Pisaliśmy już o najpiękniejszych starówkach w Polsce, ale temat nie został wyczerpany. Przedstawiamy Wam tutaj kolejne, wyjątkowe miasta, które mogą poszczycić się piękną starówką lub Starym Miastem. Są to miejsca, w których ma się wrażenie cofania się w czasie. Czy pominęliśmy jeszcze jakieś piękne, historyczne centra polskich miast, które są drogie waszym sercom?

2Lublin

Widok z lotu ptaka na plac Po Farze w Lublinie. Fot. Shutterstock

Lubelska starówka jest urzekająca. Zachwyca staropolską architekturą i charakterystycznymi dla niej niewysokimi, przysadzistymi kamienicami. Jednym z wejść do Starego Miasta (taka właśnie jest oficjalna nazwa) jest Brama Krakowska. Pochodzi z XIV wieku i jest pozostałością murów obronnych z tego samego okresu. Także Brama Grodzka i Baszta Gotycka należały do średniowiecznych murów obronnych.

Na terenie Starego Miasta zobaczycie wspaniałe renesansowe kamienice, dawny Ratusz, który pełnił funkcję Trybunału Koronnego (czyli sądu najwyższego dla szlachty od 1578 r. aż do rozbiorów Polski) stojący na środku Rynku, Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty i Wieżę Trynitarską znajdującą się tuż obok. Zobaczycie monumentalną bazylikę dominikanów oraz Teatr Stary.

Trzeba wspomnieć piękny plac Po Farze, który stanowią pozostałości fundamentów i resztek murów kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła. Jest to ulubione miejsce spotkań lublinian, są tam organizowane także ciekawe wydarzenia.

Może zainteresują Cię ciekawe wydarzenia w Lublinie

Wspaniałym zabytkiem Starego Miasta jest też zamek królewski z kaplicą zamkową. Czytaj więcej: Zamek królewski w Lublinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here