Strona głównaTop 10Najpiękniejsze barokowe budowle w Polsce

Najpiękniejsze barokowe budowle w Polsce

Które barokowe budowle w Polsce są najpiękniejsze? Trudno je wybrać, ale mamy kilka podpowiedzi. Te piękne bazyliki, zamki i aule warto odwiedzić jako perełki stylu barokowego w naszym kraju.

Kościół wizytek w Krakowie

Kościół Franciszka Salezego czyli kościół wizytek w Krakowie. Fot. Zetpe0202, CC BY-SA 4.0

Kościół wizytek w Krakowie to tak naprawdę rzymskokatolicki kościół św. Franciszka Salezego, zbudowany w 1695 roku. Barokowa świątynia projektu Jana Solariego ma bardzo bogate wnętrze z licznymi malowidłami. Są to sceny z życia założycielki wizytek Joanny de Chantal i św. Franciszka Salezego. Święty obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy został koronowany w 1929 r. W ogrodzie można oglądać także barokowe kapliczki, w tym drewnianą. Na uwagę zasługuje zegar słoneczny na ścianie klasztoru, na którym napisane jest: Życie sen krótki.

Aula Leopoldina

Aula Leopoldina
Aula Leopoldina we Wrocławiu. Fot. Dawid Galus, CC BY-SA 3.0.JPG

Aula Leopoldina to najbardziej reprezentacyjna sala Uniwersytetu Wrocławskiego znajdująca się w jego gmachu głównym. Powstała na cześć Leopolda I, twórcy uczelni. Nad wejściem znajduje się piękny chór z organami, a właściwie empora muzyczna, a z przodu stali podium. To tam do dziś odbywają się immatrykulacje i ważne wydarzenia. Aula przeszła renowację i można ją oglądać w pełnej okazałości, w tym wspaniałe odnowione freski.

Czytaj więcej: Aula Leopoldina – najbardziej zdumiewające dzieło baroku

Opactwo cystersów w Lubiążu

Opactwo cystersów w Lubiążu
Opactwo cystersów w Lubiążu. Fot. Shutterstock

To największe opactwo cysterskie na świecie i budynek nazwany arcydziełem śląskiego baroku. To najpewniej drugi na świecie największy zespół klasztorny na świecie. Można oglądać tam przepiękną Salę Książęcą, podziwiać niesamowite rzeźby i freski. Pałac opatów ma 300 sal, a zespół klasztorny ponad 600 okien. Fasada budynku ma 223 metry i jest najdłuższą fasadą barokową w Europie.

Czytaj także: Polskie opactwa, które wciąż zachwycają. Niektóre można zwiedzać (Top 10)

Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie. Fot. Shutterstock

Ten piękny barokowy pałac królewski położony w Wilanowie, zresztą potocznie zwany Wilanowem, także jest budowlą w stylu barokowym. Mieszkał tam król Jan III Sobieski z Marią Kazimierą zwaną Marysieńką. Najpierw w miejscu pałacu istniał niewielki dwór, a budowa barokowej rezydencji rozpoczęła się w latach 80. XVII w. Trwała do śmierci króla w 1696 r. W bryle pałacu widać liczne wpływy francuskie.

Czytaj więcej: Pałac w Wilanowie – jak tu pięknie!

Bazylika w Krzeszowie

Bazylika w Krzeszowie. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Zwana perłą baroku bazylika w Krzeszowie to jedno z najwybitniejszych arcydzieł tego stylu w Polsce. Nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. Kościół został zbudowany na potrzeby opactwa cystersów w XVIII w. Na uwagę zasługują tu m.in. rzeźbione organy i stalle autorstwa czeskiego artysty Antona Dorazila, a także freski wybitnego Georga Wilhelma Neunhertza urodzonego we Wrocławiu.

Dowiedz się więcej: Bazylika w Krzeszowie – dolnośląska perła baroku

Zamek Królewski w Warszawie

plac zamkowy
Plac Zamkowy, Warszawa. Fot. Shutterstock

Na koniec budowla barokowo-klasycystyczna, Zamek Królewski w Warszawie. Najpierw była to rezydencja książąt mazowieckich, a potem siedziba króla. We wnętrzach znajdują się sale muzealne, w których częściowo odtworzono dawne wyposażenie. Barokowa przebudowa rozpoczęła się w 1600 roku, a prace w tym kierunku toczyły się do ok. 1619 r. To wtedy powstała fasada z centralną wieżą i wieżyczkami po bokach nosząca cechy stylu barokowego.

Czytaj także: Zamek Królewski w Warszawie – z wizytą w domu króla

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE