Strona głównaTop 10Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce. Nie zgadniesz co tu straszy!

Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce. Nie zgadniesz co tu straszy!

Każdy szanujący się zamek ma ducha, najczęściej białą damę, ale nie tylko! W Polsce straszą siostry bernardynki, duch noworodka, orszak żałobników, czarny ogar i wiele, wiele innych. Potępieńczo wyjące upiory stały się atrakcjami turystycznymi. Jakie są najbardziej nawiedzone zamki w Polsce? Jeśli się nie boisz, zerknij na nasze Top 17.

Zamek w Besiekierach z damą straszącą na godziny

Zamek w Besiekierach
Zamek w Besiekierach czasami wygląda posępnie… Fot. Shutterstock

Z zamkiem związana jest historia o diable Borucie. Według podania rycerz budujący warownię założył się z czartem, że dokona tego bez użycia siekiery. Udało mu się, jednak nie wiedział o podstępie diabła – chłop, który zwoził kamienie potrzebne do budowy nazywany był Siekierka. Rycerz przegrał zakład i musiał oddać Borucie swoją duszę, a także zamek. Od tego zdarzenia miała się również wziąć nazwa miejscowości – Besiekiery.

Nie możemy również zapomnieć o białej damie. Jak inne nawiedzone zamki w Polsce również ten w Besiekierach posiada swoją. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że tutejsza biała dama pojawia się tu od czasu do czasu! To taka biała dama na godziny.

Czytaj więcej: Zamek w Besiekierach – ruiny z białą damą na godziny

Zamek w Liwie i żółta dama

Na zamku w Liwie straszy żółta dama
Na zamku w Liwie straszy żółta dama. Fot. Shutterstock

Nawiedzone zamki w Polsce są także na Warmii i Mazurach. Z zamkiem w Liwie związanych jest kilka legend. Najsłynniejsza jest ta o żółtej damie. To Ludwika z Szujskich, żona kasztelana na zamku w Liwie. Była posądzana przez męża o liczne romanse. Gdy zniknęły trzy piękne pierścienie, które dał jej w prezencie, zezłościł się że oddała je trzem kochankom.

Kasztelanowa została ścięta na dziedzińcu, a nazajutrz pierścienie odnalazły się w gnieździe sroki. Ptak ten jak wiadomo łasy jest na wszelkie błyskotki i często je kradnie. Pośmiertnie oczyszczona z zarzutów żółta dama błąka się po zamku nękając tych, którzy nie wierzyli w jej niewinność. Zjawa ma na głowie żółty czepiec.

Czytaj więcej: Zamek w Liwie – tu usłyszysz legendę o żółtej damie

Zamek Olsztyn – tu straszy potępiony wojewoda

Zamek Olsztyn na śląsku ruiny
Ruiny zamku w Olsztynie na Śląsku też nawiedzają duchy

W zamku zasiadał olsztyński burgrabia i rozbudował ją do imponujących rozmiarów. Była to jedna z piękniejszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. W XIV wieku król Kazimierz Wielki rozbudował strażnicę i zamek stał się jeszcze trudniejszy do zdobycia.

Przeciwko królowi miał według legendy wystąpić Maćko Borkowic, wojewoda poznański. Za spiskowanie władca skazał go na śmierć głodową w zamku. Podobno jęki potępionego i brzęk jego kajdan roznoszą się co noc po ruinach twierdzy.

Czytaj także: Zamek Olsztyn na Warmii? Wizz Air się pomylił

Zamek Kliczków – duch setnika

Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce – Zamek Kliczków
Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce – Zamek Kliczków. Fot. Shuttertock

Jedna z legend głosi, że Zamek Kliczków jest odwiedzany przez ducha setnika. Pewien rycerz udając się na wojnę poprosił swojego dowódcę, aby opiekował się jego żoną i tutejszymi posiadłościami. Niestety, setnik nieszczęśliwie zakochał się w żonie rycerza. Przekonał on biskupa wrocławskiego o śmierci rycerza i wziął z jego żoną ślub.

Gdy rycerz wracał z wojny, setnik porwał go i uwięził. Rycerz zdołał uciec i gdy dowiedział się co zaszło pod jego nieobecność, umieścił żonę i setnika w lochach i karmił ich co trzeci dzień. Pewnego dnia nieszczęśliwy kochanek odmówił przyjmowania posiłków i samotnie zmarł. Jego duch obecny jest w zamku do dziś.

Czytaj więcej: Zamek Kliczków – warownia pełna duchów i legend

Zamek w Kórniku – niespokojna biała dama

W zamku w Kurniku straszy
W zamku w Kurniku straszy jedna z najsłynniejszych białych dam. Fot. Shutterstock

Wspominając najbardziej nawiedzone zamki w Polsce nie sposób pominąć Kórnika. Tytuł białej damy przypada Teofili z Działyńskich. Ta arystokratka, która dwukrotnie nieszczęśliwie wyszła za mąż, przyczyniła się w znacznym stopniu do przywrócenia dawnej świetności kórnickiemu zamkowi. Według legendy fundusze na konieczne remonty zostały pozyskane ze skarbu pozostawionego na terenie zamku przez rodzinę Górków. Złe duchy, które strzegły skarbu pierwszych właścicieli, nie pozwoliły Teofili spać spokojnie. Do dziś biała dama błąka się po twierdzy.

Czytaj więcej: Zamek Kórnik – skarb Wielkopolski

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu – tu straszy karlica

Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce – Kamieniec
Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce – Kamieniec. Fot. Shutterstock

W Odrzykoniu straszy nie dama, a… karlica. Szlachcianka Kasia była dwórką wojewodziny, a ta często bywała u królowej Bony. Karlica Kasia tak spodobała się Bonie, że królowa zatrudniła ją na Wawelu. W Europie modne było w tych czasach, że rodziny królewskie posiadały orszaki karłów.

Kasia po kilku latach wyszła za karła Kornelka. Zostali oni oddani na służbę Karolowi V w Granadzie, lecz tęsknili za rodzinnym Odrzykoniem. Kasia chciała być tam pochowana. Gdy zmarła, wojewodzina nie wiedząc o jej śmierci zobaczyła ją wieczorem siedzącą przy kominku. Zjawa szybko zniknęła, ale powraca na zamek. Ma na sobie zieloną suknię, a po korytarzach niesie się jej śmiech.

Zamek w Siewierzu – warownia z czarną damą

Zamek w Siewierzu nawiedzone miejsce
Zamek w Siewierzu ma nie białą, a czarną damę, która tam straszy. Fot. Shutterstock

Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce nawiedza często biała dama. W Siewierzu jest ona czarna.

Była to panna szczególnej urody, która zakochała się w staroście siewierskim. Niestety, ponieważ zamczysko było siedzibą biskupstwa, nie można było ot tak tam wchodzić bez pozwolenia księcia-biskupa – tym bardziej będąc kobietą.

Zakochana dziewczyna złamała jednak zakaz i została przyłapana. Sam książę-biskup przyjechał z Krakowa i to on nakrył ją wraz ze starostą w swojej komnacie. Oboje zostali za to ukarani: starosta wygnaniem a dziewczę zamurowaniem żywcem w podziemiach zamku.

Czytaj więcej: Zamek w Siewierzu – warownia nie z białą, a czarną damą

Zamek w Gołubiu-Dobrzyniu – tu spotkasz Annę Wazównę

Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce – Golub-Dobrzyń
Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce – Golub-Dobrzyń. Fot. Shutterstock

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu został zbudowany przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku. Według legend, duchy zmarłych spotkać tu można na każdym kroku. Są tu zjawy torturowanych więźniów, zakochanego zakonnika i pięknej golubianki oraz najsłynniejszy z nich – biała dama czyli Anna Wazówna we własnej osobie. Czy odważycie się przekroczyć próg tego miejsca?

Czytaj więcej: Zamek w Golubiu-Dobrzyniu – Anna Wazówna nadal tu mieszka

Zamek Bolków – duchy wychodzą z lochu

Zamek Bolków – tu mieszka bardzo ciekawy duch
Zamek Bolków – tu mieszka bardzo ciekawy duch. Fot. Shutterstock

Zamek w Bolkowie kryje tajemnicze historie związane ze skarbami. Pierwszy miał pochodzić z czasów Bolka II, a wykraść chcieli go Rosjanie podczas wojen napoleońskich. Drugi skarb pochodzi z czasów II wojny światowej – prowadzono badania w tajemniczym tunelu łączącym zamek Bolków z warownią Świny (istnienia przejścia nigdy nie potwierdzono). Kiedy Armia Czerwona zbliżała się na te tereny, w tunelu ukryto cenne dobra i zabetonowano wejście. Do dziś nie udało się jednak znaleźć nawet śladu po tym wydarzeniu.

