Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, kiedy spotykamy się z rodziną, zasiadamy do wieczerzy wigilijnej i śpiewamy kolędy. Równie magiczny jest czas poprzedzający święta. W ten wyjątkowy nastrój wprowadzają nas także jarmarki bożonarodzeniowe. Niektóre z nich ruszają już w tym tygodniu. Kolorowe kramy mienią się choinkowymi ozdobami, pachną smakowitymi piernikami i pełne są oryginalnych prezentów. Jeśli macie ochotę poczuć tę wyjątkową magię świąt to przedstawiamy Wam najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce.

1. Wrocław

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Fot. Pianoforte Agencja Artystyczna – www.jarmarkbozonarodzeniowy.com (2)

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy przez 12 lat swojego istnienia zyskał miano jednego z najpiękniejszych w Europie. Czym wyróżnia się on na tle innych jarmarków w Polsce? Przede wszystkim bajkową scenerią, w której zadbano o każdy szczegół oraz różnorodnością wystawców i kulinariów z całego świata.

Jak co roku u na odwiedzających czekają ręcznie wykonane wyroby. Znajdziecie tu m.in. biżuterię, ozdoby świąteczne praz rzeczy idealne na prezent bożonarodzeniowy. Na jarmarku oprócz grzanego wina i aromatycznych pierników będziecie mieli okazję posmakować włoskich wędlin i serów, francuskich naleśników, węgierskich kołaczy czy hiszpańskich churros z czekoladą. Dla miłośników polskiej kuchni nie zabraknie także smakowitości z różnych regionów naszego kraju.

Także dla dzieci przygotowano moc atrakcji, dzięki którym uśmiech zawita na ich buziach. W Bajkowym Lasku, na najmłodszych odwiedzających czekać będą przepiękne bajki. Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka czy też Pinokio przeniosą dzieci do niezwykłego świata baśni. Nie zabraknie także Świętego Mikołaja z reniferem Rudolfem, Krainy Krasnali, karuzeli oraz malowania bombek.

Na Plac Solny zawitał piękny domek z tarasem widokowym, gdzie będzie można skosztować gorących napojów, podziwiając jednocześnie panoramę Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jak co roku pojawi się Zimowy Labirynt, a każdy kto spróbuje przez niego przejść, przeżyje niezapomnianą przygodę. W jednym z domków najmłodsi odwiedzający Jarmark będą mogli wykonać własny odlew dłoni woskowej.

Kiedy?

  • 18 listopada – 31 grudnia
  • codziennie w godzinach 10-21

Gdzie?

  • Rynek we Wrocławiu
  • ul. Świdnicka
  • ul. Oławska
  • plac Solny

2. Warszawa

Warszawa, Stare Miasto. Fot. Shutterstock

Przestrzeń Barbakanu po raz kolejny stanie się tłem świątecznych doznań. Pośród pachnących choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czekają liczne atrakcje. Będzie pachnieć świątecznymi drzewkami, aromatem grzanego wina oraz tradycyjnymi świątecznymi potrawami.

Znajdzie się też coś dla całej rodziny! Na Rynku Starego Miasta wokół Pomnika Syrenki ponownie pojawi się lodowisko, na którym będzie można się poślizgać w świątecznej scenerii. Nie zabraknie też kolorowo zdobionych drewnianych stoisk oferujących upominki dla najbliższych, polskich potraw i wyrobów, przetworów oraz gorących aromatycznych herbat i innych grzanych napojów.

Dla najmłodszych (i nie tylko) znajdą się czekoladowe wyroby o oryginalnych kształtach np. śrub czy młotka oraz tradycyjne pachnące korzennie pierniczki. Także dla dzieci przygotowano w tym roku Domek Mikołaja oraz maskotkę jarmarku, z którą można będzie zrobić sobie zdjęcie.

Kiedy?

  • 26 listopada 2022 – 6 stycznia 2023
  • niedziela – czwartek: w godz. 11-20
  • piątek – sobota: 11-21:30
  • 25, 26, 31.12.2021 i 01.01.2022 sprzedaż w godzinach 11:00 – 21:30

Gdzie?

