Podobają się Wam polskie pałace? Nam także. Niektóre są siedzibą ciekawych muzeów, dzięki czemu rozwijają się, nie podupadają i wciąż można oglądać je w pełnej krasie. Jeden z pałaców jest nawet najstarszym muzeum w kraju. Oto najciekawsze muzea pałacowe w Polsce.

2Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie. Fot. Shutterstock

Pałac w Nieborowie to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Został zbudowany w latach 1690-1697 i jest przykładem stylu barokowego. Pomysłodawcą wzniesienia w tym miejscu rezydencji był prymas Michał Stefan Radziejowski.

W kolejnym stuleciu pałac bardzo często zmieniał właścicieli. Dopiero od 1774 roku pozostał na dłużej w jednej rodzinie. Wtedy to kupił go Michał Hieronim Radziwiłł.

Dzięki Radziwiłłowi, w znacznym stopniu rozrosła się kolekcja obrazów przechowywanych w Nieborowie (spis dzieł sztuki zajmował aż 145 stron!). Po II wojnie światowej rezydencja stała się odziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. W muzeum możemy podziwiać m. in. odrestaurowane wnętrza pałacowe wraz z wyposażeniem, a także kolekcje obrazów, rzeźb, porcelany czy zegarów.

Oprócz pięknych ogrodów otaczających pałac w Nieborowie, będąc w tych okolicach warto zwrócić uwagę na pobliski park w Arkadii.

Czytaj więcej: Pałac w Nieborowie – upiorny kardynał i spektakularne ogrody

Ceny biletów: pałac, ogród, Manufaktura Majoliki: 22 zł normalny, 12 zł ulgowy. 30 zł normalny i 20 zł ulgowy na atrakcje łączone Nieborów i Arkadia.

Poprzedni artykułNajbliższy weekend w Niedzicy nad Dunajcem – fantastyczny pensjonat Polana Sosny 98 zł od osoby ze śniadaniem
Następny artykułDługi weekend 9-11 listopada: 7 najlepszych pomysłów gdzie pojechać
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here