Na Mazowszu powstało kilka ciekawych zamków, a niektóre z nich częściowo zachowały się do dziś. Są to jedne z najciekawszych zamków w Polsce. Oto zamki na Mazowszu, o których warto dowiedzieć się czegoś więcej.

2Zamek w Czersku

zamek w czersku
Zamek w Czersku. Fot. Shutterstock

Z królową Boną związana jest także kolejna warownia na Mazowszu, zamek w Czersku. Zleciła ona bowiem przebudowę i postawienie swojej rezydencji na terenie zamku, którą nazwano Wielkim Domem lub też dworem Feliksa Parysa. Bona władała zamkiem od 1547 r.

Wcześniej zamek w Czersku należał do kasztelanów czerskich, a powstał jeszcze za czasów Bolesława Śmiałego lub Władysława Hermana. To tutaj w 1229 roku książę Konrad mazowiecki uwięził Henryka Brodatego i wypuścił dopiero po interwencji księżnej Jadwigi.

Z kolei wieki po królowej Bonie pojawili się tam Skaldowie i nakręcili teledysk do piosenki „W żółtych płomieniach liści”. Chyba każdy pamięta ten piękny utwór.

Czytaj więcej: Zamek Czersk – rezydencja Bony w żółtych płomieniach liści

Poprzedni artykułNajpiękniejsze i najważniejsze place w Polsce (Top 7)
Następny artykułNajlepsze teatry w Polsce – Twoje wyjście z kulturą (Top 12)
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here