Starówka to serce każdego miasta. Polskie miejscowości zdecydowanie mają się czym pochwalić. Z roku na rok nasze rynki i stare miasta pięknieją i są coraz bardziej zadbane. To historia zaklęta w murach fantazyjnych kamienic, nocne życie toczące się w urokliwych kawiarenkach. Ciężko zdecydować, które z tych miejsc jest najpiękniejsze. Gdzie się udać aby zobaczyć najpiękniejsze starówki?

1. Starówka we Wrocławiu

zachód słońca na rynku we wrocławiu
Starówka we Wrocławiu, fot. shutterstock

Najpiękniejsze starówki? Na tej liście nie może zabraknąć Wrocławia. Stare Miasto to niewątpliwie piękna wizytówka stolicy Dolnego Śląska. Centralnym punktem wrocławskiej starówki jest Rynek Główny otoczony przez przepiękne barokowe kamienice. Na terenie starego miasta znajdują się ważne obiekty architektoniczne takie jak: ratusz, kościół św. Wojciecha czy kościół św. Marii Magdaleny.

2. Starówka w Poznaniu

Kolorowe kamienice starówki w Poznaniu, fot. shutterstock

Starówka w Poznaniu zajmuje obszar aż 21 hektarów, a jej sercem jest centralnie usytuowany Stary Rynek. Uwagę przykuwają przede wszystkim barwne kamienice, w których mieszczą się głównie kawiarnie i restauracje. Na terenie poznańskiej starówki znajdują się liczne zabytki m. in ratusz, zrekonstruowana waga miejska, Odwach czy kościół Katarzynek.

3. Starówka w Krakowie

Krakowa starówka o świcie, fot. shutterstock

Jeżeli mówimy o najpiękniejszych starówkach to nie może w tym zestawieniu zabraknąć Krakowa. Wyjątkowe stare miasto, które pokochali polscy i zagraniczny turyści. Nie dziwi fakt, że krakowskie stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W granicach starówki znajdują się wyjątkowe zabytki: Sukiennice, kościół Mariacki, wieża ratuszowa oraz pozostałości murów obronnych – Brama Floriańska i Barbakan. Sercem krakowskiej starówki jest Rynek Główny, który jest jednym z największych rynków w Europie i trzecim co do wielkości w Polsce.

4. Starówka w Warszawie

Kamiennice starówki warszawskiej, fot. Alefbet, shutterstock

Warszawska starówka została bardzo zniszczona podczas II wojny światowej. Ogrom prac włożonych w rekonstrukcję tego miejsca przyczynił się do wpisania Starego Miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 roku. Dwa najważniejsze zabytki to oczywiście Zamek Królewski i Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta.

Niektórzy nazywają warszawską starówkę salonem kulturalnym stolicy i jest w tym dużo prawdy. Atrakcji dla ludzi w każdym wieku nie brakuje w tej części Warszawy. Kawiarnie i restauracje zgromadzone w wąskich i klimatycznych uliczkach zachęcają do chwili odpoczynku z filiżanką kawy w ręku.

5. Starówka w Zamościu

Kolorowe kamienice Zamościa, fot. Joaquin Ossorio Castillo shutterstock

Symbolem starówki w Zamościu są kolorowe, ormiańskie kamienice położone po wschodniej stronie ratusza. Warto wspomnieć, że Stare Miasto w Zamościu również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto Zamość powstało według włoskich wzorów miasta idealnego, a za jego plan architektoniczny i urbanistyczny odpowiadał Bernardo Morando z Padwy. To niewątpliwie perła renesansu.

6. Stare i Główne Miasto w Gdańsku

Fontanna Neptuna na Głównym Mieście w Gdańsku, fot. shutterstock

Choć Stare Miasto w Gdańsku jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc tego typu w Polsce to ciężko określić o której części Gdańska jest mowa. Skąd takie rozbieżności? Historycznie i administracyjne do Starego Miasta w Gdańsku należą 3 obszary: Brama Oliwska, Osiek oraz Zamczysko, które są nieco mniej reprezentacyjne, ale mają w sobie bardzo wiele uroku. Obszar ten jest mylnie łączony z Głównym Miastem, czyli najbardziej znaną częścią miasta, w której znajduje się najwięcej zabytków m.in.  Żuraw, Fontanna Neptuna, ratusz oraz Bazylika Mariacka.

Jakie są Wasze typy na najpiękniejsze starówki w Polsce?