Mówi się, że skarbów strzegą duchy… Mogą to być nieszczęśliwcy straceni w lochu głodowym znajdującym się w zamku. Zrzucano ich z wysokości około 10 metrów i pozostawiano bez jedzenia. Przeżywali najczęściej nie więcej niż tydzień. Loch istniał podobno już za panowania Bolka I.

Czytaj także: Zamek Bolków – historia z muzyką w tle

Zamek Bobolice i zamek Mirów z sekretnym tunelem

zamek bobolice na wzgórzu o zachodzie słońca
Z zamku Bobolice (na zdjęciu) do Mirowa prowadzi podobno podziemny tunel. Fot. Shutterstock

O Zamku w Bobolicach krąży wiele legend i mieszka tam całe stado duchów. Oczywiście ma on swoją białą damę, jak każdy szanujący się zamek. Biała dama to podobno duch bratanicy pewnego złoczyńcy z rodu Krezów, który więził ją w twierdzy.

Warownie w Bobolicach i Mirowie według niektórych uchodzą za najbardziej nawiedzone zamki w Polsce. Dwaj bracia, właściciele zamków, wybudowali między nimi podziemny tunel, gdzie składowali skarby. Broniła ich wiedźma, którą ustawili na straży. Gdy jeden z braci porwał piękną dziewczynę, postanowił ukryć ją w podziemnym korytarzu przed zazdrością brata. Pewnego dnia czarownica udała się jednak na sabat na Łysej Górze i niewiasta była niepilnowana. Właściciel zamku nakrył ją w podziemiach zamku ze swoim bratem. Wściekły zabił go, a ją zamurował. Do dziś dziewczyna straszy na zamku.

Czytaj także: Zamek w Bobolicach. Perła na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek Ogrodzieniec – błąka się tu czarny ogar

Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce ogrodzieniec
Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce to przede wszystkim Ogrodzieniec. Fot. Shutterstock

Z Ogrodzieńcem związanych jest kilka strasznych historii. Najbardziej znana to ta dotycząca Czarnego Psa. Ponoć na murach zamku można zobaczyć czasem ogromnego czarnego ogara, który swoimi rozmiarami znacznie przewyższa przedstawicieli rasy. Jego oczy płoną, a do łapy przyczepiony jest łańcuch, który wydaje straszliwy dźwięk. Według legendy ta straszna zjawa to dusza kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego.

Latem w Ogrodzieńcu organizowane są wakacje z duchami i wieczory z duchami. Podczas tych spotkań można posłuchać strasznych historii związanych z twierdzą. Zamek Ogrodzieniec odwiedzają w tym czasie postacie z mrocznych legend i można je spotkać w zakątkach budowli. Z kolei podczas Wampiriady w Ogrodzieńcu możecie spotkać najmroczniejsze postacie z horrorów.

Czytaj więcej: Zamek Ogrodzieniec – wakacje z duchami i zjawiska paranormalne

Zamek w Drzewicy – tu straszą siostry zakonne

zamek w drzewicy nad rzeką
Położony na uboczu zamek w Drzewicy także ma swoje duchy. Fot. Shutterstock

Z zamkiem w Drzewicy związana jest bardzo ciekawa legenda. Według niej straszą tu siostry bernardynki. Według podania w gwieździstą noc można tu ujrzeć cały orszak sióstr, które obchodzą pozostałości zamkowych komnat. Ponoć da się nawet usłyszeć ich jęki i modlitwy. Dlaczego siostry bernardynki tak gorliwie proszą o przebaczenie? Ta procesja to kara za wzniecenie w zamku pożaru. Według legendy siostry po zakończonych roratach nie zgasiły wszystkich świec i doprowadziły do tego, że zamczysko strawił ogień.

Zamek w Drzewicy jest na liście najbardziej nawiedzone zamii w Polsce, gdyż ma jeszcze jedną upiorną postać, która krąży po komnatach. To duch córki Adama Drzewickiego. Biała dama zamku w Drzewicy nie chciała się oddać żywa Szwedom szturmującym warownię. W akcie desperacji weszła na zamkową wieżę i skoczyła. W ten sposób jej dusza na zawsze pozostała już w Drzewicy.

Czytaj więcej: Zamek w Drzewicy – ukryto tu 12 cennych armat

Zamek w Niedzicy – Brunhilda, Bolesław i biała dama

amek w Niedzicy jest pięknie położony
Zamek w Niedzicy jest pięknie położony, ale może być naprawdę mroczny. Fot. Shutterstock

Przebacz mi Brunhildo – te rozpaczliwe słowa co noc brzmią między murami zamku Dunajec. Możecie wtedy zobaczyć tu dwie mary. Legenda głosi, że to Księżniczka Brunhilda i jej małżonek Bolesław, który przypadkiem spowodował śmierć swojej marudnej i kłótliwej żony. Duchy siadają przy studni koło zamku, w której zginęła księżniczka.

Zwłaszcza panowie powinni być ostrożni zwiedzając zamek w Niedzicy… Ludzie mówią, że jeśli któryś z nich wypowie choć raz imię swej ukochanej, a ma coś na sumieniu, następnego dnia wyłysieje. Taki los spotkał zrozpaczonego księcia.

Nie warto też szukać legendarnego skarbu Inków, który jest ukryty na zamku, jak pewnie doskonale słyszeliście. Pilnuje go biała dama.

Czytaj więcej: Zamek w Niedzicy: możecie znaleźć legendarny skarb Inków, ale uważajcie na jego strażniczkę!

Zamek Grodziec – tu straszy czarna prababka

Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce – Grodziec
Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce – Grodziec. Fot. Shutterstock

Oj, wiele duchów mieszka na zamku Grodziec! Legendy mówią o czarnej prababce, która pojawia się w nocy, by ostrzegać przed ludźmi mającymi złe zamiary. Robiła to dzięki krzyżowi zawieszonemu na piersi. Gdy błyszczący srebrny krzyż na piersi ducha blednie, oznacza to, że na zamku jest ktoś zły.

Czarna prababka ostrzegła między innymi córkę pana na zamku Grodziec przed małżeństwem z nikczemnym rozbójnikiem. Niedoszła panna młoda umknęła z zamku przez wskazaną przez czarną prababkę dziurę w murze. Dziura zwana jest panieńskim skokiem.

Grodziec z pewnością można umieścić wysoko na liście najbardziej nawiedzone zamki w Polsce, gdyż straszy tu także duch Elfriedy – córki księżnej Anny. Wpędziła do więzienia matkę i chciała zniszczyć życie siostrze swatając ją z biednym rycerzem. Para była jednak szczęśliwa, a Elfrieda z zazdrości zabiła siostrę i uwiodła jej męża. Na ich weselu piorun z nieba zabił złą Elfriedę.

Jest i czerwony upiór. To duch rycerza w pełnej zbroi, który napomina do ubóstwa i nawrócenia się na skromne życie. Nawrócił niegdyś kasztelana, a także jego potomka, który drwił sobie z tego nawrócenia przed płaskorzeźbą swojego przodka. Z ust rzeźby wysypał się potok dukatów, co wstrząsnęło chciwym dziedzicem i spowodowało, że się opamiętał.

Czytaj także: Zamek Grodziec – na szczycie wygasłego wulkanu

Zamek w Mosznej i mroczna guwernantka

Nawiedzone zamki w Polsce Moszna
Nawiedzone zamki w Polsce mają czasami trasy turystyczne śladem duchów. Tak jest w Mosznej. Fot. Shutterstock

Pałac zwany zamkiem w Mosznej nawiedza angielska guwernantka. Ostatnią wolą kobiety było pochowanie jej w ojczystym kraju. Niestety właściciele pałacu nie spełnili prośby guwernantki i pochowali ją w parku. W ten sposób ściągnęli na siebie jej gniew i po dziś dzień duch kobiety straszy w pałacowych wnętrzach.

Inną mroczną historią związaną z zamkiem jest opowieść o służącej. Jedna z młodych pracownic została uwiedziona przez arystokratę i zaszła z nim w ciążę. Winckler wyparł się dziecka i porzucił służąca, a ta z rozpaczy powiesiła się na drzewie w parku otaczającym posiadłość w Mosznej.

Nawiedzone zamki w Polsce mają czasami możliwość ekstremalnego zwiedzania zamku. W Mosznej podczas niego zagląda się do podziemnych korytarzy, niedostępnych wcześniej komnat i mrocznej krypty. Trasa liczy 1,5 km i towarzyszy jej wiele emocji. Zwiedzanie zamku przewodnikiem kosztuje 12 zł (bilet) normalny i 8 zł (ulgowy).

Czytaj także: Zamek Moszna – miejsce jak z bajki

Zamek Krzyżtopór i duchy Ossolińskich

Tajemniczy zamek Krzyżtopór jest nawiedzony
Tajemniczy zamek Krzyżtopór kryje wiele tajemnic. Są tu także duchy… Fot. Shutterstock

Wiele jest legend o duchach i skarbach na zamku Krzyżtopór. Właściciel Krzysztof Ossoliński chciał uczynić swe dzieło jeszcze wspanialszym. Zatrudnił alchemika, który w podziemiach wynalazł złoto, a dach kaplicy wkrótce pokrył się złotymi płytkami.

Niedługo potem na zamek najechali Szwedzi i rozkradli złote zdobienia. Ossoliński zmarł w rok po skończeniu budowy mając 58 lat. Jego duch nie nacieszył się posiadłością, dlatego po śmierci błąka się w zamkowych wieżach.

Jest także inny duch – czarnego husarza. To dusza syna Krzysztofa Ossolińskiego, Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego. Zginął on niedługo po otrzymaniu majątku, trafiony strzałą w bitwie pod Zborowem. Wrócił na swój zamek i jest jego dobrym duchem.

W Top 17 na najbardziej nawiedzone zamki w Polsce Krzyżtopór jest drugi, bo złym duchem jest tu biała dama bez głowy, dusza dalekiej krewnej Ossolińskich. Dama miała ulubionego pieska, który rozpoznawał złych ludzi. Był on jednak zbyt nadgorliwy w oszczekiwaniu nieznajomych, a do lochu wtrącono za jego sprawą wielu niewinnych znamienitych osobistości. Gdy na zamek zawitał młody szlachcic i został oszczekany, kazał ściąć damie głowę. Zabił też jej pomocników.

Czytaj więcej: Zamek Krzyżtopór – 11 ciekawostek o tajemniczej ruinie

Zamek Czocha – najbardziej nawiedzony w Polsce

Zamek Czocha w Leśnej w gminie Sucha
Nawiedzone zamki w Polsce – Zamek Czocha w Leśnej w gminie Sucha. Fot. Shutterstock

Nasz zwycięzca mógł być tylko jeden. Najbardziej nawiedzone miejsce w Polsce to zamek Czocha.

Na dziedzińcu znajduje się Studnia Niewiernych Żon, do której zmuszane były wskoczyć panie, których mężowie podejrzewali je o zdradę. Legenda głosi, że do tej pory patrząc w lustro wody można usłyszeć ich jęki.

Turystom opowiadana jest też historia dziecka, które miało zostać zamurowane żywcem w zamkowym kominku. Był to syn Urlike, jednej z kobiet straconych w Studni Niewiernych Żon. Gdy będący posłem mąż Urlike wrócił z daleka i dowiedział się o jej zdradzie, pozbawił życia nie tylko ją, ale też dziecko. Do dziś płacze ono podczas ciemnych i długich nocy, strasząc w ten sposób przebywających w twierdzy.

Takie nawiedzone zamki w Polsce mają dużo więcej duchów. Spotkamy je już na moście prowadzącym do zamku. Legenda o nich sięga aż 1719 roku, kiedy to drewniany most zawalił się w momencie, gdy szedł po nim kondukt żałobny. Pątnicy nie dotarli do cmentarza, gdzie chcieli pochować jednego z mieszkańców zamku i do tej pory słychać ich potępieńcze jęki.

Najsłynniejszym duchem twierdzy jest jednak biała dama. To Gertruda, która pokłócona z bratem ściągnęła na jego zamek Husytów. Zamek został jednak odbity, a zdrajczyni stracona i do tej pory błąka się po twierdzy, gdyż nie chcieli jej nawet w piekle.

Czytaj także: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE