Strona głównaTop 10Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce (Top 11)

Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce (Top 11)

W Polsce znajdziemy wiele doskonałych dróg dla miłośników jazdy na rowerze. Malownicze trasy nad Bałtykiem, spokojne szlaki w otoczeniu lasów czy górskie przeprawy na dwóch kółkach – każdy znajdzie coś dla siebie. Odkryjcie z nami najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce.

Wiślana trasa rowerowa – najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce

najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce - wiślana trasa rowerowa
Kraków. Fot. Shutterstock

Wzdłuż największej polskiej rzeki wytyczono Wiślaną Trasę Rowerową, która ma połączyć miasta Wisłę i Gdańsk, a całość ma liczyć około 1200 km. Obecnie wybudowane są w całości odcinki w woj. śląskim i kujawsko-pomorskim. W budowie są odcinki małopolskie i pomorskie. Jadąc wzdłuż Wisły będziecie mieli okazję odkryć różnorodność naszego kraju od morza aż po góry.

Trasa jest wytyczona po drogach o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego, ścieżkach rowerowych lub drogach leśnych i gruntowych. Dzięki regulacjom prawnym z 2014 roku, które dopuściły legalną podróż rowerem po wale powodziowym, niektóre odcinki biegną po nasypach wzdłuż Wisły dzięki czemu krajobrazy na trasie są jeszcze piękniejsze. Na WTR wybudowano wiele punktów Miejsc Obsługi Rowerzystów. To zadaszone miejsca postojowe z wiatami, toaletami, ławkami, stołami, a nawet grillami. Można tam odpocząć przed dalszą podróżą.

Czytaj także: Wisła – królowa polskich rzek.

Białowieski Szlak Transgraniczny

najpiękniejsze szlaki rowerowe
Białowieża. Fot. Shutterstock

Jeśli macie ochotę spędzić cudowny czas na Podlasiu w otoczeniu natury wybierzcie się na Białowieski Szlak Transgraniczny. Ta piękna trasa rowerowa prowadzi przez Puszczę Białowieską i położona jest w Polsce (odcinek 58 kilometrów) oraz na Białorusi (146 kilometrów). Polski odcinek szlaku, oznaczany kolorem żółtym, rozpoczyna się w miejscowości Narew i prowadzi przez takie miejsca jak: Kamień, Hajnówka czy Białowieża i kończy się na granicy z Białorusią.

Na trasie podziwiać będziecie wiele atrakcji regionu takich jak: drewniane domy, cerkwie czy Krainę Otwartych Okiennic. Warto zatrzymać się także w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, który zachwyci przede wszystkim dzieci, które na własne oczy zobaczą nie tylko żubry, ale także łosie, jelenie, sarny czy dziki. Podczas podróży nie zapomnijcie zatrzymać się w jednej tutejszych restauracji serwujących lokalne specjały. Koniecznie posmakujcie tutejszych kartaczy, pierogów oraz dań z dziczyzną.

Czytaj także: Podlasie – atrakcje inne niż wszystkie.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Zamek Ogrodzieniec. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca
Zamek Ogrodzieniec. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Jeśli lubicie łączyć rowerowe podróże z odkrywaniem ciekawych miejsc w Polsce to koniecznie powinniście wybrać się na Szlak Orlich Gniazd. Jest to jeden z najstarszych polskich szlaków turystycznych, który łączy ze sobą Kraków z Częstochową. Tutejsze ścieżki rowerowe to 181 km pięknych krajobrazów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które będziecie podziwiać na dwóch kółkach. Te malownicze tereny przyciągają wapiennymi wzgórzami, obiektami sakralnymi oraz średniowiecznymi zamkami.

Na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – na Górze Zamkowej, znajduje się wyjątkowe miejsce na szlaku – Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Jeśli zamierzacie pokonać trasę z dziećmi to w kompleksie zamku przygotowano dla nich wiele atrakcji. Znajdziecie tu Park Miniatur, Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych, Dom Legend i Strachów oraz Tor Saneczkowy. Dorośli natomiast będą mieli okazję przypomnieć sobie kręcone tu sceny z filmów Janosik oraz Zemsta.

Odkryjcie inne zamki na Szlaku Orlich Gniazd.

Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej

rower nad morzem – najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce
Najpiękniejsze szlaki rowerowe znajdziecie oczywiście także nad morzem. Fot. Shutterstock

Międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 to międzynarodowa droga sieci EuroVelo (EV10) przebiegająca dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Pełna trasa mierzy 7930 km i prowadzi przez całą nadbałtycką Europę. Polskie ścieżki rowerowe stanowią 588 kilometrów – rozpoczynają się w Świnoujściu, a kończą w Gronowie.

Jeśli nie jesteście przygotowani, aby od razu pokonać całą polską trasę R10 to polecamy Wam odcinek na Mierzei Wiślanej od Mikoszewa aż po Piaski przy granicy z Rosją. Ponad 50-kilometrowy odcinek to malowniczy i dobrze przygotowany szlak, pełen pięknych widoków i spokojnych leśnych krajobrazów. Trasa rozpoczyna się w Mikoszewie następnie mijamy Jantar, Stegnę, Sztutowo, Kąty Rybackie i Krynicę Morską. Cała ścieżka rowerowa jest dobrze oznaczona, a większość trasy utwardzono drobnym kruszywem. W niektórych miejscach zastosowano kostkę, a w pobliżu Krynicy Morskiej ścieżka zrobiona jest z żywicy i zachwyca swoim bursztynowym kolorem. Trasa ta będzie idealna dla osób trenujących kolarstwo, ale także dla rodzin z dziećmi, które możemy bez problemu przewieźć w przyczepce rowerowej czy w foteliku.

Czytaj także: Mierzeja Wiślana – atrakcje bursztynowej krainy (Top 11).

Kaszubska Marszruta – najpiękniejsze ścieżki rowerowe

W okolicach Chojnic, wśród pięknych krajobrazów Borów Tucholskich, wytyczono szlaki Kaszubskiej Marszruty. Jest to system czterech, połączonych ze sobą tras rowerowych o łącznej długości około 200 km. Ścieżki wytyczone są głównie drogami leśnymi i gruntowymi, jak również asfaltowymi odcinkami o niewielkim natężeniu ruchu. Wzdłuż ścieżek znajduje się infrastruktura informacyjno-postojowa – wiaty, parkingi czy tablice informacyjne.

Kaszubska Marszruta wiedzie przez wiele ciekawych miejsc m.in. Fojutowo, w którym zobaczycie najdłuższy w Polsce akwedukt czy popularne w regionie miejscowości wypoczynkowe: Charzykowy oraz Swornegacie. Poza tym, w wybranych punktach informacji turystycznej powiatu chojnickiego można nabyć mapę Kaszubskiej Marszruty, która doprowadzi nas do interesujących atrakcji.

Czytaj także: Najciekawsze atrakcje Kaszub, które musisz zobaczyć (Top 20)

Szlak rowerowy wokół Tatr

Dolina Kościeliska. Fot. Pixabay

Jeśli podróżując na rowerze chcielibyście podziwiać bajeczne górskie widoki to zapraszamy Was na szlak rowerowy wokół Tatr. Cała trasa to ponad 250 km profesjonalnie przygotowanych dla rowerzystów dróg po polskiej i słowackiej stronie Tatr. Szlak prowadzi przez historyczno-kulturowe krainy: Podhale, Orawę, Liptów i Spisz.

Pokonując ten nietuzinkowy dystans będziecie mieli okazję podziwiać malownicze torfowiska, doliny górskich rzek, skałki i wzniesienia. Dodatkowo na trasie przygotowano punkty widokowe do podziwiania dzikiej, tatrzańskiej przyrody. Te przepiękne krajobrazy będą dla Was największą nagrodą za pokonanie tego górskiego szlaku. Podróż szlakiem wokół Tatr to także okazja, aby zobaczyć wiele lokalnych atrakcji. Na trasie położone są m.in. Zamek w Niedzicy, Zalew i Jezioro Czorsztyńskie czy Kościół w Dębnie.
Jeśli zastanawiasz się czy ta trasa jest dla Ciebie, bo nie jesteś wyczynowym kolarzem, to nie obawiaj się. Szlak rowerowy wokół Tatr to trasa dla każdego rowerzysty. Wytyczono go tak, żeby każdy wybrał coś odpowiedniego dla siebie. Znajdziesz tu łagodne odcinki rekreacyjne jak i wymagające podjazdy dla wyczynowców. Spróbuj swoich sił na tym szlaku.

Czytaj także: Atrakcje Tatr do zobaczenia choć raz w życiu (Top 12)

Blue Velo

krzywy las
Krzywy Las. Fot. Shutterstock

Blue Velo znany także jako Odrzańska Trasa Rowerowa to trasa północ-południe, która przebiega w pięciu województwach po zachodniej stronie Polski. Trasa nie jest jeszcze w pełni wybudowana, ale projekt zakłada aż 1000 kilometrów szlaku rowerowego od morza aż do granicy z Czechami. Ścieżka zaczyna się w Świnoujściu, przebiega przez Międzyzdroje, Wyspę Wolin, wzdłuż Zalewu Szczecińskiego, przez Szczecin, Gryfino, Trzcińsko-Zdrój, Dębno, Dargomyśl, Chwarszczany aż do Kostrzyna Nad Odrą. Na dotychczasowo wybudowanej trasie znajdziecie wiele atrakcji Pomorza Zachodniego. Koniecznie zatrzymajcie się, aby obejrzeć Krzywy las, Jezioro Chwarstnickie, Zamek Swobnica, Młyn w Otokach oraz Pałac w Tywicy.

Blue Velo to ogromna inwestycja, która z każdym rokiem daje rowerzystom coraz więcej możliwości podróżowania. Już w tym roku zaplanowano budowę oraz oznakowanie ścieżek rowerowych w gminach: Goleniów, Stepnica, Kołbaskowo, Widuchowa, Trzcińsko-Zdrój i Dębno. Inwestycja 2021 pozwoli wykończyć odcinek o długości 6,68 km.

Czytaj także: Krzywy las – dlaczego ma wygięte drzewa?

Karpacki szlak rowerowy – najpiękniejsze szlaki rowerowe

Karpacki szlak rowerowy – najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce. Fot. Shutterstock

Idealnym sposobem, aby odkryć uroki Małopolski jest wycieczka po Karpackim szlaku rowerowym. Cały szlak mierz 800 km jednak jest to Trasa Główna z miejscowości Leluchów do Krakowa (175 km) oraz sąsiadujące trasy tematyczne np. Sądecki Szlak Rowerowy (63 km), Wielokulturowy Szlak Rowerowy (120 km) czy Rowerowy Szlak Winny (85 km).

Swoją wycieczkę najlepiej rozpocząć w Leluchowie, położonym na granicy polsko-słowackiej, gdzie czekają na Was piękne, górskie widoki. Kierując się szlakiem na północ zobaczycie wyjątkową różnorodność krajobrazów oraz liczne atrakcje Małopolski. Podróżując Głównym Szlakiem obowiązkowym punktem jest zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce, która od 1978 roku została wpisana przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa. Na szczególną uwagę zasługuje najstarsza z zachowanych podziemnych kaplic, która poświęcona została w 1698 roku. Miejsce to będzie także doskonałą atrakcją dla dzieci. Odkrywanie kolejnych podziemnych tuneli, słone ściany czy postacie wyrzeźbione z soli zrobią na nich z pewnością wrażenie.

Czytaj także: Atrakcje Wieliczki – nie tylko kopalnia soli

Green Velo – Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska

rower i plecak
Green Velo – najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce. Fot. Shutterstock

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to największy w Polsce szlak posiadający ponad 2000 km ścieżek głównych i łącznikowych. Trasa prowadzi przez 5 województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Ponieważ nie każdy jest w stanie przejechać cały szlak Green Velo dla rowerzystów przygotowano 12 krótszych odcinków, które nazwano Królestwami Rowerowymi. Na każdym z tych wyjątkowych szlaków przygotowano listę lokalnych atrakcji, które pozwolą odkryć walory regionu.

Jednym z najpiękniejszych Królestw jest Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska. Region ten zachwyci Was niezwykłą przyrodą, czystymi rzekami, lasami i jeziorami. Podążając tym szlakiem odkryjecie uroki Suwalszczyzny, gdzie zobaczycie najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza, trójstyk granic, Suwalski Park Krajobrazowy czy Jezioro Wigry objęte ochroną w ramach Wigierskiego Parku Narodowego. Także Pojezierze Augustowskie zachwyci Was swoimi walorami. Trasa prowadzi wzdłuż Czarnej Hańczy oraz Kanału Augustowskiego aż do Augustowa.

Czytaj także: Trójstyk – stań w trzech państwach jednocześnie!

Trasa Pojezierzy Zachodnich

ścieżki rowerowe
Jezioro Drawsko. Fot. Shutterstock

Bardzo atrakcyjną trasę rowerową wytyczono w województwie zachodniopomorskim. Prowadzi ona przez całe Pojezierze Zachodniopomorskie, od Siekierek do Białego Boru. Szlak nosi nazwę Trasa Pojezierzy Zachodnich i mimo że nie jest jeszcze ukończony, to już liczy sobie ok. 340 km długości. Charakteryzuje się wysoką jakością ścieżek rowerowych – znajdziemy tu m.in. długie, nowe odcinki asfaltowe, które niekiedy nawet krzyżują się, tworząc rzadkie w Polsce węzły rowerowe z pełnym oznaczeniem drogowym – znakami i kierunkowskazami. Szlak wiedzie malowniczymi krajobrazami pojezierza, jak również prowadzi do znanych, większych atrakcji regionu. Po drodze można zwiedzić m.in. opuszczone, byłe wojskowe miasto Borne Sulinowo lub Moryń – urokliwe miasteczko o bogatej historii.

Trasa Pojezierzy Zachodnich jest stale rozbudowywana. Także w tym roku do użytku oddany zostanie kolejny fragment szlaku rowerowego. Do 17 sierpnia 2021 roku zakończy się budowa odcinka Myślibórz-Głazów liczącego 5,25 km. W przyszłości cała Trasa Pojezierzy Zachodnich między Siekierkami a granicą województw zachodniopomorskiego i pomorskiego będzie miała około 368 km.

Czytaj także: Borne Sulinowo – opuszczone miasto w Polsce.

Trasy rowerowe z Giżycka – najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce

Jezioro Niegocin, Giżycko. Fot. Shutterstock

Jeśli tak jak my uwielbiacie spędzać czas nad jeziorami, warto zapakować swój rower i pojechać do Giżycka. Malownicze zielone tereny i ogromna ilość jezior sprzyja odkrywaniu uroków okolicy. Giżycko to doskonała baza wypadowa, aby podróżować po Mazurach na rowerze. Znajdują się tu krótkie, kilkukilometrowe trasy jak i dłuższe do 130 kilometrów. Każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich możliwości. Oto kilka szlaków dla miłośników Mazur i podróży na dwóch kółkach:

  • Trasa po Giżycku (3 km) – to doskonała trasa dla osób chcących poznać to piękne miasto i jego zabytki.
  • Z Giżycka do Mikołajek wzdłuż jezior (30 km) – to chyba najpiękniejszy ze szlaków prowadzących z Giżycka. Prowadzi wzdłuż jezior: Niegocin, Bocznego oraz Jagodnego. Przejeżdża się przez Wilkasy, Bogaczewo i Woźnice.
  • Z Giżycka do Sztynortu i z powrotem (70 km) – jest to szlak niebieski, który poprowadzi Was przez historyczne miejsca takie jak: Hochwald w Pozezdrzu (była kwatera Heinricha Himmlera) oraz Wilczy Szaniec w Gierłoży (była kwatera Adolfa Hitlera).
  • Z Giżycka nad Śniardwy i z powrotem (136 kilometrów) – Jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce, które można odwiedzić z Giżycka rowerem, wymaga to jednak dobrego przygotowania bo trasa jest długa.

Czytaj także: Mazury – atrakcje ukryte i mało znane (Top 11)

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE