Strona głównaTop 10Najciekawsze szlaki kajakowe w Polsce (Top 11)

Najciekawsze szlaki kajakowe w Polsce (Top 11)

Gdzie wybrać się kajakiem w Polsce na ciekawy spływ? Które miejsce wybrać na krótki majowy wypad z kolegami, a gdzie zabrać na kajaki całą rodzinę? Oto najciekawsze szlaki kajakowe w Polsce zarówno dla początkujących, średnio-zaawansowanych jak i wprawionych kajakarzy.

Drawa

Rzeka Drawa. Fot. Pixabay

To szczególny szlak kajakowy w Polsce, bo trasę Drawą z Czaplinka do Nowych Bielic szczególnie ukochał sobie Karol Wojtyła. Pokonał ją całą dwukrotnie. „Wujek” uwielbiał kajaki podobnie jak teatr i poezję i wraz ze swoimi studentami wybierał się na spływy. Ten malowniczy szlak na Pojezierzu Zachodniopomorskim prowadzący przez Drawieński Park Narodowy ma aż 171 km długości i na jego pokonanie potrzeba do 12 dni. Drawa jest jednak rzeką na tyle bezpieczną, że trasa nadaje się również dla początkujących (choć radzimy na początek spróbować z zaledwie jej częścią).

Czarna Hańcza

Czarna Hańcza. Fot. Pixabay

Jeśli dopiero rozpoczynacie przygodę z kajakami, będzie to wyzwanie. Trasa należy do tych średniej trudności. Polecana jest raczej dla dorosłych lubiących aktywne zmagania nie trwające przesadnie długo. Trasę na odcinku Gawrych Ruda – Rygol pokonuje się w od 3 do 5 dni. Ma ponad 60 km długości. Można też rozpocząć przygodę nad jeziorem Wigry w Bryzglu i popłynąć do Augustowa w 4-6 dni. Spływ Czarną Hańczą to idealny pomysł na przedłużony weekend albo na majówkę. Można przy okazji podziwiać piękne jezioro Wigry. To bardzo popularne szlaki kajakowe w Polsce.

Krutynia

Spływ kajakowy Krutynią. Fot. Pixabay

Ta przepiękna malownicza trasa kajakowa na Mazurach ma około 100 km długości. Rzeką Krutynią płynie się na trasie Sorkwity – Ruciane Nida. Całość można pokonać w około tydzień, ale lepiej zarezerwować na to więcej, około 10 dni. Jest to łatwa trasa, świetna dla rodzin z dziećmi. Doskonałe plenery zdjęciowe i niesamowite przeżycia gwarantowane. Atrakcją będzie z pewnością śluza Guzianka i przepiękne zakamarki Puszczy Piskiej.

Dunajec

Szlaki kajakowe w Polsce ma także Dunajec. Fot. Shutterstock

Dunajec to chyba najpopularniejsze miejsce w Polce przeznaczone do raftingu oraz znane ze spływów z flisakami. Znajdują się tu jednak także szlaki kajakowe. Cały szlak na Dunajcu ma ponad 200 km długości, ale pokonanie go w całości jest niezwykle trudne. Początkującym i średnio-zaawansowanym kajakarzom poleca się krótsze odcinki, nawet nie całodniowe a kilkugodzinne. Jest ich sporo i należy szukać wypożyczalni na przykład przy przełomie Dunajca w Pieninach. W Active Move przy ul. Pienińskiej w Szczawnicy kajak można wypożyczyć od 55 zł. Kajaki na Dunajcu polecamy jako rozrywkę w przerwie między wspinaniem się na Trzy Korony i zwiedzaniem zamków w Niedzicy i Czorsztynie.

Czytaj więcej: Pieniny atrakcje

Biebrza

Biebrzański Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Biebrza płynie przez odosobnione równiny i tworzy bagienne rozlewiska. Ten dziki i cichy krajobraz spodoba się szczególnie tym, którzy na trasie nie lubią spotykać zbyt wielu innych ludzi i wolą leniwie kontemplować przyrodę. Można sobie na to pozwolić, bo machanie wiosłem nie wymaga tu zbyt wiele energii. Najczęściej spływ zaczyna się w Sztabinie lub Dolistowie i płynie do ujścia do Narwi. Trasa jest łatwa, nurt spokojny, a szlak idealny dla początkujących.

Rospuda

Rospuda. Fot. Kinga Wiśniewska, CC BY-SA 3.0.

Dzika Puszcza Augustowska, piękna przyroda i błoga cisza. Warto wybrać się na spływ kajakowy Rospudą. Na szlak z Filipowa do Augustowa należy poświęcić około pięciu, sześciu dni. Mierzy ponad 60 km długości. Płynie się m.in. przez jezioro Garbaś. Warto także pozwiedzać Filpów z zachowanym XVI-wiecznym układem miejscowości. W Dowspudzie można podziwiać z kolei ruiny pałacu Paca. Jest to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych tras kajakowych w kraju.

Bóbr

rudawy janowickie
Rudawy Janowickie można podziwiać przy okazji. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Bobrem można płynąć od Kamiennej Góry do Krosna Odrzańskiego, a trasa wynosi 250 km. Jej pokonanie zajmuje średnio 10 dni. Trasa jest urozmaicona i dość wymagająca. Często trzeba pokonywać przenoski, czyli miejsca niespływalne. Wysiada się wtedy z kajaka i transportuje go samodzielnie na dalszy odcinek rzeki, po którym można już płynąć. Kajak waży na tyle sporo, że niektórych ta uciążliwość zniechęca do pływania po Bobrze. Warto jednak zajrzeć tam, gdy nabierzemy wprawy w tym sporcie. Przy okazji można podziwiać m.in. Park Krajobrazowy Doliny Bobru i Rudawski Park Krajobrazowy.

Wieprz

Rzeka Wieprz. CC BY-SA 3.0

Szlaki kajakowe w Polsce znajdziemy także na Roztoczu. Wieprz płynie przez Zwierzyniec pełen zabytków i ciekawej historii. Spływ kajakowy Wieprzem to doskonała okazja, by podziwiać piękną przyrodę Roztoczańskiego Parku Narodowego. To dobre miejsce na jednodniowe wycieczki z wiosłami. Kajaki warto wypożyczyć m.in. w Obroczy pod Zwierzyńcem. Należy pamiętać, że to miejscami dość wymagająca rzeka.

Bug

Przy okazji tej wycieczki można odwiedzić piękny Kodeń. Fot. Shutterstock

Szlak kajakowy Bugiem z Włodawy do Kodenia ma ponad 65 kilometrów długości. Mimo to jest do pokonania w pięć dni, a niektórzy dają radę nawet w cztery. Należy do tras dla średnio-zaawansowanych. Początkującym proponujemy na pierwszy raz inne szlaki kajakowe w Polsce lub skróconą trasę Bugiem. Przy okazji można zwiedzić piękny Kodeń ze słynną bazyliką i innymi kościołami.

Rawka

Rzeka Rawka. CC BY-SA 2.5

Rawka to rzeka na Mazowszu, która wpada do Bzury. Przepływa przez Bolimowski Park Krajobrazowy. Spływ kajakowy Rawką należy do trudnych ze względu na jej dziki charakter: gęste zarośla, meandry, niewyregulowane brzegi porośnięte roślinnością i przeszkody czekające w jej nurcie. Całe 95 kilometrów rzeki Rawki to rezerwat, a nawet weekendowa wycieczka między Kurzeszynem a Bolimowem może stanowić nie lada wyzwanie. Jest to jedno z mniej znanych miejsc, gdzie znajdziemy szlaki kajakowe w Polsce.

Brda

Rejsy po Brdzie są możliwe m.in. w Bydgoszczy, ale kajakiem polecamy wybrać się w nieco inne rejony. Fot. Shutterstock

Brdą można płynąć i płynąć, bo to jedna z najdłuższych tras kajakowych w Polsce. 233 km pokonuje się w około 12 dni, ale do tego wymagana jest niezła kondycja. Można też oczywiście skrócić trasę i popłynąć na przykład na trasie ze Świeszyna do Swornegaci. Jest to urokliwie położony szlak, jeden z bardziej cenionych w tej części Polski. Mierzy nieco ponad 50 km długości i pokonuje się go w 5 dni, bo na tyle podzielony jest etapów. Brda nie należy do najtrudniejszych rzek w Polsce i można ją wybrać nawet będąc początkującym.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE