Mauzolea to miejsca pochówku, najczęściej wielu osób z jednego rodu. Na takie zbytki pozwalali sobie tylko bardzo bogaci ludzie, fundując sobie niejako własny cmentarz, by nie być pochowani z pospólstwem. Musieli posiadać ziemię i środki finansowe, by postawić zdobne mauzolea, często w formie małych świątyń dumania. Oto najciekawsze mauzolea w Polsce, gdzie byli chowani m.in. królowie i szlachta.

2Mauzoleum zamku Książ

Mauzoleum Hochbergów w Wałbrzychu. Fot. ksiaz.walbrzych

Mauzoleum Hochbergów bardzo często odwiedzają turyści, bo znajduje się ono w kompleksie zamku Książ w Wałbrzychu. Samo zwiedzanie mogłoby być tańsze (kosztuje 5 zł, a w mauzoleum znajdują się cztery puste sarkofagi), jednak nie sposób o tym miejscu nie wspomnieć. Ze względu m.in. właśnie na te puste sarkofagi. Służący Hochbergów ewakuowali szczątki swoich zmarłych panów w 1945 r. w obawie przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Do dziś nie wiadomo, gdzie są ciała. Spoczywała tam m.in. księżna Daisy von Pless, a także jej córeczka.

Co ciekawe nie od początku było to mauzoleum. Budynek został postawiony w 1734 r. na niewielkim wzniesieniu jako Pawilon Letni pełniący funkcję widokową. Członków rodu Hochbergów chowano tam od 1883 r.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here