Strona głównaTop 10Najciekawsze muzea techniki w Polsce (Top 13)

Najciekawsze muzea techniki w Polsce (Top 13)

Jakie były losy wydobycia polskiej ropy albo produkcji piwa? W jaki sposób funkcjonowała kiedyś poczta? Na te wszystkie pytania odpowiadają polskie muzea techniki. Coraz częściej nie są to nudne wystawy, ale multimedialne ekspozycje zaciekawiające nawet najmłodszych. Oto wybrane najciekawsze muzea techniki w Polsce.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Fot. Shutterstock

Bolesławiec słynie z ceramiki, to najcenniejszy towar eksportowy tego miasta. Historia muzeum sięga 1911 r., kiedy to otwarto je dla zwiedzających. Prezentowane są tam wyroby ceramiczne z Bolesławca wytwarzane od XVIII w. Bolesławiecka ceramika to jeden z najpiękniejszych wyrobów polskiego rękodzieła, który można mieć na swoim stole. Bilety normalne kosztują 8 zł, ulgowe 4 zł, a w czwartki wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych i Browaru Żywiec

Tyskie Browary Książęce, Browarium
Tyskie Browary Książęce, Browarium

Browary to także muzea techniki. Jednym z nich jest Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Można tam poznać historię wyrobu złocistego trunku, a po zwiedzaniu przystąpić do degustacji piwa Tyskie Gronie.

Zwiedzać można także Muzeum Browaru Żywiec. Również zalicza się je do muzeów techniki. I tam można przyjrzeć się całemu procesowi warzenia piwa, a także go spróbować. Takich miejsc w Polsce jest całkiem sporo.

Czytaj więcej: Polskie zabytkowe browary – które można zwiedzać? (Top 7)

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Muzeum Poczty i Telekomunikacji oraz biały budynek Ovo Wrocław na pierwszym planie
Muzeum Poczty i Telekomunikacji oraz biały budynek Ovo Wrocław (na pierwszym planie). Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

W dawnym Urzędzie Czeków Pocztowych we Wrocławiu, który łatwo odnaleźć dzięki temu, że od kilku lat stoi przy nim charakterystyczny obły budynek Ovo, ma siedzibę Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Najmniejsze eksponaty to znaczki, największe konne pojazdy, którymi kiedyś rozwożono pocztę. Są tam prezentowane także m.in. skrzynki pocztowe. Bilety normalne kosztują 10 zł, ulgowe 8 zł, a w soboty wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce

Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce
Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce. Fot. Avillfoto, Shutterstock

Najstarsza kopalnia ropy na świecie istnieje w Polsce, w Bóbrce. Założyli ją w 1854 roku Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. Jest to nadal działający zakład, gdzie możemy odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, a w nim m.in. wiertarkę napędzaną ręcznie za pomocą pasów transmisyjnych, czy kopalnianą kuźnię. W tak zwanym Domu Łukasiewicza z 1865 roku obejrzymy produkty przemysłu naftowego na aptecznej ekspozycji. Bilety normalne kosztują 12 zł, a ulgowe 7 zł.

Czytaj więcej: Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy na świecie

Dom Tkacza w Bielsku-Białej

Dom Tkacza w Bielsku-Białej
Dom Tkacza w Bielsku-Białej. Fot. Alicja Migdał-Drost, Muzeum w Bielsku-Białej, CC BY-SA 2.5

Dom Tkacza to muzeum historyczne w Bielsku-Białej, w którym zobaczymy stary warsztat tkacki i krosno z XVIII w. Jak sama nazwa wskazuje, jest to ekspozycja jak najbardziej przypominająca dawny dom Tkacza, więc są tam też pomieszczenia użytkowe takie jak kuchnia z XIX wieku. Prezentowane są także stroje ludowe z tych okolic. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 6 zł, a sobota jest dniem bezpłatnego wstępu.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Fot. Pixabay

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie gromadzi ponad 30 tysięcy eksponatów, w tym przede wszystkim różnego rodzaju samolotów. Znajduje się tu m.in. 25 maszyn pochodzących z prywatnej kolekcji Hermanna Göringa. Jest także jedyny ocalały na świecie P.11c biorący udział w kampanii wrześniowej. Od 2010 r. muzeum mieści się w nowym budynku, gdzie na trzech kondygnacjach prezentowane są szybowce, samoloty wojskowe i wiele innych latających maszyn. Jest tam prowadzony remont, dlatego część ekspozycji może być chwilowo zamknięta. Bilety normalne kosztują 15 zł, a ulgowe 7 zł.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Biała Fabryka w Łodzi
Biała Fabryka w Łodzi. Fot. Shutterstock

Biała Fabryka w Łodzi, gdzie mieści się siedziba muzeum, to zespół klasycystycznych budynków będących niegdyś jedną z największych i najbardziej znanych fabryk przemysłu włókienniczego na terenach dzisiejszej Polski. Budowę ukończono w 1837 r. i umieszczono tam przędzalnię i tkalnię mechaniczną. Kompleks jest duży, ma cztery skrzydła i mieszczą się tam nie tylko dawne zakłady Ludwika Geyera działające w latach 1828-2002, ale też inne maszyny i narzędzia włókiennicze, takie jak tkalnie. Ciekawy jest też Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, w którym można obejrzeć wnętrza warsztatów, kuchni, czy mieszkań robotniczych. Jest tam także muzeum interaktywne Kotłownia. Bilety indywidualne na wszystkie wystawy kosztują 12 zł (normalne) i 8 zł (ulgowe).

Czytaj więcej o Muzeum Kotłownia.

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

zapałki z muzeum zapałek w częstochowie
Każdy z nas miał takie zapałki z czarnym kotem w swoim domu. Fot. CC BY-SA 3.0

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie jest jedynym tego typu w Polsce i działa od 1882 prezentując tak prozaiczną tematykę jak produkcja zapałek. Fabryka nie tylko posiada ekspozycje, które można zwiedzać, ale wciąż działa i produkuje zapałki. Ma się niepowtarzalną okazję śledzić cały proces produkcyjny na zabytkowej linii technologicznej. Muzeum znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Bilety normalne kosztują 10 zł, a ulgowe 5 zł.

Czytaj także: Darmowe atrakcje Częstochowy

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, to jedna z największych atrakcji miasteczka. Znajduje się tam przede wszystkim młyn papierniczy będący zabytkiem techniki. Jest jedynym pozostałym na Dolnym Śląsku. Budynek także jest zabytkowy i ma nawet polichromie z XVII w. Prezentowane są tam różne maszyny drukarskie i rodzaje papieru, a także m.in. historyczne paszporty i banknoty drukowane na takich maszynach. Trwają starania o wpisanie muzeum na listę UNESCO. Bilety normalne na trasę główną kosztują tu 20 zł, a ulgowe 15 zł (na trasę pierwszą 16 zł i 12 zł, a na drugą 12 zł i 9 zł). Niedziela jest dniem bezpłatnego wstępu.

Muzeum Techniki i Inżynierii Komunalnej Torunia

Stacja pomp Stare Bielany w Toruniu, Muzeum Inżynierii Komunalnej Torunia
Stacja pomp Stare Bielany w Toruniu, Muzeum Inżynierii Komunalnej Torunia. Fot. Mateuszgdynia, CC BY-SA 4.0

Toruńskie wodociągi prowadzą niezwykłe muzeum techniki, którego ekspozycje rozmieszczono w czterech budynkach, w tym w pięknej wieży ciśnień z XIX wieku. Są tam także chlorownia, hala pomp i nieczynny cmentarz Elsnerów. To bardzo proekologiczne muzeum poświęcone historii wodociągów i ewolucji technik komunalnych. By zarezerwować wizytę w muzeum, należy napisać mejla na adres: sekretariat@wodociagi.torun.com.pl .

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach

Zabytkowy Ratusz w Ziębicach
Zabytkowy Ratusz w Ziębicach. Fot. Halicki, CC BY-SA 3.0

W tym dolnośląskim muzeum można zobaczyć jak się kiedyś żyło i jakie przedmioty użytkowe (ale także ozdobne) miało w swoich domach. Od 1931 r. prezentowane są tam m.in. sprzęty gospodarstwa domowego. To m.in. żelazka z XVII w. czy też pralki z XIX w. Jest także wystawa o historii miasta, rzeźby sakralne i obrazy. Całość mieści się w Ratuszu w Ziębicach. Bilety normalne kosztują 8 zł, a ulgowe 6 zł. Bezpłatny wstęp obowiązuje w soboty.

Muzeum Gazownictwa w Warszawie

Opuszczona gazownia na Woli
Opuszczona gazownia na Woli. Fot. Shutterstock

Gazownia Warszawska powstała w 1856 r. na Powiślu. Druga, większa, znajdowała się przy ul. Dworskiej. Obecnie budynki zespołu dawnej gazowni miejskiej znajdują się między ul. Kasprzaka i Prądzyńskiego na Woli. Stoją tam dwa ogromne zbiorniki na gaz, a także wieża ciśnień, wozownia i remiza strażacka oraz pozostałe budynki biurowe i administracyjne oraz mieszkalne. Dziś działa tam Muzeum Gazownictwa. Od 30 stycznia 2019 r. jest nieczynne do odwołania z powodu remontu, ale nie mogliśmy o nim nie wspomnieć (dane zaktualizujemy).

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie

Muzeum Techniki w Warszawie, sala astronautyki
Muzeum Techniki w Warszawie, sala astronautyki. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki. Jest kolejną placówką w remoncie, o której nie mogliśmy nie wspomnieć. Ma zostać uruchomione ponownie w 2019 r. Warto już teraz zaplanować wizytę. Od 1955 r. placówka działająca wcześniej jako Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, prezentowała różnorodne ekspozycje, takie jak: transport, maszyny drukarskie, górnictwo, hutnictwo, energia odnawialna, radiotechnika, fizyka, a nawet gospodarstwo domowe oraz astronomia i astronautyka. Na ekspozycji znajduje się m.in. pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa o napędzie automatycznym. Z niecierpliwością czekamy na ponowne otwarcie.

Inne muzea techniki

Pomnik na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
Pomnik na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, przed Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Fot. Jolanta Wojcicka, Shutterstock

Nie sposób przedstawić wszystkich muzeów techniki w Polsce w jednym tekście, ale warto wspomnieć jeszcze takie placówki jak m.in.:

 • Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” w Olsztynie
 • Muzeum Technik Ceramicznych w Kole\
 • Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie
 • Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej
 • Exploseum w Bydgoszczy
 • Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
 • Muzeum Kanału Bydgoskiego
 • Izba Muzealna Polskiego Radia w Katowicach
 • Muzeum Radia Wrocław
 • Muzeum Radia w Koszalinie
 • Izba Tradycji Hutniczych Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice” w Katowicach
 • Muzeum Historii AGH i Historii Techniki
 • Muzeum Politechniki Krakowskiej
 • Muzeum Miedzi w Legnicy
 • Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy
 • Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
 • Muzeum Drukarstwa w Cieszynie
 • Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
 • Muzeum Unitry w Poznaniu
 • Muzeum Wody w Koszalinie
 • Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi
 • Muzeum Papieru i Druku w Łodzi
 • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
 • Gminny Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Podmoklu Małym
 • Muzeum Policji w Poznaniu
 • Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie
 • Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie
 • Muzeum Cukrownictwa w Pszennie
 • Muzeum Ratownictwa w Krakowie
 • Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie
 • Sowiogórskie Muzeum Techniki
 • Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
 • Muzeum Maszyn Biurowych w Tychach
 • Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
 • Muzeum Sprzętu Rolniczego w Wojewodzinie
 • Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej
 • Otwarte Muzeum Odry we Wrocławiu
 • Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie
 • Muzeum Ognia w Żorach
 • i wiele innych
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE