Strona głównaTop 10Top 8 najdziwniejszych atrakcji Polski. Co tu się wydarzyło?

Top 8 najdziwniejszych atrakcji Polski. Co tu się wydarzyło?

Zaraz, zaraz, co tu się właściwie stało? I dlaczego?! Niektóre atrakcje w Polsce są dość dziwaczne. Widząc je można odnieść wrażenie, że nie do końca wszystko jest na swoim miejscu. Oto najdziwniejsze atrakcje Polski.

Pomnik UFO. Że co?

pomnik UFO w Emilcinie
To chyba najdziwniejsze upamiętnienie w Polsce – pomnik UFO w Emilcinie. Fot. Lukke, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5

Pomnik UFO w Emilcinie postawiony jest całkiem na serio. Stanął tam na pamiątkę wydarzeń z maja 1978 roku, kiedy to mieszkaniec wsi Jan Wolski spotkał dziwne istoty i ich latający spodek wracając do domu przez las.

Pozaziemskie istoty miały wskoczyć na wóz Wolskiego i kazały się zawieźć na pole, gdzie stał ich latający spodek. Zaprosiły rolnika na pokład i wykonały na nim badania. Wolski opisywał, że obcy byli dla niego bardzo mili i poczęstowali go nawet jedzeniem „w postaci sopla”, ale odmówił.

Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju
Najdziwniejsze atrakcje Polski – Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju. Fot. Lidia Mukhamadeeva, Shutterstock

Jest to jedna z największych atrakcji Kudowy-Zdroju i całego regionu. Ta niewielka, barokowa kaplica jest wypełniona około 30 tysiącami ludzkich kości. Świadomość tego, że szczątki te są autentyczne ściąga tu każdego roku rzesze turystów, którzy pragną na własne oczy zobaczyć to niezwykłe miejsce.

Czytaj więcej: Kaplica Czaszek – refleksyjna atrakcja Kudowy-Zdroju

Skrzyżowanie rzek

Skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny
Skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny wprawia w zdumienie. Fot. Shutterstock

Jak? To pierwsze co myśli się na widok krzyżujących się na jednej płaszczyźnie Nielby i Wełny w Wielkopolsce. W Wągrowcu rzeki łączą się pod kątem 90 stopni, potem każda płynie dalej w swoją stronę. Dlaczego? Taką inwestycję wymyślili sobie zakonnicy. Jakby dziwnych miejsc było tu mało, Wągrowcu mają także piramidę.

Czytaj więcej o Nielbie i Wełnie: Skrzyżowanie rzek – mamy jedyne takie w Europie

Najdziwniejsze atrakcje Polski – sosna na szczudłach

Sosna na szczudłach w Wałeczu koło Buska-Zdroju
Sosna na szczudłach w Wałeczu koło Buska-Zdroju. Fot. Shutterstock

Co ci się stało sosenko? – mamy ochotę zakrzyknąć widząc rachityczną sosnę z powyginanymi korzeniami.

Sosnę na szczudłach można podziwiać w Wełeczu niedaleko Buska-Zdroju. Same jej korzenie przypominające odnóża pająka, wyrastają z ziemi na ponad trzy metry! Wysoka sosna liczy ponad sto lat i jest pomnikiem przyrody. Sosna wygląda tak osobliwie, bo okoliczni mieszkańcy pozyskiwali z tych terenów piasek: wyrobisko odkryło korzenie drzewa.

Małachowo-Złych miejsc i śmieszne miejscowości

Małachowo-Złych Miejsc
Małachowo-Złych Miejsc – najdziwniejsze atrakcje Polski to często ekstremalne nazwy miejscowości

Dlaczego?! Jak?! To pytania, które nasuwają się na myśl, gdy widzimy niektóre nazwy polskich miejscowości.

Jak to się stało, że jakieś wsie nazywają się: Małachowo-Złych Miejsc, Dwanaście Apostołów, Beznazwa, Komarów-Osada, Stary Bógpomóż, Krzywe Kolano, Gnaty-Wieśniany, Przeginia Duchowna, Kłopoty-Stanisławy, Stare Leśne Bohatery, Wąglik-Kolonia czy Twarogi Ruskie?

My nie możemy się nadziwić. Więcej tutaj: Śmieszne nazwy miejscowości w Polsce (Top 300!)

Muzeum siekier

siekiera na pieńku
Nawet siekiera może być obiektem muzealnym. Fot. Pixabay

Najdziwniejsze atrakcje Polski to też muzea: np. żaby, ognia czy tanich win. Jest też muzeum siekier. Jak widać nawet one mogą być ciekawymi obiektem muzealnym. W Orzechówce znajdziemy aż 2,5 tysiąca eksponatów obejmujących różnego rodzaju siekiery, maczugi, oszczepy itp. Muzeum Siekier to część gospodarstwa agroturystycznego prowadzonego przez Zofię i Adolfa Kuklińskich.

Zwiedzanie jest tam bezpłatne.
Adres: Orzechówka k. Bodzentyna

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu

Pomnik anomalii grawitacyjnej
Pomnik anomalii grawitacyjnej. Fot. SkywalkerPL, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Dlaczego ta kulka toczy się pod górę? Na pewno będziecie się o to pytać będąc w Karpaczu. Na ul. Strażackiej przedmioty poddane sile wolnego spadania zdają się poruszać w górę ulicy, a nie w dół. W rzeczywistości jest to złudzenie optyczne. Szosa w rzeczywistości obniża się, ale prowadzi w górę rzeki co wywołuje poczucie, że przedmioty poruszają się po niej w górę.

Krzywy las koło Gryfina

Krzywy las koło Gryfina
Krzywy las koło Gryfina. Fot. Shutterstock

Powykrzywiane drzewa w okolicy Gryfina w województwie zachodniopomorskim są bardzo intrygujące. Tajemnicze sosny zwyczajne przyciągają turystów z całej Polski. Zadziwia to, że ponad 100 drzew rośnie w podobny sposób, z wygięciami skierowanymi w podobną stronę.

Człowiek stoi tam i nie może uwierzyć w to, co widzi. Prawdopodobnie pałąki wycięte z pni miały służyć do budowy jakichś łukowatych przedmiotów, np. instrumentów, mebli, sań, łódek i statków.

Czytaj więcej: Krzywy las – dlaczego ma wygięte drzewa?

Bądźmy na bieżąco: Polska Zachwyca na Facebooku

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE