można zwiedzać tam wiele ciekawych miejsc.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Jedyna pustynia w Polsce i w tej części świata to ewenement przyrody. Niestety pustynia zmniejsza się, więc warto odwiedzić ją jak najszybciej.

Teren pustyni zarasta, stopniowo rośliny zajmują coraz większą powierzchnię. Dlatego wdrożono program odnowy Pustyni Błędowskiej. Wykarczowano część drzew i krzewów, by krajobraz bardziej przypominał ten sprzed jeszcze kilkudziesięciu lat.

Czytaj więcej: Pustynia Błędowska – jedyna w Polsce, ale coraz mniejsza

Zamek Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec. Fot. gubernat, Shutterstock

Zamek w Malborku zachwyca i warto tam zajrzeć, ale z dużym prawdopodobieństwem i tak już tam byliście bądź się wybierzecie. Tymczasem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest o wiele więcej cudownych zamków.

Który z nich polecamy najbardziej? Wszystkie, ale jeśli pytacie o prawdziwą wizytówkę tej krainy, to jest to zamek Ogrodzieniec.

Został wzniesiony na najwyższym wniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, górze Zamkowej. Budowla powstała na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy rodu Włodków Sulimczyków.

Czytaj więcej: Zamek Ogrodzieniec – wakacje z duchami i zjawiska paranormalne

Molo w Sopocie

Molo w Sopocie
Molo w Sopocie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Molo w Sopocie, najdłuższe nad Bałtykiem, sprawia duże wrażenie. Panorama stamtąd jest niebywała. Wybierając się tam na naprawdę długi spacer, nie tylko „zaliczamy” jedną z atrakcji na liście obowiązkowych do zobaczenia w Polsce, ale też relaksujemy się i przyjmujemy sporą dawkę jodu.

Cały Sopot jest wart zobaczenia. W końcu uznano go za najlepsze miasto do życia w Polsce. Warto się przekonać, co takiego sprawia, że ludziom żyje się tam tak dobrze.

Czytaj więcej: Najlepsze miasta do życia w Polsce (Top 10)

Zakopane

Zakopane to zimowa stolica Polski
Zakopane to zimowa stolica Polski. Fot. Shutterstock

Kto nigdy nie był w Zakopanem, musi to nadrobić. Zimowa stolica kraju to absolutny punkt obowiązkowy na podróżniczej mapie Polski. Tutaj zjemy smaczną kwaśnicę, obejrzymy panoramę Tatr z Giewontem i będziemy podziwiać wspaniałą architekturę w zakopiańskim stylu.

Czytaj więcej: Zakopane – atrakcje warte zobaczenia (Top 9)

Hel

Hel, a konkretnie Mierzeja Helska, to niezwykłe miejsce. Możemy z jednej strony podziwiać otwarte morze, a z drugiej zatokę. Możemy ścigać się, kto pierwszy pokona Hel wzdłuż na rowerze. Możemy zwiedzać bunkry, spróbować windsurfingu, a nawet przejść zatokę Pucką pieszo w poszukiwaniu wraków.

Atrakcji Helu jest ogrom. Najciekawsza jest jednak sama budowa tego przedziwnego cypla. I to, że na tak wąskim kawałku terenu zmieściło się tyle atrakcji.

Czytaj więcej: Nietypowe atrakcje Półwyspu Helskiego

Trzy Korony i przełom Dunajca

Koniecznie trzeba przepłynąć się przełomem Dunajca w Pieninach
Koniecznie trzeba przepłynąć się przełomem Dunajca w Pieninach. Fot. Shutterstock

Przepiękne Pieniny, jezioro Czorsztyńskie, zamki, Trzy Korony, zapora w Niedzicy: to wszystko miejsca warte odwiedzenia choć raz w życiu. Pieniny to bardzo malownicze góry, a Trzy Korony widoczne na każdej panoramie po prostu trzeba zdobyć.

Rafting na Dunajcu, czyli spływy rzeką, są bardzo popularne wśród turystów. Taka atrakcja łączy wiele plusów. Możemy posłuchać ciekawostek o Pieninach opowiadanych przez górali z długimi kijami, którymi odpychają tratwy od dna, bądź przewodników turystycznych. Zobaczymy przełom Dunajca i Trzy Korony. Przy okazji możemy się opalić i odpocząć.

Czytaj więcej: Pieniny – atrakcje dla aktywnych i leniuchów

Zalipie

malowany dom zalipie
Zalipie. Fot. Miłosz Maślanka, Shutterstock

Zalipie śmiało można nazwać najpiękniejszą polską wsią, a to za sprawą oryginalnie malowanych domów. Ta unikatowa tradycja nie jest kultywowana nigdzie indziej.

W Zalipiu co rok, w pierwszy weekend po Bożym Ciele, odbywa się konkurs na najpiękniej pomalowaną chatę. Wtedy malunki z poprzedniego roku są zastępowane nowymi.

Upiększane są nie tylko fasady domów. Kolorowe wzory znajdziemy nawet na kurniku, studni i budzie dla psa. Wszystko to tworzy idylliczny obraz polskiej wsi, do której warto zajrzeć chociaż raz w życiu.

Czytaj więcej: Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie

Zamek Krzyżtopór

krzyżtopór zamek
Zamek Krzyżtopór kryje wiele tajemnic. Fot. Shutterstock

Zamek Krzyżtopór to fascynująca budowla. Jeden z najciekawszych i najbardziej imponujących zamków w Polsce, niegdyś największy kompleks pałacowo-obronny w całej Europie.

W pięcioramiennej twierdzy można doszukiwać się złożonej symboliki. Choćby liczba okien była taka sama jak dni w roku. Jeśli dodamy do tego niezwykłe ciekawostki architektoniczne i historyczne, nie wyjdziemy z Krzyżtoporu przez cały dzień – tak jest fascynujący.

Słyszeliście o akwarium w suficie sali jadalnej albo o budowie zamku z użyciem miliona kurzych jaj? Jeśli nie, wybierzcie się do Krzyżtoporu. To zamek, który zdecydowanie trzeba postawić na szczycie listy fortec w Polsce wartych odwiedzenia.

Czytaj więcej: Zamek Krzyżtopór – 11 ciekawostek o tajemniczej ruinie

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

  1. Ja bym chciała, żeby połowa deweloperów ze szpetnymi projektami zapomniała o Zakopanem. Żeby zachowana była piękna zabudowa drewniana, a sprawcy wyburzeń, dewastacji i podpaleń byli surowo karani. Niestety to piękne miasto z roku na rok traci swój urok. Strata nie tylko dla Podhala i ludności góralskiej, ale i dla nas wszystkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE