Nad morzem i w górach, na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. W całym kraju możemy podziwiać idylliczne miejscowości, gdzie czas się zatrzymał. To nasza wizytówka na skalę światową! Poznaj najpiękniejsze polskie wsie.

1. Chochołów

Chochołów w woj. małopolskim to urzekająca wieś na brzegu Czarnego Dunajca u podnóża Tatr, pełna góralskich chat i zdumiewającej przyrody. Możemy wybrać jeden z górskich szlaków, przepysznie zjeść i poszaleć na nartach. Gdy już się zmęczymy chodzeniem po górach, możemy odpocząć w Termach Chochołowskich – największych na Podhalu.

2. Kwiatoń

Kwiatoń to kolejna wieś w województwie małopolskim. Leży w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Znana jest m.in. z cerkwi św. Paraskewy widocznej na zdjęciu.  Miejscowość została założona w XIV w. podczas kolonizacji rycerskiego rodu Gładyszów z Szymbarku.

3. Kluki

W Klukach znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej. To mała miejscowość w woj. pomorskim nad jeziorem Łebsko, gdzie liczba mieszkańców oscyluje wokoło stu.  To dawana osada rybacka a dziś zapierający dech w piersiach skansen. Chatki wyglądają tu jak rodem z Pana Tadeusza.

4. Arkadia

Wymieniając najpiękniejsze polskie wsie nie sposób pominąć Arkadii. To idylliczna miejscowość w woj. łódzkim, stworzona od podstaw jako mityczny raj z pięknymi świątyniami dumania, arkadowymi łukami i przepływającą wśród magicznego ogrodu rzeczką i jeziorem pośrodku. Oj, warto się zakochać w Arkadii!

Pisaliśmy o niej więcej: Arkadia – mityczna kraina w sercu Polski.

5. Zalipie

Zalipie, Krzyzak, Shutterstock

Najpiękniejsze wsie w Polsce to także Zalipie. Ręcznie malowane kolorowe wzory na domach to wizytówka tego miejsca, ale także reklama Polski za granicą. Jest to mała znana wioska, ale warta odkrycia. Najlepiej przyjechać tutaj podczas konkursu na najpiękniej ozdobiony dom.

Czytaj więcej w naszym tekście: Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie.

6. Jugów

Jugów to dolnośląska wieś w pobliżu Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Górzysty teren, piękna okolica i malownicze położenie nie są jej jedynymi atutami. Znajduje się tam pałac, wieś była także doskonałym miejscem startu wycieczek na Wielką Sowę, Kalenicę i inne szczyty Gór Sowich.

Kryje się tam także tajny kompleks Riese, czyli Olbrzym. Niemcy zlecili budowę krętych labiryntów długich korytarzy w podziemiach masywów Gór Sowich. Jugów leży w pobliżu.

Więcej możesz przeczytać w naszym hitowym tekście: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

7. Mechelinki

Mechelinki to kaszubska wieś w woj. pomorskim. To idylliczna przystań, gdzie można złapać trochę oddechu od wielkich kurortów. Leży nad Zatoką Gdańską w połowie drogi między Gdynią a Półwyspem Helskim. Możemy pospacerować po plaży i molo, a także odwiedzić rezerwat przyrody Mechelińskie Łąki.

W rezerwacie znajdziemy legowiska wielu rzadkich gatunów ptaków, takich jak rybitwy  białoczelne, rzeczne, a także ostrygojad, sieweczka obrożna czy sieweczka rzeczna. Mieszkają tam też żuraw, bąk, wąsatka, kropiatka i błotniak stawowy. Płazów także jest sporo, w tym ropuchy paskówki.

8. Najpiękniejsze polskie wsie – Tokarnia

Najpiękniejsze polskie wsie – Tokarnia na pewno do nich należy. Fot. Shutterstock (8)

Tokarnia to wieś-skansen w woj. świętokrzyskim. Znajdziemy park etnograficzny i Muzeum Wsi Kieleckiej. Nieopodal jest ciekawe Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Skansen podzielony jest na kilka sektorów. Wieś jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych.

A według Was jakie są najpiękniejsze polskie wsie?