Strona głównaTop 10Najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce – nr 5 zachwyca po rewitalizacji!

Najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce – nr 5 zachwyca po rewitalizacji!

Podróżując pociągiem zazwyczaj spieszymy się i nie spędzamy na dworcu zbyt wiele czasu. A szkoda, bo w naszym kraju jest wiele wyjątkowych stacji kolejowych, które wprawiają w zachwyt. Przedstawiamy Wam najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć i spędzić tam dłużej niż 5 minut.

Dworzec w Malborku

najpiękniejsze dworce kolejowe
Wyjątkowe wnętrza dworca w Malborku. Fot. Travelarz, CC BY-SA 3.0

Budynek dworca w Malborku pochodzi z 1891 roku i razem z budynkami dworcowej infrastruktury jest wpisany do rejestru zabytków. Miasto ukazuje zatem swoją historyczną tożsamość już od momentu wyjścia z pociągu. Niebanalny budynek dworca o ciekawej architekturze wykonany jest z cegły, natomiast wnętrza pokryte są częściowo boazerią. Na szczególną uwagę zasługują wkomponowane w ściany poczekalni herby okolicznych miast w postaci witraży. Wchodząc do budynku możemy poczuć się jakbyśmy weszli do zamkowego salonu zdobionego rycerskimi herbami. W 2012 roku dworzec przeszedł rewitalizację. Odnowiono elewację oraz wnętrza, zwracając szczególną uwagę na zachowanie historycznych detali (pozostały m.in. ślady po strzelaninie z II wojny św.).

Odkryj także prawdy i mity o Malborku.

Poznań Główny – najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce

najpiękniejsze dworce kolejowe
Dworzec Poznań Główny. Fot. Pixabay

Zupełnym przeciwieństwem budynku w Malborku jest dworzec kolejowy Poznań Główny. W obecnej wersji został on oddany do użytku przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Jest to nowoczesna konstrukcja, w której efektownie zastosowano stal i szkło jako motyw przewodni. Ogromna ilość szyb sprawia, że sporo tu naturalnego światła, dzięki czemu dworzec jest jasny i przyjemny mimo minimalistycznego wnętrza. Zewnętrzna ściana pokryta lustrami w kształcie obłego walca nadaje mu lekki, wtapiający się w otoczenie wygląd. Oryginalny projekt budynku sprawił, że mieszkańcy Poznania podzielili się na zwolenników i przeciwników nowoczesnej budowli. Jednak nie ma wątpliwości, że wymieniając najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce, Poznań Główny znajduje się na szczycie tej listy.

Przemyśl Główny

najpiękniejsze dworce kolejowe
Wnętrze dworca Przemyśl Główny. Fot. Travelarz, CC BY-SA 3.0

Neobarokowy pałacyk w Przemyślu to jeden z najstarszych działających dworców kolejowych w Polsce. Ten odzwierciedlający architekturę monarchii austro-węgierskiej budynek zaczął być używany od 1860 roku. Jego obecny imponujący wygląd zawdzięczamy gruntownemu remontowi, który miał miejsce w latach 2010-2012. To właśnie wtedy przywrócono mu wygląd sprzed ponad 100 lat. To co sprawia, że najpiękniejsze dworce kolejowe mają na swojej liście pałacyk w Przemyślu to m.in. malowidła Mariana Strońskiego oraz plafony Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi. Urokliwe złocenia i piękne zabytkowe żyrandole nadają wnętrzu ciepła i przenoszą odwiedzających w czasie.

Odkryj także podkarpackie zamki.

Gdańsk Główny – najpiękniejsze dworce kolejowe

Gdańsk Główny
Budynek dworca kolejowego Gdańsk Główny. Fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0

Gdański dworzec wybudowano w 1900 roku i do dziś, po wielu rewitalizacjach, nadal cieszy oko podróżnych. Budynki dworcowe z czerwonej cegły zachwycają bowiem swoją ciekawą architekturą i stanowią dobre tło do powitalnych lub pożegnalnych zdjęć z Gdańska. Największe wrażenie robi wysoka na 50 metrów wieża zegarowa, która kiedyś pełniła jednocześnie rolę wieży ciśnień. Na uwagę zasługuje również fasada dworca – zdobiona wieloma detalami i z wkomponowanym nad wejściem dużym półokrągłym oknem. Co ciekawe, w japońskim mieście Imari wybudowany został pałac ślubów do złudzenia przypominający gdański dworzec. Wrocławska Hala Targowa również mogłaby być uznana za bliźniaczą siostrę gdańskiej budowli dworcowej.

