Strona głównaTop 10Najpiękniejsze górskie jeziora w Polsce (Top 7)

Najpiękniejsze górskie jeziora w Polsce (Top 7)

Woda czy góry? A może jedno i drugie? Brzeg górskiego jeziora to doskonałe miejsce na odpoczynek jak i sesję zdjęciową. Samo zdobycie niektórych akwenów jest wyczynem. Oto najpiękniejsze górskie jeziora w Polsce, a także kilka takich, które są położone w górach, choć z definicji górskimi nie są.

Czarny Staw pod Rysami

czarny staw pod rysami
Czarny Staw pod Rysami. Fot. Pixabay

Czarny Staw swoją nazwę zawdzięcza temu, że niekiedy jego barwa naprawdę wydaje się czarna. Położony jest w niezwykle zacienionym miejscu. Jest to najdalej na południe wysunięte jezioro w Polsce, a także jedno z najgłębszych. Czarny Staw pod Rysami ma aż 77 m głębokości. Ciekawostką jest, że ze względu na skład wody, nie jest zbyt przyjaznym środowiskiem dla rozwijania się tam organizmów.

Czytaj także: Najgłębsze jeziora w Polsce

Jezioro Solińskie

kot w polańczyku bieszczady
Jezioro Solińskie, Bieszczady. Fot. Shutterstock

Jest to jezioro sztuczne, a więc nie jest z definicji górskim, ale umieszczamy je w tym zestawieniu jako że znajduje się w górach, konkretnie w Bieszczadach. Jest to największe pod względem objętości (472 mln m sześc. wody) i wysokości spiętrzenia (60 m) sztuczne jezioro w Polsce. Zapora w Solinie ma 82 m wysokości i jest najwyższa w Polsce. Można tu wypożyczyć sprzęt pływający i tak warto spędzić tu urlop (pływanie tylko w wyznaczonych miejscach! Woda potrafi być zdradziecka, a niektóre brzegi nie są przystosowane do pływania).

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Ponownie nie są to typowe jeziora górskie, ale umieszczamy je tu ze względu na to, że położone są w przepięknych Rudawach Janowickich i stanowią ich największą atrakcję. Ich kolor to zasługa składu chemicznego. Te osobliwe atrakcje Dolnego Śląska powstały w wyrobiskach kopalń, gdzie wydobywano piryt. Obecność związków miedzi, żelaza i różnych minerałów.

Czytaj także: Kolorowe jeziorka w Polsce

Wielki Staw Polski

dolina pięciu stawów
Dolina Pięciu Stawów, Wielki Staw Polski. Fot. Shutterstock

Wielki Staw Polski to drugie pod względem powierzchni jezioro w Tatrach po Morskim Oku. Znajduje się na wysokości 1665 m n.p.m. i głębokie jest na ponad 79 metrów! To daje mu trzecie miejsce wśród najgłębszych jezior w Polsce. Porośnięte kosodrzewiną brzegi jeziora dodają uroku wszystkim fotografiom z górskich wycieczek, a dotarcie tu samo w sobie jest atrakcją.

Zbiornik na Górze Żar

Góra Żar, Beskid Mały. Fot. Shutterstock

Sztuczny zbiornik retencyjny na Górze Żar oczywiście nie jest typowym jeziorem, ale nie da się ukryć, że znajduje się na szczycie wzniesienia, w otoczeniu malowniczych gór Beskidu Małego. Zbiornik należy do Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Zakład ten jest jedyną podziemną elektrownią w Polsce i wciąż działa. Wzniesienie nie jest bardzo duże. Góra Żar mierzy 761 m n.p.m., a na szczyt można dojść po niedługim przyjemnym spacerze lub kolejką.

Morskie Oko

Morskie Oko. Fot. Shutterstock

Ozdoba polskich Tatr i największe górskie jezioro w Polsce. Nad Morskie Oko ciągną przez cały rok tłumy. Przy okazji, jak to mamy w zwyczaju, zniechęcamy Was mocno do podążania tam bryczką. Dajcie koniom odpocząć, pójdźcie na Morskie Oko sami! Tym bardziej że widoki są niezapomniane, a to powinno być wystarczającą nagrodą za dojście tam pieszo. Powierzchnia jeziora to 34,9 ha, a głębokość wynosi ok. 50 m.

Czytaj więcej: Morskie Oko – ciekawostki o malowniczym zwierciadle

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy. Fot. Pixabay

Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrach po prostu uwielbiamy. Nie jest tak popularny jak choćby Morskie Oko, a dojście tam nie należy do trudnych. Znajduje się na wysokości 1624 m n.p.m. i ma 18 ha, a głębszy jest o metr od Morskiego Oka. Co ciekawe, stało tam kiedyś Schronisko nad Czarnym Stawem Gąsienicowym, ale spaliło się w roku 1920.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE