Które barokowe budowle w Polsce są najpiękniejsze? Trudno je wybrać, ale mamy kilka podpowiedzi. Te piękne bazyliki, zamki i aule warto odwiedzić jako perełki stylu barokowego w naszym kraju.
Kościół wizytek w Krakowie
Kościół wizytek w Krakowie to tak naprawdę rzymskokatolicki kościół św. Franciszka Salezego, zbudowany w 1695 roku. Barokowa świątynia projektu Jana Solariego ma bardzo bogate wnętrze z licznymi malowidłami. Są to sceny z życia założycielki wizytek Joanny de Chantal i św. Franciszka Salezego. Święty obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy został koronowany w 1929 r. W ogrodzie można oglądać także barokowe kapliczki, w tym drewnianą. Na uwagę zasługuje zegar słoneczny na ścianie klasztoru, na którym napisane jest: Życie sen krótki.
Aula Leopoldina
Aula Leopoldina to najbardziej reprezentacyjna sala Uniwersytetu Wrocławskiego znajdująca się w jego gmachu głównym. Powstała na cześć Leopolda I, twórcy uczelni. Nad wejściem znajduje się piękny chór z organami, a właściwie empora muzyczna, a z przodu stali podium. To tam do dziś odbywają się immatrykulacje i ważne wydarzenia. Aula przeszła renowację i można ją oglądać w pełnej okazałości, w tym wspaniałe odnowione freski.
Czytaj więcej: Aula Leopoldina – najbardziej zdumiewające dzieło baroku
Opactwo cystersów w Lubiążu
To największe opactwo cysterskie na świecie i budynek nazwany arcydziełem śląskiego baroku. To najpewniej drugi na świecie największy zespół klasztorny na świecie. Można oglądać tam przepiękną Salę Książęcą, podziwiać niesamowite rzeźby i freski. Pałac opatów ma 300 sal, a zespół klasztorny ponad 600 okien. Fasada budynku ma 223 metry i jest najdłuższą fasadą barokową w Europie.
Czytaj także: Polskie opactwa, które wciąż zachwycają. Niektóre można zwiedzać (Top 10)
Pałac w Wilanowie
Ten piękny barokowy pałac królewski położony w Wilanowie, zresztą potocznie zwany Wilanowem, także jest budowlą w stylu barokowym. Mieszkał tam król Jan III Sobieski z Marią Kazimierą zwaną Marysieńką. Najpierw w miejscu pałacu istniał niewielki dwór, a budowa barokowej rezydencji rozpoczęła się w latach 80. XVII w. Trwała do śmierci króla w 1696 r. W bryle pałacu widać liczne wpływy francuskie.
Czytaj więcej: Pałac w Wilanowie – jak tu pięknie!
Bazylika w Krzeszowie
Zwana perłą baroku bazylika w Krzeszowie to jedno z najwybitniejszych arcydzieł tego stylu w Polsce. Nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. Kościół został zbudowany na potrzeby opactwa cystersów w XVIII w. Na uwagę zasługują tu m.in. rzeźbione organy i stalle autorstwa czeskiego artysty Antona Dorazila, a także freski wybitnego Georga Wilhelma Neunhertza urodzonego we Wrocławiu.
Dowiedz się więcej: Bazylika w Krzeszowie – dolnośląska perła baroku
Zamek Królewski w Warszawie
Na koniec budowla barokowo-klasycystyczna, Zamek Królewski w Warszawie. Najpierw była to rezydencja książąt mazowieckich, a potem siedziba króla. We wnętrzach znajdują się sale muzealne, w których częściowo odtworzono dawne wyposażenie. Barokowa przebudowa rozpoczęła się w 1600 roku, a prace w tym kierunku toczyły się do ok. 1619 r. To wtedy powstała fasada z centralną wieżą i wieżyczkami po bokach nosząca cechy stylu barokowego.
Czytaj także: Zamek Królewski w Warszawie – z wizytą w domu króla