Mało które województwo może poszczycić się tak pięknymi kościołami jak Dolny Śląsk. To tu znajdują się m.in. najstarszy drewniany kościół w Polsce i największa drewniana świątynia na świecie. Oto najciekawsze i najpiękniejsze kościoły na Dolnym Śląsku.

1Świątynia Wang

Karpacz, świątynia Wang, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Kościół Wang powstał w Norwegii bez użycia ani jednego gwoździa. W celu transportu, z Norwegii najpierw do Szczecina, potem Berlina, a następnie Karpacza, świątynia Wang została rozłożona. Złożono ją w Karpaczu w 1842 roku. Podobno na miejsce dotarła ledwo jedna piętnasta elementów oryginalnego kościoła. Dziś Wang uznaje się za najstarszy zachowany drewniany kościół w Polsce.

Czytaj więcej: Świątynia Wang

Poprzedni

2 KOMENTARZE

  1. Ja rozumiem, że to subiektywny ranking ale w tych okolicznościach można mieć wrażenie , że oparty o brak wiedzy. Wrocław bez kościoła Marii Magdaleny i św Elżbiety a z Idziego i św. Marcina ? Te kościółku to nic ciekawego. Idziego jest w rankingi na najstarszy i co z tego jak po nim tego nie widać. Historycznie są dużo mniej ciekawe i miałem znikome znaczenie we Wrocławiu. Pominięcie katedry w Świdnicy to już nieporozumienie. Jedną z piękniejszych w Polsce. Ten ranking mocno umniejsza urodzie naszego województwa.

    • Bardzo dziękujemy za wyrażenie swojego zdania. Oczywiście, że jest to subiektywny ranking. Zgadzamy się, że świątynie o których Pan wspomniał są również bardzo interesujące. Pozdrawiamy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here