  • Barbakan, wokół Kolumny Zygmunta i Rynek Starego Miasta
    ul. Nowomiejska 15/17
    05-077 Warszawa

3. Gdańsk – jarmarki bożonarodzeniowe

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku na Targu Węglowym. Fot. Shutterstock

Jak można w trzech słowach opisać jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku? Anielski, czekoladowy i cynamonowy. Jak co roku od 30 lat na Targu Węglowym poczujemy unoszące się w powietrzu aromaty wypieków, czekoladowych smakołyków i grzanego wina. Oprócz doznań smakowych i zapachowych na odwiedzających czaka duża ilość atrakcji.

Przy okazji można skorzystać z AmberSky (znajduje się na Ołowiance) – koła widokowego, które mierzy 50 metrów wysokości, z którego można podziwiać panoramę jarmarku i miasta. Bilet normalny kosztuje 35 zł, zaś bilet ulgowy 25 zł (dzieci do 1,40 m wzrostu).

Klimat tworzyć będą także trójwymiarowe iluminacje: bombki giganty, dwie bramy wejściowe, drzewa ledowe i Zaczarowana Kareta. Przepięknie podświetlone miejsca znajdziecie w Parku Oliwskim, gdzie po rzece pływać będą przystrojone łódki, na Placu Kobzdeja, Zielonym Moście, w Parku Oruńskim i Parku Regana. Na odwiedzających przygotowano także spektakle teatralne Gdańskie Anioły. Tradycyjnie nie zabraknie oczywiście Świętego Mikołaja, Wigilii oraz wielu pachnących lasem choinek.

Organizatorzy przewidzieli w tym roku wiele ekscytujących nowości jak chociażby Symulator lotu sań św. Mikołaja, nowe orientalne dania, czarodziejska ciuchcia czy też nowa karuzela. Ci którzy mieli okazję być tutaj w ubiegłych latach, z pewnością liczą na spotkanie z łosiem Luckiem, którego w tym roku również znajdziecie w bardzo lubianym Łosiowym Zakątku.

Kiedy?

  • 18 listopada – 23 grudnia 2022 r.
  • codziennie od godziny 12 do 21

Gdzie?

  • Targ Węglowy w Gdańsku
  • ul. Tkacka
  • ul. Bogusławskiego
  • Dziedziniec Forum Gdańsk

4. Kraków

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy. Fot. Anton Gvozdikov, Shutterstock

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie wpisał się w przedświąteczny pejzaż centrum miasta. Na Starym Rynku sprzedawane są wyroby z całego świata, dekoracje, upominki i oczywiście grzaniec galicyjski. Miłośnicy dobrej kuchni znajdują wiele świątecznych potraw takich jak: pierogi, barszcz czy tradycyjne pierniki. Dla odwiedzających przygotowano m.in. liczne koncerty, prezentacje różnych regionów Polski i Europy, Konkurs Szopek Krakowskich, spotkanie ze Świętym Mikołajem czy wspólne kolędowanie.

Krakowscy kupcy przygotowali w tym roku szeroką gamę świątecznych produktów, takich jak bombki ręcznie malowane, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze.

Kiedy?

  • 25 listopada 2022 – 1 stycznia 2023
  • od godz.10

Gdzie?

  • Rynek Główny w Krakowie od strony Kościoła Św. Wojciecha.

5. Poznań

Jarmark Bożonarodzeniowy w Poznaniu. Fot. Shutterstock (7)

Wymieniając jarmarki bożonarodzeniowe nie sposób pominąć tradycyjnego Poznańskiego Betlejem. Już od soboty 18 listopada na placu Wolności będzie można czuć magię świąt. Jak przystało na jarmark bożonarodzeniowy, stanie tutaj wspaniała choinka i dominować będą pięknie ozdobione stragany oferujące prezenty, ozdoby świąteczne, rękodzieło oraz różnorodne przysmaki.

Na Międzynarodowych Targów Poznańskich głównymi atrakcjami wydarzenia będą: młyńskie koło, lodowisko, karuzela wenecka, domek Świętego Mikołaja, spektakularna choinka, świąteczna scena z bogatym repertuarem artystycznym, tematyczne imprezy weekendowe oraz warsztaty dla dzieci. Na ponad 50 stoiskach z lokalnymi przysmakami i rzemiosłem, każdy znajdzie coś dla siebie! Tu również odbywać się będzie oczekiwane przez wszystkich wydarzenie: Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Poznań Ice Festival odbędzie się w tym roku w dniach 10-19 grudnia. Jeśli macie ochotę zobaczyć jak z lodowych brył powstają prawdziwe arcydzieła, to koniecznie zaplanujcie drugi weekend grudnia właśnie w Poznaniu.

Kiedy i gdzie?

  • Plac Wolności: 18 listopada – 27 grudnia od 11 do 21
  • Rynek Łazarski (3-18.12.2022)
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie (19.11 -23.12.2022)

6. Toruń

Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu. Fot. Shevchenko Andrey, Shutterstock

Toruński jarmark bożonarodzeniowy zagości na Rynku Staromiejskim. To tam na mieszkańców i turystów czekać będą najlepszej jakości kulinarne przysmaki, gwiazdkowe upominki, rozgrzewające wino i wyjątkowe potrawy przygotowane przez toruńskich restauratorów. Nie zabraknie także wystawców sprzedających świąteczne rękodzieło. Jak przystało na stolicę piernika nie zabraknie atrakcji z nim związanych. Dla najmłodszych przygotowane zostanie miejsce, gdzie samodzielnie przygotować będzie można te świąteczne wypieki oraz dzieci poznają smak toruńskich specjałów.

Kiedy?

  • 26 listopada – 20 grudnia
  • poniedziałek – czwartek: 12-21
  • piątek: 12–22
  • sobota: 10–22
  • niedziela: 10–21

Gdzie?

  • Rynek Staromiejski w Toruniu

7. Katowice

Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach. Fot. Velishchuk Yevhen, Shutterstock

Na Rynku w Katowicach także zagości świąteczna atmosfera. Oświetlone, drewniane kramy przyciągać będą różnorodnymi produktami. Znajdziemy tu ręcznie zdobione bombki, szopki, dekoracje i inne rękodzieło idealne na świąteczne prezenty. Dla osób spragnionych pysznych doznań kulinarnych czekają pięknie zdobione pierniki, owoce w czekoladzie, grzane wino i piwo oraz pitne miody. Podczas jarmarku odbywać się będą liczne koncerty i świąteczne parady. Na najmłodszych czekać będzie oczywiście Święty Mikołaj.

Kiedy?

  • 18 listopada 2022 – 8 stycznia 2023
  • codziennie od godz. 11

Gdzie?

  • Rynek w Katowicach

Jakie są Wasze ulubione jarmarki bożonarodzeniowe?

8. Bydgoszcz

Od kilku lat także Bydgoszcz dołączyła do grona miast z najpiękniejszymi jarmarkami bożonarodzeniowymi. Tegoroczne świetlne dekoracje, różnorodność wystawców i wspaniałe atrakcje dla małych i dużych sprawiają, że bydgoski jarmark może stać się jednym z najpiękniejszych w Polsce. W tym roku na odwiedzających czeka blisko 140 godzin muzyki na żywo, zimowe wesołe miasteczko i mikołajkowa niespodzianka dla najmłodszych. Nie zabraknie również straganów, gdzie wystawcy sprzedawać będą lokalne produkty, rękodzieło, świąteczne ozdoby, prezenty oraz różnorodne przysmaki. Tegoroczną nowością będzie współpraca z restauratorami, którzy przed swoimi lokalami sprzedawać będą specjalnie przygotowane dania i rozgrzewające napoje.

Z myślą o najmłodszych odwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Na placu Teatralnym stanie koło widokowe. Pojawią się też mniejsze i większe roller coastery. Wielkie otwarcie stoisk 19 listopada o godzinie 13:00. Oficjalne rozświetlenie choinki i innych iluminacji o godzinie 16:30 na Starym Rynku.

Kiedy?

  • 19 listopada – 22 grudnia
  • nd.-czw. od godz. 13.00 do 20.00
  • pt.-sb. 13.00-21.00

Gdzie?

  • Stary Rynek
  • ul. Mostowa
  • Plac Teatralny