Strona głównaTop 10Najpiękniejsze rynki w Polsce (Top 12)

Najpiękniejsze rynki w Polsce (Top 12)

Już od średniowiecza te miejsca budziły zachwyt i były centrami pięknych polskich miejscowości. To tu skupiało się miejskie życie, rozwijały się interesy i powstawała zachwycająca architektura. Oto najpiękniejsze rynki w Polsce, choć nie sposób wymienić wszystkie. Co byście dopisali do zestawienia?

Rynek w Jeleniej Górze

Rynek w Jeleniej Górze. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Jelenia Góra może być zaskoczeniem w tym zestawieniu, ale ma naprawdę urokliwy Rynek. Na Dolnym Śląsku nie brakuje miejscowości z pięknymi centralnymi placami miejskimi i imponującymi ratuszami. Jeleniogórski Rynek, jak przystało na miasto o 900-letniej tradycji, od średniowiecza pełnił rolę centrotwórczą.

Czytaj także: Jelenia Góra z drona – my zaniemówiliśmy…

Rynek w Zamościu

zamość
Ratusz i Rynek w Zamościu. Fot. Shutterstock

Rynku w Zamościu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Zamość to renesansowe miasto idealne, a zaprojektowanie założenie urbanistyczne powstało w całości i zostało w całości zbudowane na zlecenie Zamoyskich. Nowe budynki powstały dopiero w późniejszych wiekach poza tym obszarem. Kamienice jak i ratusz to piękne zabytki w nurcie manierystycznym.

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Zamościa – zwiedź prywatne miasto

Rynek w Poznaniu

Rynek w Poznaniu. Fot. Shutterstock

Starówka w Poznaniu zajmuję obszar aż 21 hektarów a jej sercem jest centralnie usytuowany Stary Rynek. To tu różkami bodą się koziołki, które koniecznie trzeba zobaczyć, oczywiście na Ratuszu. Nie można nie odwiedzić tego miejsca podczas wizyty w Poznaniu.

Czytaj również: Darmowe atrakcje Poznania – zobacz je wszystkie!

Rynek w Sandomierzu

Rynek w Sandomierzu z ratuszem. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

W niezwykle urokliwym Sandomierzu w woj. świętokrzyskim, centralną funkcję pełni Rynek. To na nim stoi piękny Ratusz łączący styl renesansowy i gotycki. Po pochyłym Rynku śmiga czasem na rowerze ojciec Mateusz 🙂 A szczególnie warto zobaczyć tu podziemną trasę turystyczną.

Czytaj koniecznie: Sandomierz – atrakcje miasta ojca Mateusza (Top 10)

Rynek w Krakowie

Sukiennice na Rynku głównym w Krakowie
Rynek Główny i Sukiennice w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Bazylika Mariacka, Sukiennice, pomnik Mickiewicza: każdy kojarzy i kocha krakowski Rynek Główny. To niewątpliwie najbardziej znany tego typu plac w Polsce, a w dodatku jeden z najpiękniejszych. Co więcej, ma niezwykle ciekawe podziemia, o których nie każdy wie. Warto je zwiedzić!

Sprawdź: Podziemia Rynku w Krakowie – zdziwisz się, co skrywają

Rynek w Kazimierzu Dolnym

Rynek w Kazimierzu Dolnym. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Kazimierz Dolny to uwielbiane przez turystów miasteczko o wyjątkowej urodzie i niepowtarzalnym klimacie. Serce miasta stanowi Rynek z charakterystyczną studnią. Z tego miejsca wszędzie jest blisko. Zjedzenie tam pysznego obiadu i wypicie zimnego piwa w jednym z ogródków restauracyjnych, brzmi jak przepis na idealne zakończenie wakacyjnego dnia.

Czytaj również: Kazimierz Dolny – Top 10 atrakcji miasta

Rynek we Wrocławiu

Wrocławski Ratusz. Fot. Pixabay

Ten przepiękny plac jest pełen życia niemal 24 godziny na dobę. Wrocławski Rynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce i zachwyca wspaniałą architekturą. Można tam usłyszeć hejnał i poszukać krasnali. Wiecie, że płyta placu znajdowała się kiedyś całe piętro niżej? 

Oto największe ciekawostki o Rynku we Wrocławiu, których wcześniej nie znałeś

Rynek w Zielonej Górze

Ratusz w Zielonej Górze. Fot. piotrbb, Shutterstock

Zielona Góra jest jednym z niedocenianych miast Polski, a stolica polskiego wina absolutnie nie zasługuje na bycie pomijaną. Na Starym Mieście szczególnie wart uwagi jest Stary Rynek z zabytkowymi kamieniczkami. Został wytyczony już w średniowieczu, a lokacja miasta nastąpiła w XIII wieku. Rynek był głównym placem miasta otoczonego podówczas murami miejskimi.

Czytaj także: Zielona Góra – atrakcje polskiej stolicy wina (Top 11)

Rynek w Nowym Sączu

Rynek w Nowym Sączu
Rynek w Nowym Sączu. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

To być może niespodzianka w naszym zestawieniu, ale Nowy Sącz może się pochwalić ciekawym Rynkiem. Jest całkiem duży, bo ma 150 na 120 m. Na rynku uwagę przykuwa neorenesansowy ratusz z 1897 roku. Warto wejść do środka i zobaczyć piękne dekoracje w stylu neobarokowym i neorenesansowym.

Czytaj także: Beskid Sądecki – atrakcje

Rynek w Wałbrzychu

Rynek w Wałbrzychu.
Rynek w Wałbrzychu. Fot. Yarl, CC BY-SA 3.0.

Wałbrzych to miasto, które w zaskakująco szybkim tempie się zmienia, a nawet ostatnio wytycza trendy. Przykładowo zostało pierwszym miastem w Polsce, które na imprezach miejskich całkowicie zrezygnowało z plastiku. Zabytki miasta są odnawiane, a piękny Rynek już nie straszy przyjezdnych. Warto tam pojechać i… odwiedzić Książ lub poszukać Złotego Pociągu 🙂

Czytaj więcej: Wałbrzych – atrakcje na każdą kieszeń

Rynek w Chełmnie

Rynek w Chełmnie. Fot. Shutterstock

Chełmno zwane miastem zakochanych ma piękny Rynek z położonym centralnie wspaniałym Ratuszem. Czerwone dachy kamienic pięknie kontrastują z jego bielą. Nie bez przyczyny mówi się o Chełmnie, że jest romantyczne, bo spacery w takiej scenerii są naprawdę przyjemne.

Czytaj więcej: Chełmno – miasto zakochanych

Rynek w Bolesławcu

Rynek w Bolesławcu. Fot. Shutterstock

Według urbanistów to jeden z najpiękniejszych rynków małych miast w Polsce, a przy tym jeden z najważniejszych w średniowieczu w tym regionie Europy. Krzyżowały się tu ważne szlaki kupieckie: Via Regia czyli Droga Królewska z Rusi na zachód Europy oraz biegnący na osi północ-południe trakt kupiecki do Czech. Piękne kamienice w Rynku pochodzą z XVIII, XIX i XX w.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

10 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE