Najcenniejsze obrazy w Polsce to nie tylko Dama z gronostajem Leonarda da Vinci i Bitwa pod Racławicami w Panoramie Racławickiej. Znajdują się u nas także dzieła Memlinga, Rembrandta, El Greco czy Moneta. Gdzie? Sprawdź na kolejnych slajdach.

2Najcenniejsze obrazy w Polsce – Sąd Ostateczny, Hans Memling

Najcenniejsze obrazy w Polsce – Hans Memling, Sąd ostateczny. Źródło: Muzeum Narodowe Gdańsk, http://mng.gda.pl

Tryptyk namalowany na desce przez Memlinga wisi w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Sądzono niegdyś, że namalował go Jan van Eyck, ale dowiedziono prawdy w połowie XIX w.

Obraz został zamówiony przez włoskich fundatorów (uwiecznionych na nim zresztą. Malowanie mecenasów na obrazach było powszechne). Jak dzieło przeznaczone dla florenckiego kościoła Badia Fiesolana trafiło do Polski?

Podczas transportu z Brugii do Włoch w 1473 roku, galera z cennym dziełem została zdobyta przez karakę Piotr z Gdańska, dowodzoną przez gdańskiego kapra Pawła Beneke. W ten sposób Sąd Ostateczny ozdobił ołtarz Kościoła Mariackiego w Gdańsku.

Podczas wojen napoleońskich obraz trafił do Luwru jako zdobycz wojenna. Powrócił do Gdańska po klęsce Napoleona. Podczas II wojny światowej Rosjanie wykradli dzieło z rąk Niemców, podobnie jak niektóre najcenniejsze obrazy w Polsce. Sąd Ostateczny trafił do Ermitażu w Leningradzie (dzisiejszym Sankt Petersburgu), a następnie wrócił do kraju.

Poprzedni artykułKazimierz Dolny z drona – perełka nad Wisłą (FILM)
Następny artykułZamek Chojnik – karkonoska atrakcja nad Piekielną Doliną
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.