Już od średniowiecza te miejsca budziły zachwyt i były centrami pięknych polskich miejscowości. To tu skupiało się miejskie życie, rozwijały się interesy i powstawała zachwycająca architektura. Oto najpiękniejsze rynki w Polsce, choć nie sposób wymienić wszystkie. Co byście dopisali do zestawienia?
Rynek w Jeleniej Górze
Jelenia Góra może być zaskoczeniem w tym zestawieniu, ale ma naprawdę urokliwy Rynek. Na Dolnym Śląsku nie brakuje miejscowości z pięknymi centralnymi placami miejskimi i imponującymi ratuszami. Jeleniogórski Rynek, jak przystało na miasto o 900-letniej tradycji, od średniowiecza pełnił rolę centrotwórczą.
Czytaj także: Jelenia Góra z drona – my zaniemówiliśmy…
Rynek w Zamościu
Rynku w Zamościu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Zamość to renesansowe miasto idealne, a zaprojektowanie założenie urbanistyczne powstało w całości i zostało w całości zbudowane na zlecenie Zamoyskich. Nowe budynki powstały dopiero w późniejszych wiekach poza tym obszarem. Kamienice jak i ratusz to piękne zabytki w nurcie manierystycznym.
Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Zamościa – zwiedź prywatne miasto
Rynek w Poznaniu
Starówka w Poznaniu zajmuję obszar aż 21 hektarów a jej sercem jest centralnie usytuowany Stary Rynek. To tu różkami bodą się koziołki, które koniecznie trzeba zobaczyć, oczywiście na Ratuszu. Nie można nie odwiedzić tego miejsca podczas wizyty w Poznaniu.
Czytaj również: Darmowe atrakcje Poznania – zobacz je wszystkie!
Rynek w Sandomierzu
W niezwykle urokliwym Sandomierzu w woj. świętokrzyskim, centralną funkcję pełni Rynek. To na nim stoi piękny Ratusz łączący styl renesansowy i gotycki. Po pochyłym Rynku śmiga czasem na rowerze ojciec Mateusz 🙂 A szczególnie warto zobaczyć tu podziemną trasę turystyczną.
Czytaj koniecznie: Sandomierz – atrakcje miasta ojca Mateusza (Top 10)
Rynek w Krakowie
Bazylika Mariacka, Sukiennice, pomnik Mickiewicza: każdy kojarzy i kocha krakowski Rynek Główny. To niewątpliwie najbardziej znany tego typu plac w Polsce, a w dodatku jeden z najpiękniejszych. Co więcej, ma niezwykle ciekawe podziemia, o których nie każdy wie. Warto je zwiedzić!
Sprawdź: Podziemia Rynku w Krakowie – zdziwisz się, co skrywają
Rynek w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny to uwielbiane przez turystów miasteczko o wyjątkowej urodzie i niepowtarzalnym klimacie. Serce miasta stanowi Rynek z charakterystyczną studnią. Z tego miejsca wszędzie jest blisko. Zjedzenie tam pysznego obiadu i wypicie zimnego piwa w jednym z ogródków restauracyjnych, brzmi jak przepis na idealne zakończenie wakacyjnego dnia.
Czytaj również: Kazimierz Dolny – Top 10 atrakcji miasta
Rynek we Wrocławiu
Ten przepiękny plac jest pełen życia niemal 24 godziny na dobę. Wrocławski Rynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce i zachwyca wspaniałą architekturą. Można tam usłyszeć hejnał i poszukać krasnali. Wiecie, że płyta placu znajdowała się kiedyś całe piętro niżej?
Oto największe ciekawostki o Rynku we Wrocławiu, których wcześniej nie znałeś
Rynek w Zielonej Górze
Zielona Góra jest jednym z niedocenianych miast Polski, a stolica polskiego wina absolutnie nie zasługuje na bycie pomijaną. Na Starym Mieście szczególnie wart uwagi jest Stary Rynek z zabytkowymi kamieniczkami. Został wytyczony już w średniowieczu, a lokacja miasta nastąpiła w XIII wieku. Rynek był głównym placem miasta otoczonego podówczas murami miejskimi.
Czytaj także: Zielona Góra – atrakcje polskiej stolicy wina (Top 11)
Rynek w Nowym Sączu
To być może niespodzianka w naszym zestawieniu, ale Nowy Sącz może się pochwalić ciekawym Rynkiem. Jest całkiem duży, bo ma 150 na 120 m. Na rynku uwagę przykuwa neorenesansowy ratusz z 1897 roku. Warto wejść do środka i zobaczyć piękne dekoracje w stylu neobarokowym i neorenesansowym.
Czytaj także: Beskid Sądecki – atrakcje
Rynek w Wałbrzychu
Wałbrzych to miasto, które w zaskakująco szybkim tempie się zmienia, a nawet ostatnio wytycza trendy. Przykładowo zostało pierwszym miastem w Polsce, które na imprezach miejskich całkowicie zrezygnowało z plastiku. Zabytki miasta są odnawiane, a piękny Rynek już nie straszy przyjezdnych. Warto tam pojechać i… odwiedzić Książ lub poszukać Złotego Pociągu 🙂
Czytaj więcej: Wałbrzych – atrakcje na każdą kieszeń
Rynek w Chełmnie
Chełmno zwane miastem zakochanych ma piękny Rynek z położonym centralnie wspaniałym Ratuszem. Czerwone dachy kamienic pięknie kontrastują z jego bielą. Nie bez przyczyny mówi się o Chełmnie, że jest romantyczne, bo spacery w takiej scenerii są naprawdę przyjemne.
Czytaj więcej: Chełmno – miasto zakochanych
Rynek w Bolesławcu
Według urbanistów to jeden z najpiękniejszych rynków małych miast w Polsce, a przy tym jeden z najważniejszych w średniowieczu w tym regionie Europy. Krzyżowały się tu ważne szlaki kupieckie: Via Regia czyli Droga Królewska z Rusi na zachód Europy oraz biegnący na osi północ-południe trakt kupiecki do Czech. Piękne kamienice w Rynku pochodzą z XVIII, XIX i XX w.
a gdzie rynek w Jarocinie? przepiękny ratusz, okoliczne uliczki?
A gdzie rynek w Stalowej Woli? A gdzie rynek w Kielcach???
Rynek w Chełmnie jest najpiękniejszy, bo ma najwięcej zieleni. Pozostałe to betonowe pustynie.
Rynek to nie park
Krotoszyn ma jeden z ładniejszych rynkow w Polsce!
Krotoszyn ma niestety parking, nie rynek!
A gdzie rynek w Gilwicach 🙂 ?
Gliwicach 🙂
A gdzie rynek w Bytomiu z zabytkowymi kamienicami?
Według mnie brakuje jedynie rynku w Lublinie. Fantastyczne zestawienie