Polskie góry są piękne o każdej porze roku, jednak najwięcej osób decyduje się na wyjazd zimą. Wtedy bardzo chętnie zaglądamy do górskich schronisk – szukając noclegu, chcąc się ogrzać lub napić czegoś ciepłego. W naszym zestawieniu skupiliśmy się przede wszystkim na malowniczym położeniu tych obiektów. Oto nasz subiektywny przewodnik, który prezentuje najlepsze schroniska górskie w Polsce.

2Samotnia, Karkonosze

Samotnia w Karkonoszach. Fot. Shutterstock

Najlepsze schroniska górskie w Polsce ukrywają się również w Karkonoszach. Pierwszym, bardzo malowniczo położonym, jest Samotnia – dwie godziny drogi od Karpacza. Będzie idealnym wyborem dla wszystkich uciekających od zgiełku i trudów codziennego życia. To jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Wzmianki o schronisku pochodzą z 1670 roku.

Już kilka lat temu wiekowy obiekt miał być zamknięty, jednak jego opiekunowie i odwiedzający wciąż walczą o jego istnienie. Schronisko dalej funkcjonuje z powodzeniem i jest bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników Karkonoszy. Samotnia ma swoich niezawodnych przyjaciół. W czasie pierwszej, wiosennej fali pandemii schronisko zebrało dzięki ich pomocy pieniądze, żeby opłacić swoje podstawowe rachunki.