Dworzec w Białymstoku

Na początku października tego roku do użytku oddany został odnowiony dworzec kolejowy w Białymstoku. Ten łączący historię z nowoczesnością budynek sprawia, że podróżując z Podlasia poczujemy się jak za czasów carskich, kiedy powstawał. Podczas jego renowacji zadbano o to, aby przypominał on dworzec z 1910 roku. Przywrócono zdobienia ścian i sufitów, żeliwne słupy oraz ozdobne posadzki. Dbałość o detale podczas remontu sprawiły, że dworzec w Białymstoku stał się zabytkiem bardzo reprezentacyjnym. Doskonały efekt końcowy sprawił, że obiekt został jedną z perełek kolejnictwa zarówno na Podlasiu jak i w całym kraju. Jeśli chcielibyście odkryć historyczne miejsca nawiązujące do czasów zaborów to dworzec w Białymstoku wart jest odwiedzenia.

Wrocław Główny – najpiękniejsze dworce kolejowe

najpiękniejsze dworce kolejowe
Najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce – Wrocław Główny Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Wymieniając najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce zdecydowanym faworytem jest Wrocław Główny. Jego wyjątkowy wygląd sprawia, że przewija się niemal w każdym tego typu rankingu. Wrocławski dworzec jest jednym z najstarszych tego typu gmachów w Polsce. Wybudowano go w latach 1855-1857 w neogotyckim stylu, jako Dworzec węzła Kolei Górnośląskiej i Wrocławsko-Poznańsko-Głogowskiej. Projektantem tej niegdyś największej w swojej klasie budowli Europy, był niemiecki architekt – Wilhelm Grapow. Tak jak wiele dworców kolejowych w Polsce, także ten we Wrocławiu, odnowiono przed Euro 2012. Jego rewitalizacja sprawiła, że zabytkowe elementy odzyskały oryginalne kolory, budynek nowocześnie oświetlono i przywrócono mu jego XIX-wieczny styl.

Dworzec Kolejowy Białowieża

najpiękniejsze dworce kolejowe
Dworzec Kolejowy Białowieża-Towarowa Fot. Beentree, CC BY-SA 3.0

Ostatnim ciekawym obiektem na naszej mapie jest dworzec kolejowy w Białowieży. Choć miejsce to, obecnie nie jest już przystankiem dla podróżnych, to jednak jego historia oraz oryginalność zasługują na wyróżnienie. Budynek dworca powstał w 1903 roku na potrzeby obsługi rezydencji carskiej w Białowieży. To tutaj car oraz jego najdostojniejsi goście przybywali, aby uczestniczyć w polowaniach w okolicznych lasach. Aby wziąć udział w tych uroczystych spotkaniach trzeba było otrzymać osobiste zaproszenie, gdyż obecne tereny Puszczy Białowieskiej, przez lata były pilnie strzeżone i dostępne tylko dla nielicznych.

Budynek dworca Białowieża-Towarowa to doskonale zachowany zabytek Podlasia. Dzięki wyjątkowo przeprowadzonej renowacji dziś możemy podziwiać drewniany budynek z pięknymi artystycznymi walorami. Bogate zdobienia swym wyglądem nawiązują do rosyjskiego budownictwa kolejowego przełomu XIX i XX wieku. Obecnie mieści się tu Restauracja Carska, w której możemy skosztować doskonałych lokalnych potraw, które swoim smakiem nawiązują do kuchni wschodniej. Również zabytkowa wieża ciśnień znalazła swoje zastosowanie. Powstały tu Apartamenty Carskie urządzone w klimacie z okresu cara Mikołaja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE