Strona głównaTop 10Najciekawsze parki w Polsce – spokojne miejsca, ale z mnóstwem atrakcji (Top 11)

Najciekawsze parki w Polsce – spokojne miejsca, ale z mnóstwem atrakcji (Top 11)

Najlepiej na spacer wybrać się do lasu lub parku. Tym lepiej, jeśli przy okazji można poznać jakieś ciekawostki lub zwiedzić coś jeszcze. Oto najciekawsze parki w Polsce z wyłączeniem parków narodowych i krajobrazowych.

Park Łazienkowski

Łazienki czyli park Łazienkowski w Warszawie
Łazienki czyli park Łazienkowski w Warszawie. Fot. Shutterstock

Co sprawia, że to miejsce jest niezwykłe? Już w XVII w. Stanisław Lubomirski zbudował w tym miejscu ermitaż i łaźnię, a następnie powstał kompleks pałacowo-ogrodowy, który stał się rezydencją Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do dziś Łazienki to zachwycający kompleks wspaniałych budynków i pięknych ogrodów. To tu znajduje się słynny pomnik Chopina.

Czytaj więcej: Łazienki Królewskie – tu czas się zatrzymał

Park Szczytnicki

Park Szczytnicki
Park Szczytnicki. Fot. Shutterstock

Park Szczytnicki przez pewien czas był największy we Wrocławiu (obecnie największy jest park Tysiąclecia, gdzie dosadzane są ciągle nowe drzewa). Znany jest jednak przede wszystkim jako płuca Wielkiej Wyspy. Położony jest między Stadionem Olimpijskim, który zdecydowanie warto zobaczyć, a Halą Ludową (Stulecia) i Pergolą. Spacer po parku warto połączyć z odwiedzeniem Ogrodu Japońskiego i obejrzeniem pokazu fontanny multimedialnej.

Park Mużakowski

Park Mużakowski
Park Mużakowski ma polską i niemiecką część. Obie warto odwiedzić. Fot. Shutterstock

Park Mużakowski jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Na 728 ha powierzchni stworzono prawdziwe dzieło łączące naturę ze sztuką. Stare drzewa, mosty, wiadukty i zamki przyciągają swoim pięknem od XIX wieku. Park znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Częściowo jest położony w Polsce, częściowo w Niemczech.

Park Mużakowski znany jest także jako Park von Muskau. Twórcą tego miejsca był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau. To on w 1815 roku odziedziczył zamek otoczony parkiem nad Nysą.

Podczas swoich licznych podróży szczególnie upodobał sobie Anglię, dlatego postanowił stworzyć wokół warowni park w stylu angielskim. W ciągu 30 lat powstał wyjątkowy park Mużakowski. Zasadzono tysiące drzew i krzewów, wybudowano most przez Nysę oraz oranżerię.

Czytaj więcej: Park Mużakowski

Park Oliwski

Park Oliwski w Gdańsku, Książęcy Widok
Park Oliwski w Gdańsku, Książęcy Widok. Fot. Diego Delso, CC BY-SA 3.0

Zabytkowy park w Gdańsku Oliwie to pozostałość ogrodu klasztornego założonego przez cystersów. Jest staw, bindaże, zielone ściany i piękne drzewa wprawiają w zdumienie, a to co koniecznie trzeba zobaczyć to oś widokowa Książęcy Widok. Z kolei w Spichlerzu Opackim mieści się muzeum, konkretnie etnograficzne. To najbardziej malowniczy park w Trójmieście.

Park Miłości w Lubniewicach

Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej znajduje się nad jeziorem Lubiąż w Lubniewicach. Rosną w nim ponadstuletnie drzewa oraz wiele odmian pięknych krzewów i innych roślin ozdobnych. Park jest miejscem upamiętniającym Michalinę Wisłocką, polską seksuolog, która przyjeżdżała do Lubniewic na swoje letnie praktyki lekarskie i tu przeżyła swoją wielką miłość. Historię tę umiejętnie obrazuje film Marii Sadowskiej Sztuka kochania. W hołdzie dla Wisłockiej, przy parkowych alejkach znajdują się drewniane rzeźby przedstawiające różne akty miłości. Jest romantyczna ławeczka i Mostek Miłości.

Park Chopina w Żelazowej Woli

Za projekt parku w Żelazowej Woli odpowiadał wybitny architekt Franciszek Krzywda-Polkowski. Do wsi sprowadzone specjalnie bardzo rzadkie gatunki roślin. Tak w Żelazowej Woli pojawiły się rośliny z całego świata. Dziś park można zwiedzać w ramach wizyty w domu Chopina.

Chociaż Fryderyk Chopin spędził w Żelazowej Woli zaledwie niewielką część swojego życia to ta wieś pod Sochaczewem jest najbardziej kojarzona z polskim kompozytorem. Fani jego twórczości przyjeżdżają tu nie tylko z różnych zakątków Polski, ale również z całego świata.

Park miejski w Kaliszu – najstarszy w Polsce

Park Miejski w Kaliszu najstarszy w Polsce
Park Miejski w Kaliszu, najstarszy w Polsce. Fot. Piotr Zdrowicki, CC BY-SA 3.0

Park Miejski w Kaliszu był uważany za najpiękniejszy polski ogród publiczny w XIX w. To najstarszy park miejski w Polsce. Choć był wielokrotnie przekształcany na przestrzeni wieków, do dziś jest atrakcją wartą zobaczenia.

W tym miejscu jezuici hodowali kiedyś warzywa. Na terenie ich ogrodu nad Prosną powstał teren rekreacyjny. Założenie parkowe było rujnowane m.in. przez powódź i huragan.

Pod koniec XIX w. w parku ustawiono rzeźby: Amor, Flora, Strzelec Alpejski, Psyche, Sandalarka i Satyr z Faunem. Z kolei po zburzeniu miasta w 1914 r. do parku przeniesiono także rzeźby Wiktoria, Gryfy i Kalisia. Wszystkie poza Florą zniszczyli Niemcy w czasie II wojny światowej.

Park w Arkadii

Arkadia w woj. łódzkim
Arkadia w woj. łódzkim. Fot. Ysuel, Shutterstock (zdjęcie zajawkowe także przedstawia Arkadię)

Arkadia w woj. łódzkim jest niczym mityczna kraina w sercu Polski. To wieś należąca kiedyś do majątku Radziwiłłów z parkiem zaprojektowanym na wzór samego raju. Przez środek przepływała rzeka Skierniawka tworząc na środku Arkadii staw. Jest więc przepiękny most z arkadowymi łukami i liczne budynki: Przybytek Arcykapłana, Domek Gotycki, Grota Sybilli, dom murgrabiego, czy też świątynia Diany.

Park Staszica w Kielcach

kielce park staszica
Park Staszica w Kielcach. Fot.Shutterstock

Kielecki park miejski im. Stanisława Staszica należy do najstarszych w Polsce. Położony w centrum miasta, pomiędzy Rondem Giedroycia i aleją Jana Pawła II zajmuje powierzchnię ponad 7 hektarów. Jest to urokliwe miejsce gdzie każdy może schować się przed miejskim zgiełkiem.

Największą atrakcją parku jest Staw Podzamecki, po którym leniwie pływają kaczki. Można też przysiąść w pobliżu pomnika Stanisława Staszica czy Stefana Żeromskiego. Na terenie parku znajduje się też muszla koncertowa oraz ptaszarnia. Stoi tam również pomnik upamiętniający wykonanie wyroku śmierci na Franzu Witku pod budynkiem Gestapo w 1944 r.

Planty Krakowskie

planty krakowskie i barbakan w krakowie
Planty Krakowskie rosną w miejscu dawnych fortyfikacji z których ostał się Barbakan. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Planty otaczają Stare Miasto i są najsłynniejszym parkiem w Krakowie. Kiedyś w tym miejscu stały miejskie fortyfikacje (których pozostałością jest Barbakan) i przepływała fosa. Idąc wzdłuż Plantów możemy obejść dookoła centrum Krakowa i jego największe zabytki, z łatwością odnajdując m.in. Bramę Floriańską. To nie tylko park, to także przepiękna trasa turystyczna.

Park na Górze Świętej Anny

Dolina Kamienna przy szosie w kierunku na Leśnicę. Źródło: geopark-goraswanny.pl

W miejscowości Góra Świętej Anny jest bardzo dużo zieleni. Znajduje się tam kalwaria z kapliczkami przedstawiającymi stacje drogi krzyżowej, a także geopark.

W Polsce są jedynie trzy geoparki. Na Górze Świętej Anny znajdują się unikatowe formacje geologiczne. Głównie są to skały ze środkowego triasu, ale też osady z piaskowców i m.in. zlepieńce karbońskie. Można też zobaczyć głazy narzutowe, jakie pozostawił lądolód.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE