Strona głównaTop 10Najciekawsze muzea dla dzieci

Najciekawsze muzea dla dzieci

Mamo, nudzę się – to często wypowiadane przez dzieci słowa. Ciągnięcie dziecka za sobą do muzeum najczęściej kończy się – w najlepszym przypadku – zaśnięciem na ramieniu taty. Ale są miejsca, do których najmłodsi chcą wracać, choć to muzea w pełnym znaczeniu tego słowa. Oto najciekawsze muzea dla dzieci w Polsce.

Muzeum lizaka

muzeum lizaka lizaki na talerzu
Muzeum ze słodyczami? Mmmm, to zachęci każdego łasucha! Fot. Pixabay

Muzeum Lizaka w Jaśle to prawdopodobnie najsłodsze muzeum w naszym kraju. Powstało aby przybliżyć odwiedzającym tradycyjną jasielską produkcję słodyczy. To miejsce, w którym nie tylko ogląda się eksponaty – w ramach zwiedzania można smakować wyrobów, które tu powstają. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych będzie z pewnością możliwość zorganizowania w tym miejscu słodkich urodzin.

Sprawdź lokalizację i cennik: Muzeum Lizaka w przewodniku Polska Zachwyca!

Hydropolis

Muzea dla dzieci w Polsce – Hydropolis muzeum wiedzy o wodzie
Muzea dla dzieci w Polsce – Hydropolis. Fot. Shutterstock

Hydropolis to centrum nauki o wodzie we Wrocławiu. Tam najmłodsi mogą przejść trasę wzdłuż wodnej ścieżki niemalże po dnie oceanu. Centrum powstało na terenie zakładów wodociągowych MPWiK przy ul. Na Grobli. W jednym miejscu dzieciaki mogą dowiedzieć się nieco więcej o samej wodzie czy powstawaniu fal, ale wejdą też do modelu batyskafu, jaki zszedł na dno Rowu Mariańskiego. W kolejnej sali obejrzą modele statków różnego typu. Mogą też wykonywać doświadczenia na licznych przyrządach.

Sprawdź lokalizację i cennik: Hydropolis w przewodniku Polska Zachwyca!

Muzeum Animacji Se-Ma-For

To miejsce przeniesie Was w świat dzieciństwa, dobranocek i beztroskiej zabawy. W łódzkim muzeum animacji Se-ma-for gromadzone są lalki i dekoracje z filmów lalkowych i rysunkowych wytwórni o tej samej nazwie. Se-ma-for stworzył takie kultowe bajki jak Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola czy Mały Pingwin Pik-Pok. Odkrywanie jak za Waszych czasów wyglądała bajkowa Polska z dzieckiem będzie świetną przygodą. Oprócz wystaw i projekcji filmów w muzeum możemy wziąć udział w warsztatach, podczas których stworzymy własny film animowany.

UWAGA, AKTUALIZACJA: Muzeum jest nieczynne do odwołania. Czytaj więcej: Gdzie nie jechać w Polsce? Atrakcje zamknięte do odwołania

Muzeum Piernika

pierniki na talerzach
W Żywym Muzeum Piernika można samemu polukrować wypieki. Fot. Shutterstock

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu jest to największe muzeum piernika w Europie, założone w 2006 r. przez państwa Olszewskich. Odwiedzający interaktywnie poznają historię smakołyku i sami mogą piernika wykonać: samodzielnie przesiać mąkę, utłuc przyprawy czy wyrobić ciasto. Jest to atrakcja dla każdego ze wskazaniem na dzieci i młodzież.

Przewodnikiem po muzeum są mistrz piernikarski oraz wiedźma Korzenna. Do pieczenia zaangażowana jest duża liczba gości, a największą atrakcją jest warsztat dekorowania pierników lukrem.

Zobacz lokalizację i cennik: Żywe Muzeum Piernika w naszym przewodniku.

Muzeum Indiańskie

muzeum indiańskie tipi
To muzeum to świetny pomysł dla chłopców, którzy wskakują tacie na plecy i udają Indianina. Fot. Pixabay

To muzeum to nie tylko atrakcja dla małych i dużych. To miejsce stworzone z pasji i z wyjątkowej historii. Wymysłów to mała wioska w województwie kujawsko-pomorskim. To tu w 2000 roku Stanisław Supłatowicz znany również jako Sat-Okh założył muzeum, którego pełna nazwa brzmi: Muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okh. Założyciel i patron tego miejsca urodził się w indiańskiej wiosce w Kanadzie. Dzięki jego charyzmatycznej osobowości miejsce to zyskało prawdziwą duszę. W muzeum znajdziemy liczne eksponaty związane z kulturą Indian: stroje, przedmioty codziennego użytku, broń oraz zrekonstruowane tipi.

Muzeum Dobranocek PRL

maskotki krecika
Muzea dla dzieci w Polsce – Muzeum Dobranocek. Pamiętacie Krecika? Fot. Pixabay

Odwiedziny w Muzeum Dobranocek to dla wielu podróż sentymentalna. Tu znajdziecie wiele różnorodnych przedmiotów związanych z dobranockami. W muzeum znajdują się również oryginalne lalki z filmów Miś Coralgol, Plastusiowy Pamiętnik oraz Miś Uszatek. Mają tu również miejsce liczne wystawy czasowe.

Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

 Centrum Bajki w Pacanowie
Muzea dla dzieci w Polsce – Centrum Bajki w Pacanowie. Fot. centrumbajki.pl

Na swojej bajkowej trasie nie możecie pominąć Pacanowa. To niewielkie miasto, znajdujące się w województwie świętokrzyski, zasłynęło dzięki przygodom Koziołka Matołka. Dzięki bohaterowi książki Kornela Makuszyńskiego miasto stało się Europejską Stolicą Bajek. To tu, oprócz Koziołka Matołka, spotkamy wielu ulubionych bohaterów bajek. W tym interaktywnym muzeum znajdziemy ziarnko grochu, przez które nie mogła spać księżniczka, piegi z Akademii Pana Kleksa oraz polecimy w kosmos aby spotkać Małego Księcia.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik
Muzea dla dzieci w Polsce – Centrum Nauki Kopernik. Fot. Shutterstock

Gdy będziecie sprawdzać jak wygląda Polska z dzieckiem to na Waszej drodze nie może zabraknąć jednego miejsca. Centrum Nauki Kopernik to miejsce, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. To interaktywne muzeum, przyciąga do siebie osoby chcące poznać naukę poprzez zabawę. Znajdziemy tu wszystko o czym marzy mały naukowiec – laboratoria, sale dla majsterkowicza czy planetarium. To tu w jednej chwili badamy kosmos, a po chwili przenosimy się na otwarte morze. Czyż takie rzeczy nie dzieją się tylko w bajkach? Zwiedzana bez pośpiechu piękna Polska z dzieckiem wydaje się jeszcze piękniejsza.

Sprawdź lokalizację i cennik: Centrum Nauki Kopernik w przewodniku Polska Zachwyca!

Kolejkowo

Muzea dla dzieci w Polsce – Kolejkowo we Wrocławiu
Muzea dla dzieci w Polsce – Kolejkowo we Wrocławiu. Fot. Shutterstock

Kolejkowo to największe w Polsce makiety kolejowe przedstawiające kolorowe światy i postaci oraz atrakcje Śląska i Dolnego Śląska. Większa znajduje się w Gliwicach. Jest też druga, mniejsza i bardziej znana we Wrocławiu.

Powstała jako pierwsza w stolicy Dolnego Śląska i prezentuje największe hity województwa. Ale nie tylko. Zobaczymy tu także typową karkonoską wieś, wrocławskie blokowisko i jeżdżące po mieście tramwaje. Makieta wypełnia całe pomieszczenie w budynku dworca Wrocław Świebodzki.

Na 305 mkw (do niedawna 260 mkw) powierzchni twórcy Kolejkowa zgromadzili silną reprezentację rozpoznawalnych dolnośląskich atrakcji. Jest więc Śnieżka i wagoniki kolejki linowej, a nieopodal wodospad z prawdziwą wodą.

Sprawdź lokalizację i cennik: Kolejkowo w przewodniku Polska Zachwyca!

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE