Które dworce w Polsce są najpiękniejsze? Warto je poznać i przy okazji podróży cieszyć się też architekturą. Przy okazji to ciekawe historycznie budowle. Oto zabytkowe urokliwe polskie dworce.

1Wrocław Główny

Wrocław Główny z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

W XIX wieku we Wrocławiu, a właściwie wtedy Breslau, istniało wiele firm przewozowych i wiele dworców. Np. Dworzec Świebodzki należał do prywatnej spółki Kolej Świdnicko-Świebodzka, obok niego powstał Dworzec Dolnośląsko-Marchijski (fragment budynku głównego dworca zachował się na pl. Orląt Lwowskich), a także dworzec Kolei Górnośląskiej (tzw. Dworzec Górnośląski to dziś budynki gdzie mieści się rozdzielnia pocztowa przy ul. Małachowskiego, tuż przy obecnym Wrocławiu Głównym).

Ostatni ze wspomnianych dworców był dość mały, dlatego zdecydowano się zbudować nowy gmach: Kolei Górnośląskiej i Wrocławsko-Poznańsko-Głogowskiej. To właśnie dzisiejszy dworzec Wrocław Główny. Budowa trwała w latach 1855-57. Ciekawy jest styl dworca, tzw. pseudohistoryczny, naśladujący architekturę minionych epok. Charakterystyczna jest zwłaszcza fasada główna przypominająca styl angielski z czasów Tudorów.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here