Pisaliśmy już o najpiękniejszych starówkach w Polsce, ale temat nie został wyczerpany. Przedstawiamy Wam tutaj kolejne, wyjątkowe miasta, które mogą poszczycić się piękną starówką lub Starym Miastem. Są to miejsca, w których ma się wrażenie cofania się w czasie. Czy pominęliśmy jeszcze jakieś piękne, historyczne centra polskich miast, które są drogie waszym sercom?

3Sandomierz

Rynek w Sandomierzu z Ratuszem. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Sandomierska starówka to przede wszystkim Rynek z charakterystycznym Ratuszem, wzniesionym w 1349 r. Jest to przepiękna budowla łącząca styl gotycki i renesansowy. Charakterystyczna ośmioboczna wieża z zegarem jest najstarsza. Na uwagę zasługują piękne attyki i figura Matki Boskiej Niepokalanej z 1776 r. Dziś jest tam muzeum, można także wziąć tam ślub z racji, że jest to Urząd Stanu Cywilnego. Przy Ratuszu znajduje się też wejście do podziemnej trasy turystycznej. W południe na Rynku wybrzmiewa hejnał z ratuszowej wieży. To co wyróżnia sandomierski Rynek to fakt, że jest on pochyły. Różnica wysokości pomiędzy górą a dołem wynosi nawet do 15 m.

Starówka w Sandomierzu to urocze miejsce. Wkoło Rynku znajdują się liczne kawiarenki, restauracje, sklepy z pamiątkami oraz galerie sztuki. Wartym odwiedzenia miejscem jest restauracja i hotel Pod Ciżemką przy Rynek 27, gdzie można zobaczyć renesansowe biforium (czyli podwójne arkadowe okno przedzielone kolumną) oraz oryginalny drewniany strop.

Przeczytaj też Sandomierz – nasz mały Rzym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here