Strona głównaTop 10Najlepsze trasy rowerowe w Polsce na jesień

Najlepsze trasy rowerowe w Polsce na jesień

Sezon na rower jeszcze się nie skończył. Brak długich wakacji można nadrobić właśnie teraz, a idealną opcją jest wybranie się na wycieczkę jednośladem. Gdzie? Oto najciekawsze trasy rowerowe w Polsce, najlepsze do wybrania jesienią.

 

Z widokiem na Pustynię Błędowską

pustynia błędowska
Pustynia Błędowska. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Rowerem w Polsce można pokonać nawet Pustynię Błędowską. Ten jedyny w swoim rodzaju szlak rozpoczyna się w Chechle i prowadzi nie tylko przez piaski największej w Polsce pustyni, ale również tropem architektury drewnianej. Można zobaczyć po drodze drewniany kościół św. Marka w Rodakach wzniesiony w 1601 roku. Znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej i został zbudowany bez użycia gwoździ. Dalej trasa prowadzi do Księżej Góry, gdzie można oglądać ciekawe formacje skalne, a meta to Czubatka, gdzie stoi platforma widokowa z panoramą całej pustyni. Pokonanie tego 26-kilometrowej długości szlaku zajmuje najwyżej jeden dzień.

Czytaj także: Pustynia Błędowska staje się coraz mniejsza

Wzdłuż wybrzeża Bałtyku

Pokonanie całej trasy wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku to nie lada wyczyn. Fot. Shutterstock

Zachęcamy Was do pokonania trasy wzdłuż wybrzeża Bałtyku choć raz w życiu. Jesień to idealny czas żeby chociaż zacząć i przy okazji uniknąć tłumu turystów nad morzem. W dalszym ciągu zdarzają się momenty ładnej pogody. Trasa nie należy do najłatwiejszych ze względu na swoją długość, ale wynagradzają to piękne widoki. Międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 przebiega przez kraje okalające nasze morze, a polski odcinek mierzy 588 km. Przy okazji można zaliczyć cały Szlak Latarni Morskich.

Czytaj więcej: Polskie latarnie morskie – 13,5 nadbałtyckiej ciekawostki

Sine Wiry

Sine Wiry. Fot. Shutterstock

W Bieszczadach nie brakuje tras rowerowych, w dodatku niektóre z nich zalicza się do łatwych. Można wybrać się na wycieczkę na dwóch kółkach także z dzieckiem. Jednym z ciekawszych szlaków rowerowych, choć nieco bardziej wymagającym, jest ten prowadzący do Rezerwatu Przyrody Sine Wiry. Ma 35 km i jego stopień trudności można określić jako średni. Gdy robi się pętlę w rezerwacie, można zrobić trasę liczącą 46 km. Piękne widoki gwarantowane.

Dolnośląskie wycieczki w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Dolny Śląsk najciekawsze trasy rowerowe kryje w górach. Fot. Shutterstock

Będąc we Wrocławiu można dojechać pociągiem (lub rowerem) do Wałbrzycha i objechać zamek Książ i Książański Park Krajobrazowy, a następnego dnia wyruszyć na eksplorację Doliny Pałaców i Ogrodów. Znajdują się tam posiadłości należące w przeszłości głównie do znamienitych niemieckich rodów magnackich. Tam ich członkowie spędzali letnie wakacje. Na trasie mającej około 60-70 km długości można zaznaczyć takie punkty jak zamek w Karpnikach, pałac Wojanów czy też pałace w Ciechanowicach i Janowicach Wielkich.

Czytaj także: Pałac w Wojanowie – spektakularny prezent dla księżnej

Malownicza Kraina Stu Jezior

Szlak Stu Jezior jest długi, ale nie należy do najtrudniejszych. Fot. Shutterstock

W Wielkopolsce można pokonać około stukilometrowy Szlak Stu Jezior. Ma on wielkie walory krajobrazowe, bo prowadzi nabrzeżami m.in. Jeziora Malta, Strzeszyńskiego i Pamiątkowskiego. Tak naprawdę wzdłuż trasy nie ma stu jezior, a około połowa z tego, ale i tak jest co oglądać. Przyrodniczo to jeden z najciekawszych szlaków rowerowych w kraju, zwłaszcza jesienią i latem. Ale są wzdłuż niego rozlokowane także inne atrakcje. W Sierakowie warto zatrzymać się przy najstarszej tego typu stadninie koni, natomiast w Szamotułach koniecznie trzeba zobaczyć mało znany ale godny uwagi zamek (i przy okazji tej wizyty poznać historię najstarszej drukarni w Wielkopolsce).

Dolina Rospudy

Cały szlak Green Velo to wielkie wyzwanie, ale niektóre fragmenty są łatwe. Fot. Pixabay

Na wschodzie Polski ciągnie się chyba najsłynniejszy szlak rowerowy ze wszystkich: Green Velo. Tę nazwę kojarzy wiele osób. Trasa ciągnie się przez pięć województw na długość 2071 km, ale łatwo podzielić ją na odcinki o różnym stopniu trudności. My proponujemy 50-kilometrowy fragment prowadzący doliną Rospudy. Nie jest to trudny etap Green Velo, wręcz przeciwnie − mogą go pokonać także dzieci (choć wtedy całość lepiej podzielić na etapy). Po drodze jedzie się wzdłuż Kanału Augustowskiego i przez Puszczę Augustowską (meta znajduje się w Augustowie).

Ciężka trasa śladem małopolskich cerkwi

Dawna cerkiew św. Paraskewy w Kamiannej
Dawna cerkiew św. Paraskewy w Kamiannej w Beskidzie Niskim. Fot. Shutterstock

Ta trasa dla odmiany należy do trudnych. Szlak śladami drewnianych cerkwi wytyczony jest w Beskidzie Niskim i ciągnie się na ponad 80 km. Najlepiej przeznaczyć sobie dwa dni na jego przejechanie. Na pewno nie będzie łatwo. Na trasie z Gorlic do Dukli jest dużo podjazdów i przewyższeń. Nagrodą jest jednak oglądanie wspaniałych drewnianych cerkwi, m.in. śś. Kosmy i Damiana i św. Paraskewy.

Zobacz także: Cerkwie łemkowskie – wyjątkowy szlak w Małopolsce

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE