Strona głównaTop 10Najczęściej odwiedzane muzea w Polsce. Byłeś we wszystkich? (Top 8)

Najczęściej odwiedzane muzea w Polsce. Byłeś we wszystkich? (Top 8)

Niektóre muzea w Polsce odwiedzane są przez tłumy turystów z całego świata. Za ich sukcesem stoi bogata historia, dobra lokalizacja i oferta turystyczna. Każde jest inne, a wszystkie z nich choć raz w życiu powinien odwiedzić każdy Polak.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pałac w Wilanowie, muzea w Polsce
Pałac w Wilanowie. Fot. Shutterstock

Najczęściej odwiedzane muzea w Polsce znajdują się głównie w Warszawie. Zwiedzają je nie tylko Polacy, ale także zagraniczni turyści.

Historia pałacu w Wilanowie rozpoczęła się w roku 1677, kiedy Jan III Sobieski kupił posiadłość Wilanów. Król był niezwykle zaangażowany w projekt i budowę pałacu – wszystko odbywało się pod jego czujnym okiem.

Wnętrza pałacu w Wilanowie to obecnie muzeum. Zostało założone w 1805 roku i jest najstarszym muzeum w Polsce. To drogocenny zbiór pamiątek po wszystkich właścicielach Wilanowa. Z założenia w muzeum miało być jak najwięcej odwołań do pomysłodawcy pałacu – Jana III Sobieskiego. Wnętrza nawiązują oczywiście do epoki, w której żył król. W dekoracjach dominuje czerwień i złoto.

Czytaj więcej: Pałac w Wilanowie – jak tu pięknie!

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Warszawa, Łazienki – muzea w Polsce
Warszawa, Łazienki. Fot. Shutterstock

W Śródmieściu Warszawy mieści się zespół pałacowo-ogrodowy utworzony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wcześniej tereny te służyły jako miejsce polowań dla książąt mazowieckich. Łazienki Królewskie swą nazwę zawdzięczają mieszczącemu się tu od XVII wieku budynkowi łaźni, która została przebudowana na Pałac Na Wyspie. Oprócz tego najbardziej znanego barokowego budynku, w Łazienkach Królewskich znajdują się m.in.: Biały Domek, Pałac Myślewicki, Amfiteatr, cztery ogrody oraz pomnik Fryderyka Chopina.

Czytaj więcej: Łazienki Królewskie – tu czas się zatrzymał

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – muzea w Polsce

brama w auschwitz – muzea w Polsce
Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady na ziemiach polskich. Fot. Shutterstock

Auschwitz-Birkenau to były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady na ziemiach polskich, jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Polsce. Miejsce szczególnej pamięci ofiar hitlerowskich Niemiec, w szczególności pomnik pamięci ofiar Holokaustu określany mianem fabryki śmierci.

Zespół obozów Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka) istniał w latach 1940-1945 na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości Brzezinka i Monowice (Monowitz). Jest to jedyny obóz koncentracyjny na świecie na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej: Auschwitz-Birkenau

Zamek Królewski na Wawelu, Kraków

Wawel wiosną
Wawel łączy wiele stylów architektonicznych. Fot. Shutterstock

Zamek Królewski na Wawelu można uznać za najważniejszy w Polsce. Znaleziska odnalezione na Wawelu wskazują, że pierwsi osadnicy mogli zamieszkiwać tu nawet 100 tys. lat p.n.e. Tutaj swoją siedzibę miało plemię Wiślan, których państwo powstało na przełomie VIII i IX wieku.

Pod koniec IX wieku, ziemie Wiślan zostały włączone w utworzone w tym czasie państwo polskie. Pierwszy władca Polski Mieszko I wybrał Wawel na swoją siedzibę. Tutaj również zaczęto budowę pierwszych budowli sakralnych, a Kraków stał się najważniejszym polskim ośrodkiem chrześcijaństwa. Również kolejni królowie obrali sobie Wawel za najważniejsze miejsce administracyjne Polski.

Jednym z najcenniejszych eksponatów na Wawelu jest jednak Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich. Jest to jedyny zachowany symbol władzy dynastii Piastów.

Czytaj więcej: Wawel – siedziba królów Polski

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Wieliczka kopalnia
Wieliczka. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Kopalnia Soli w Wieliczce jest jednym z popularniejszych celów zagranicznych turystów w Polsce. O jej wielkości świadczy chociażby to, że w czasach rozkwitu zapewniała 1/3 przychodów państwa. Kopalnia jest tak wysoka, że w podziemiach można ukryć Wieżę Eiffla, a wyrobisko tak wielkie, że można z soli wydobytej z Wieliczki zbudować trzy Piramidy Cheopsa. Łączna długość korytarzy to 245 kilometrów, podczas gdy do zwiedzania udostępniono jedynie około trzech.

Tutaj nagrywano Seksmisję. W środku hula także internet. Możemy się połączyć z siecią nawet na głębokości 100 m i wysłać selfie.

Czytaj więcej: Kopalnia Soli w Wieliczce – co o niej wiesz?

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie – muzea w Polsce
Zamek Królewski w Warszawie. Fot. Shutterstock

Zamek Królewski to miejsce o długiej historii. Tu mieli swoją siedzibę książęta mazowieccy, a od XVI wieku znajdowała się tu siedziba króla i Sejmu I Rzeczypospolitej. Dziś mieści się tu muzeum, w którym zobaczymy Sale Sejmowe, Apartament Wielki, Apartament Królewski, Pałac Pod Blachą, dawną Izbę Poselską, Pokoje Matejkowskie oraz piwnice i dziedziniec. Znajduje się także wiele stałych ekspozycji i wystaw czasowych.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – muzea w Polsce
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Fot. Warczakoski, Shutterstock

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Miejsce to realizuje dwie funkcje: tradycyjnego muzeum i centrum kulturalno-edukacyjnego. W odróżnieniu od innych tego typu miejsc na świecie, przedstawia Żydów nie tylko w kontekście II wojny światowej, ale także dzieje ich życia w Polsce. W muzeum znajdziemy wystawę stałą oraz wystawy czasowe. Prowadzone są także wykłady, spotkania z ludźmi pamiętającymi Holokaust, warsztaty dla dzieci i imprezy związane z tolerancją.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego – muzea w Polsce
Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. trabantos, Shutterstock

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. To interaktywne muzeum wykorzystuje wiele nowoczesnych technik mających zaciekawić i dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Znajduje się tu ponad 30 tysięcy eksponatów, które w dużej części są pamiątkami walczących powstańców. Obejrzymy tu prywatne listy, broń, przedmioty osobiste, fotografie oraz filmy z 1944 roku.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE