Strona głównaTop 10Najpiękniejsze polskie parki krajobrazowe (Top 11)

Najpiękniejsze polskie parki krajobrazowe (Top 11)

W Polsce znajdują się obecnie 123 parki krajobrazowe. Nie sposób wymienić wszystkich, ale niektóre z nich wyróżniają się szczególną urodą. Oto według nas najpiękniejsze polskie parki krajobrazowe, nasz subiektywny wybór 11 z nich, które warto odwiedzić.

Rudawski Park Krajobrazowy

rudawy janowickie
Rudawy Janowickie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Rudawski Park Krajobrazowy na Dolnym Śląsku chroni powalającą na kolana przyrodę Rudaw Janowickich. Ma 157,05 km kw powierzchni. Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Skalnik (945 m n.p.m.), który sam w sobie jest jedną z większych atrakcji turystycznych regionu.

W pobliskich Wieściszowicach u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) znajdują się kolorowe jeziorka, przyjmują m.in. błękitne, szmaragdowe i lazurowe barwy. Powstały w wyrobiskach kopalń, gdzie wydobywano piryt. Warto też wejść na Krzyżną Górę (654 m n.p.m.), zobaczyć tam ruiny Zamku Bolczów.

Czytaj więcej: Rudawy Janowickie – w tym widoku się zakochasz

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

narew
Narew. Fot. Shutterstock

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi położony jest w zachodniej części województwa podlaskiego, w powiecie łomżyńskim. Stanowi naturalną ochronę dla wielu gatunków ptaków i innych zwierząt oraz roślin w dolinie Narwi. Położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Łomży.

Tutejsze plenery nadają się na inspirację dla malarzy. Krajobrazy wyglądają jak akwarele. Dolina rzeki objęta ochroną ma 19,5 ha powierzchni, z czego około 7 ha to zasadnicza część parku, a pozostałe 12 stanowi jego ochronną otulinę.

Wdzydzki Park Krajobrazowy

Jezioro Wdzydzkie. Fot. Shutterstock

W samym sercu Kaszub znajduje się Wdzydzki Park Krajobrazowy. Jego największymi walorami są różnorodna przyroda i mnogość jezior, które są otoczone przez lasy, łąki i pola. Występują tu również torfowiska i bagna. Liczne ścieżki rowerowe i piesze szlaki turystyczne pozwalają w aktywny sposób podziwiać naturalne piękno parku. Przemierzając szlaki dotrzemy do wielu ciekawych miejsc m.in. do młyna wodnego w Lipuszu czy wieży widokowej we Wdzydzach. Warto na nią wejść, aby zobaczyć efektowne skrzyżowanie jeziora Wdzydze z jeziorem Gołuń.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

mierzeja wiślana
Mierzeja Wiślana. Fot. Shutterstock

Mierzeja Wiślana w dużej mierze pokryta jest lasem i parkiem krajobrazowym. Wyznaczono tam liczne parkingi leśne, więc nie wszędzie trzeba poruszać się pieszo lub na rowerze. Przez środek mierzei prowadzi ul. Gdańska.

W parku mnożna spotkać naturalne wydmy. Wielbłądzi Garb mierzący 49 m. czy też Góra Pirata to punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę mierzei. Z tego pierwszego widać nawet zalew i morze jednocześnie.

Czytaj także: Krynica Morska – atrakcje

Kozubowski Park Krajobrazowy

ponidzie świętokrzyskie grodzisko w stradowie
Świętokrzyskie, Ponidzie. Kozubowski Park Krajobrazowy, niedaleko grodziska w Stradowie: widok z majdanu na stare podgrodzie. Fot. Shutterstock

Ten park w woj. świętokrzyskim ma 61,6 km kw powierzchni. To piękna kraina Ponidzia, z charakterystycznymi pagórkami, dolinami i wąwozami. Jednym z najbardziej znanych obiektów w tym rejonie jest grodzisko w Stradowie.

Czytaj więcej: Największe grodzisko w Polsce – tu była siedziba państwa Wiślan?

Ogółem Ponidzie ma trzy parki krajobrazowe: Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski. Są także liczne rezerwaty przyrody. Możemy tu znaleźć ciekawe rośliny stepowe i słonorośla, a także podmokłe łąki i torfowiska. Uprawiana jest tam także lawenda. Możemy tu spotkać czajkę, dudka i rzadkiego bociana czarnego.

Czytaj także: Ponidzie – piękna kraina z trzema parkami krajobrazowymi

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

stawy milickie dolina baryczy
Stawy Milickie, Dolina Baryczy. Fot. Shutterstock

To największy park krajobrazowy na Dolnym Śląsku. Ma ponad 700 kilometrów kwadratowych. Chroni m.in. unikatową faunę i florę Stawów Milickich.

Rezerwat przyrody Stawy Milickie to miejsce, gdzie występują idealne warunki do hodowli karpia. Nurt Baryczy rozlewa się leniwie w okolicy Milicza na dość płaskim terenie. W takich warunkach nie potrzeba wielkich nakładów pracy, by w rozległych wodach wygrodzić jeziora. Już w XII wieku wpadli na to cystersi. To oni jako pierwsi w 1136 roku osiedlili się tutaj i założyli ponad dwa hektary stawów, które zarybili karpiami.

Czytaj więcej: Milicz – stąd masz karpia na wigilię. Tutaj są najsmaczniejsze!

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

zamek w smoleniu
Zamek w Smoleniu na Szlaku Orlich Gniazd. Fot. Shutterstock

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd ciągnie się od Częstochowy po Olkusz i Dąbrowę Górniczą. Ma około 600 km kw powierzchni. Obejmuje średniowieczne warownie Szlaku Orlich Gniazd.

Czytaj więcej: Szlak Orlich Gniazd

Chronione są tam jurajskie formacje skalne (idealne do wspinaczki, wchodzące w skład Jury Krakowsko-Częstochowskiej). Mieszkają tu m.in. nietoperze i liczne gatunki gryzoni oraz innych drobnych ssaków, m.in.: orzesznice, bobry, gronostaje, tchórze, chomiki, ryjówki, popielice i wydry.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Wiadukty w Stańczykach w Puszczy Rominckiej
Wiadukty w Stańczykach w Puszczy Rominckiej. Fot. Shutterstock

Puszcza Romincka to niemal niczym nieskażony zakątek polskiej przyrody tuż przy północnej granicy Polski. Ma do zaoferowania mnóstwo tras, gdzie odetchniemy świeżym powietrzem i będziemy mogli się napawać dziką przyrodą. Ta niezwykła część Pojezierza Litewskiego to zarazem najbardziej na północny wschód wysunięta część Mazur Garbatych.

Najbardziej znaną atrakcję Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej stanowią wiadukty w Stańczykach. Uważa się je za najwyższe w Polsce. Cały park ma około 146 km kw.

Czytaj więcej: Wiadukty w Stańczykach – kolosalne łuki

Rogaliński Park Krajobrazowy

Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy. Fot. Shutterstock

Dęby rozsławiły Rogalin, niewielką miejscowość nad Wartą, 20 km od Poznania. Przy zespole pałacowo-parkowym będącym rezydencją hrabiów Raczyńskich posadzono dęby, które dziś są pomnikowe, a niektóre z nich mają ponad 700 lat. Najsłynniejsze to Lech, Czech i Rus. W celu ochrony wiekowych dębów utworzono park krajobrazowy o powierzchni 127,5 km kw.

W Rogalinie koniecznie trzeba zobaczyć także sama pałac Raczyńskich, powozownię, galerię obrazów i mauzoleum.

Czytaj więcej: Dęby rogalińskie – Lech, Czech i Rus

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy

opactwo w tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu. Fot. Shutterstock

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy położony jest pod Krakowem i obejmuje fragment doliny Wisły w kierunku Ściejowic. Ma 64 km kw, a w jego skład wchodzi kilka lasów (takich jak Lasek Wolski) i ciekawych budynków. Do najsłynniejszych należą klasztor ojców kamedułów w Bielanach oraz opactwo benedyktynów w Tyńcu.

Książański Park Krajobrazowy

zamek książ
Zamek Książ. Fot. Shutterstock

Książański Park Krajobrazowy obejmuje tereny w okolicy zamku Książ i zamku Stary Książ, głównie leśne ścieżki prowadzące wśród skał. Licznie występują tam mchy i m.in. cisy, w tym pomnikowy cis Bolko.

To co jednak zachwyca najbardziej, to wspomniane dwa zamki. Książ jest największą warownią na Dolnym Śląsku, zaś Stary Książ malowniczymi ruinami ukrytymi pośród drzew.

Czytaj także: Wałbrzych – atrakcje na każdą kieszeń

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE