Strona głównaTop 10Najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce. Mają niepowtarzalną scenerię (Top 11)

Najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce. Mają niepowtarzalną scenerię (Top 11)

Niektóre miasta i miasteczka w Polsce są szczególnie urokliwe. Zestawiliśmy 11 miejscowości z niepowtarzalnym klimatem, gdzie warto się na chwilę zatrzymać. Oto najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce naszym zdaniem.

Szydłów

Szydłów
Szydłów, polskie Carcassone. Fot. Shutterstock

Szydłów zwany polskim Carcassone jest miastem od tego roku. Tę piękną miejscowość otaczają średniowieczne mury, a charakterystyczna architektura przenosi w dawne czasy. W niektórych miejscach nie potrzeba tam efektów komputerowych, by nagrywać filmy osadzone w średniowieczu. Z pewnością warto się tam wybrać.

Bardo

Bardo z drona – najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce
Bardo z drona. Fot. Shutterstock

Ciekawa architektura, wycieczki piesze po Górach Bardzkich, a może spływy pontonowe? Te ostatnie zdobyły Turystycznego Oscara 2018 od Polskiej Organizacji Turystycznej. Bardo może się pochwalić różnorodnymi atrakcjami, wśród których dominują te dla aktywnych. Przy tym jest pięknie położone.

Lwówek Śląski – najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce

lwówek śląski – najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce
Lwówek Śląski. Fot. piotrbb, Shuttestock

Lwówek Śląski zwany Agatową Stolicą Polski, jest jednym z najwcześniej lokowanych średniowiecznych miast w Polsce. Znajduje się tu wiele zabytków, m.in. świątyni, w tym pochodzący z 1300 r. kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Można tutaj podziwiać mury obronne i baszty bramne. Najpiękniejszy jest widoczny na zdjęciu ratusz, którego najstarsze elementy pochodzą z 1480 r.

Krynica-Zdrój

krynica-zdrój – najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce
Krynica-Zdrój. Fot. Shutterstock

Krynica-Zdrój jest pięknie położona w Beskidzie Sądeckim. To popularne uzdrowisko, które istniało już w XVIII w. To tutaj zdrowotnych spacerów i odżywczych terapii zażywali Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Jan Kiepura czy Józef Piłsudski.

Warto pójść w ich ślady, zarezerwować spokojny hotel lub pensjonat w Krynicy-Zdroju i cieszyć się długimi wędrówkami po górach. A może pobyt w spa? W tej okolicy ich nie brakuje.

Kazimierz Dolny

kazimierz dolny – najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce
Kazimierz Dolny. Fot. Shutterstock

To już miasto kultowe, romantyczne, znane wśród miłośników kina i pięknej architektury. W Kazimierzu Dolnym nie brakuje zabytków i urokliwych knajpek, restauracji idealnych na kolację we dwoje i atrakcji w okolicy. Można wybrać się na spacer na Górę Trzech Krzyży, rejs Wisłą, wycieczkę do zamku w pobliskim Janowcu czy też do wąwozu Korzeniowy Dół. Wszystkie te miejsca są piękne.

Janów Lubelski

janów lubelski – najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce
Janów Lubelski. Fot. Shutterstock

Janów Lubelski słynie przede wszystkim z terenów zielonych: okalających go Lasów Janowskich i Puszczy Solskiej. Największym zabytkiem miasta jest Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w byłym zespole klasztornym dominikanów. Ciekawostką jest stojący w Janowie Lubelskim najstarszy na świecie pomnik Tadeusza Kościuszki z 1818 r. Warto tutaj wypocząć i odetchnąć. Najlepiej pospacerować nad Zalewem Janowskim i pojeździć konno.

Supraśl

supraśl zimą
Supraśl Zimą. Fot. Shutterstock

Supraśl to niewielka miejscowość na Podlasiu, która słynie z niezwykle czystego powietrza, mikroklimatu i bogatych złóż borowin. Od 1999 roku Supraśl posiada status uzdrowiska. Jest ono szczególnie polecane uskarżającym się na problemy oddechowe, kardiologiczne, nerwicę i bezsenność.

Znajdzie się tu również coś dla miłośników sztuki. W Supraślu funkcjonuje Muzeum Ikon. W zbiorach znajduje się ponad 1000 ikon.

Zamość

zamość
Zamość. Fot. Shutterstock

Zamość, czyli miasto prywatne, to jedna z najciekawszych miejscowości w Polsce. Słynny ratusz i Rynek zachwycają, a układ miejski wprawia w zdumienie nie tylko miłośników architektury. Stare Miasto zaprojektowano od A do Z jako idealne założenie urbanistyczne. Ratusz nie znajduje się na środku Rynku, by Pałac Zamoyskich pełnił rolę centrotwórczą.

Włocławek

włocławek
Włocławek. Fot. Shutterstock

Włocławek to miasto pod opieką gryfa. Wisła to najważniejsze miejsce miasta. Tu mieszkańcy chodzą na romantyczne spacery, pływają na kajakach i relaksują się na pięknym nabrzeżu. Gdy mowa o mieście, nie możemy zapomnieć o najważniejszej na Wiśle zaporze wodnej, która znajduje się właśnie tutaj.

To jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego początki sięgają X wieku p.n.e. Na terenach tych początkowo istniała osada kultury łużyckiej, a następnie osada kultury pomorskiej. Włocławek uzyskał prawa miejskie w 1255 roku.

Szczawnica

szczawnica
Szczawnica. Fot. Shutterstock

Szczawnica to pięknie położone miasto u podnóża góry Bryjarki w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego. Znana jest jako miejscowość zdrojowa od ponad 200 lat. Najwięcej uzdrowisko zawdzięcza Józefowi Szalay, który poświęcił 40 lat na rozwój Szczawnicy. Warto tu przyjechać nie tylko jeśli cierpicie na alergie, astmę, czy problemy z kręgosłupem i stawami. Możecie po prostu rozkoszować się górskimi trasami, świeżym powietrzem i leczniczymi wodami z Pijani Wód Mineralnych.

Sandomierz

rynek w sandomierzu
Rynek w Sandomierzu. Fot. Shutterstock

Sandomierz to niewielkie miasto znane dzięki podziemnym trasom turystycznym, zamkowi i Ojcu Mateuszowi, czyli popularnemu serialowi kryminalnemu. Charakterystyczny jest też stromy Rynek. Mierzy 100 na 110 metrów i stanowi główny plac miasta. Na środku stoi charakterystyczny ratusz, będący najstarszą budowlą Rynku, a kwartał otaczają piękne kamieniczki.

Którego miasteczka brakuje Wam w zestawieniu? Napiszcie w komentarzu.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

9 KOMENTARZE

  1. Zwiedzam Polskę w wolnym czasie prywatnie, oraz zawodowo (kierowca). W większości wymienionych miejsc byłem. Ostatnio z rodziną zupełnie przypadkowo wybrałem się do K*****a (nie, nie do Krakewa, do którego mam blisko ale trzymam się jak najdalej od tego syfu którym się stał). Miasto z piękną, klimatyczną i spokojną starówką (szczególnie nocą, nawet sobotnią), niewymieniane w żadnych rankingach – niespodziewanie powaliło mnie na kolana. Kazimierz, Sandomierz i podobne po prostu wymiękają. Polecam to niezwykłe miasto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE