Polskie góry są piękne o każdej porze roku, jednak najwięcej osób decyduje się na wyjazd zimą. Wtedy bardzo chętnie zaglądamy do górskich schronisk – szukając noclegu, chcąc się ogrzać lub napić czegoś ciepłego. W naszym zestawieniu skupiliśmy się przede wszystkim na malowniczym położeniu tych obiektów. Oto nasz subiektywny przewodnik, który prezentuje najlepsze schroniska górskie w Polsce.

5Najlepsze schroniska górskie – Szczeliniec, Góry Stołowe

Szczeliniec w Górach Stołowych. Fot. Shutterstock

Schronisko Na Szczelińcu położone jest na wysokości 905 m n.p.m w północno–zachodniej części platformy Szczelińca Wielkiego. Początkowo mieściła się tu tylko letnia altana, dopiero z inicjatywy Franza Pabla powstało tu schronisko w stylu tyrolskim (charakterystycznym dla Alp Wschodnich).

Pierwotna nazwa schroniska nawiązywała do jego tyrolskiego stylu architektonicznego. Obiekt nosił wtedy nazwę Schweizerai czyli po polsku Szwajcarka. Jak czytamy na stronie schroniska poświęconej historii tego obiektu: „Jest to jedno z najstarszych schronisk w Sudetach i jedyne, które zostało wybudowane od razu z przeznaczeniem na obsługę turystów. Wszystkie inne schroniska w polskich Sudetach ewoluowały z bud pasterskich. Schronisko „Na Szczelińcu”, również jako jedyne w Sudetach, nie posiada drogi dojazdowej. Pierwotnie całe zaopatrzenie transportowano tu na plecach lub wykorzystując juczne zwierzęta (osiołki). Od lat siedemdziesiątych funkcjonuje wyciąg towarowy od drogi jezdnej do wioski Pasterka, przebiegającej u północnego podnóża szczytu.”

Przeczytaj więcej: Góry Stołowe – magia zaklęta w skałach.