Strona głównaTop 10Najdłuższe jaskinie w Polsce – nie miałeś pojęcia jakie są ogromne!

Najdłuższe jaskinie w Polsce – nie miałeś pojęcia jakie są ogromne!

Polskie jaskinie robią wielkie wrażenie. Są bardzo długie – możecie się zdziwić jak rozbudowały się przez miliony lat erozji. Oto 15 najdłuższych jaskiń w Polsce – nie zgadniecie jak są długie!

15 najdłuższych jaskiń w Polsce: miejsca 11-15

Tatry, Dolina Kościeliska
Tatry, Dolina Kościeliska. Tu także kryją się jaskinie. Fot. Shutterstock

Najdłuższe jaskinie w Polsce znajdują się w zdecydowanej większości w Tatrach. Łącznie naliczono tu ponad 840 jaskiń, w tym największych i najgłębszych w kraju. Zazwyczaj są one pochodzenia tektoniczno-krasowego.

Oto najdłuższe jaskinie w Polsce z miejsc 11-15:

 • 15 – Szczelina Chochołowska, Tatry Zachodnie, Dolina Chochołowska. 2320 m długości
 • 14 – Jaskinie Pawlikowskiego, Tatry Zachodnie, Dolina Kościeliska. 2409 m
 • 13 – Jaskinia Kasprowa Niżnia, Tatry Zachodnie, Dolina Kasprowa. 3100 m
 • 12 – Jaskinia Kozia, Tatry Zachodnie, Dolina Miętusia. 3470 m
 • 11 – Chelosiowa Jama-Jaworznicka, Góry Świętokrzyskie, Jaworzyna. 3670 m

15 najdłuższych jaskiń w Polsce: miejsca 4-10

Jaskinia Niedźwiedzia. Fot. Shutterstock

Miejsca 4-10 także są opanowane przez tatrzańskie jaskinie. Jest tu jednak m.in. Jaskinia Niedźwiedzia, jedna z największych naturalnych atrakcji Dolnego Śląska ozdobiona licznymi stalaktytami i stalagmitami.

Najdłuższe jaskinie w Polsce: miejsca 4-10

 • 10 – Jaskinia Mała w Mułowej, Tatry Zachodnie, Dolina Mułowa. 3863 m długości
 • 9 – Jaskinia Niedźwiedzia, Masyw Śnieżnika, Stroma. 4500 m
 • 8 – Jaskinia Zimna, Tatry Zachodnie, Dolina Kościeliska. 5420 m
 • 7 – Ptasia Studnia, Tatry Zachodnie, Dolina Miętusia. 6283 m
 • 6 – Jaskinia Czarna, Tatry Zachodnie, Organy. 4247 m
 • 5 – Bańdzioch Kominiarski, Tatry Zachodnie, Kominiarski Wierch. 9550 m
 • 4 – Jaskinia Miętusia, Tatry Zachodnie, Dolina Miętusia 10780 m

Najdłuższe jaskinie w Polsce: miejsce 3

Wysoki Grzbiet w Wąwozie Kraków. Pod nim znajduje się Jaskinia Wysoka – Za Siedmiu Progami
Wysoki Grzbiet w Wąwozie Kraków. Pod nim znajduje się Jaskinia Wysoka – Za Siedmiu Progami. Fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 2.5

Jaskinia Wysoka – Za Siedmiu Progami jest trzecią najdłuższą jaskinią w Polsce. Znajduje się w Tatrach Zachodnich w Wąwozie Kraków. Ma długość 11660 m. Bywa nazywana Jaskinią Wielką Wysoką i Jaskinią za Siedmioma Progami.

Są to tak naprawdę trzy jaskinie połączone ze sobą w wyniku procesów geologicznych. Choć miejsce to jest nazywane Jaskinią Wysoką, to nie jest to najwyższy tego typu obiekt w Tatrach, choć deniwelacja jest spora i wynosi 435 m.

Znajdziemy tu stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. W jaskini mieszkają nietoperze. Część korytarzy uznaje się za nieodkryte.

Najdłuższe jaskinie w Polsce: miejsce 2

Widok z Giewontu na Tatry. Po prawej Małołączniak gdzie znajduje się wejście do Śnieżnej Studni
Widok z Giewontu na Tatry. Po prawej Małołączniak gdzie znajduje się wejście do Śnieżnej Studni. Fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0

Druga najdłuższa jaskinia w Polsce to Śnieżna Studnia w Tatrach Zachodnich w Dolinie Małej Łąki która mierzy 13250 metrów. Zwana jest też Kościółkiem, Śnieżną Jamą lub Śnieżnym Akwenem. Jest to także druga pod względem głębokości jaskinia Polski.

Do jaskini można wejść przez otwory na zboczu Małołączniaka. Pozostaje to wciąż niezbadana jaskinia, w której co roku odkrywane są nowe korytarze, tak więc jej łączna długość jest aktualizowana.

W jaskini tej znajdują się liczne podziemne jeziora i cieki wodne. Mieszka tam sporo nietoperzy.

Najdłuższe jaskinie w Polsce: miejsce 1

Jaskinia Wielka Śnieżna – przekrój
Jaskinia Wielka Śnieżna – przekrój. D. Bartoszewski

Najdłuższa jaskinia w Polsce to Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach Zachodnich z wejściami na zboczu Małołączniaka. Znajduje się w pobliżu Śnieżnej Studni.

Jaskinia mierzy 23753 m długości a deniwelacja wynosi aż 824 m. Jest to tym samym nie tylko najdłuższa ale też najgłębsza jaskinia Polski.

Jeśli ciekawi Was jak to możliwe, że podziemne korytarze ciągną się aż na niemal 24 kilometry długości, wyjaśniamy, że chodzi tu o sumę wszystkich odgałęzień. Widać to dokładniej na rycinie powyżej.

Jaskinia Wielka Śnieżna to tak naprawdę 5 połączonych ze sobą jaskiń. Ma ukształtowanie pionowe i niektóre jej partie należą do bardzo trudnych technicznie. Mimo że wstęp tam mają tylko przeszkolone osoby z uprawnieniami, od momentu odkrycia w różnych częściach jaskini zginęło łącznie 5 grotołazów.

W podziemiach bywa bardzo wąsko. Można tam też spotkać cieki wodne, akweny i podwodne wodospady. Poniżej film z eksploracji jaskini. Polecamy przewinąć około 3 minuty.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE