Strona głównaTop 10Najpiękniejsze wodospady w Polsce – 9,5 niebanalnych propozycji

Najpiękniejsze wodospady w Polsce – 9,5 niebanalnych propozycji

Przemierzając górskie szlaki lubimy mieć cele, do których zmierzamy. Perspektywa bajecznych widoków, zaliczenie górskiego szczytu lub urzekająca kaskada wodna, na końcu naszej drogi, zdecydowanie dodają nam sił. Oto najpiękniejsze wodospady w Polsce, których widok będzie naszą nagrodą za dotarcie do celu.

Wodospad Kamieńczyk – najpiękniejsze wodospady

najpiękniejsze wodospady
Wodospad Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie. Fot. Shutterstock

Na szlaku turystycznym prowadzącym na Szrenicę znajdziemy wyjątkowe miejsce, które może stać się celem samym w sobie. Wodospad Kamieńczyk to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Jego wysokość to 27 metrów, a o uroku stanowi spadająca trzema kaskadami woda. Na miejsce prowadzi prosty szlak, który pozwoli dotrzeć tu nawet kilkuletnim maluchom. Odkrywając najpiękniejsze wodospady, Kamieńczyk powinien być obowiązkowym punktem naszej podróży. To wyjątkowo urokliwe miejsce, szczególnie zachwyca po opadach deszczu, kiedy woda wielkim strumieniem uderza o skalne półki. Jego piękno dostrzegli nawet twórcy filmu Opowieści z Narni: Książę Kaspian, dzięki czemu cały świat może podziwiać to urocze miejsce.

Przeczytaj więcej Szklarska Poręba – atrakcje w uroczym miasteczku w Karkonoszach (Top 10).

Wodospad Szepit

najpiękniejsze wodospady
Wodospad Szepit. Fot. Pixabay

Bieszczady, mimo sporego potencjału, nie posiadają zbyt wielu siklaw. Największym takim miejscem jest Wodospad Szepit położony na potoku Hylaty. Jego wysokość to 8 metrów, a otaczające go kamieniste brzegi i skałki sprawiają, że nie można oderwać od niego wzroku. Szum górskiego strumyka wraz ze spadami wodnymi to coś wyjątkowego i rzadko spotykanego w Bieszczadach, dlatego powinno znaleźć się na naszej liście do zobaczenia. Przy wodospadzie wybudowano platformę widokową, dzięki czemu możemy podziwiać go w całej okazałości.

Przeczytaj także: Bieszczady, atrakcje o każdej porze roku (Top 9).

Wodospad Szum

Najpiękniejsze wodospady w Polsce – Wodospad Szum. Fot. Pixabay

Mieliście okazję odwiedzić Wyżynę Krakowsko-Częstochowską? Jeśli tak to na pewno słyszeliście lub widzieliście Wodospad Szum, który jest największą kaskadą na tym obszarze. Położony jest w środkowej części Doliny Będkowskiej na rzece Będkówce. Utworzył się on na progu skalnym zbudowanym z wapieni o wysokości około 4 metrów. To co dodatkowo zachwyca podczas pobytu w tym miejscu to otoczenie drzew i piękne, płytkie rozlewisko, które utworzyło się na dole wodospadu. Podążając tu ze schroniska Brandysówka warto pójść dalej aż do ostańca o dość osobliwej nazwie… Dupa Słonia, który również zachwyci nas swoim pięknem.

Przeczytaj także Gdzie jechać na weekend z Krakowa? 12 idealnych miejsc.

Wodospad Siklawa – najpiękniejsze wodospady

Siklawa. Fot. Shutterstock

Największej atrakcji Tatr nie trzeba nikomu reklamować. Wymieniając najpiękniejsze wodospady w Polsce Siklawa to zdecydowanie numer 1. Jest nie tylko największą kaskadą w kraju, ale przede wszystkim miejscem pełnym uroku. Ten mierzący około 65 metrów wytwór przyrody znajduje się na potoku Roztoka. Wodospad spływa z progu dwiema lub trzema strugami. Wszystko zależy od poziomu wody w Wielkim Stawie. Najpiękniej prezentuje się on w słoneczne dni latem i jesienią. Wtedy to wokół wodospadu można podziwiać wielobarwne tęcze. Ze względu na sporą ilość odwiedzających warto wybrać się tu wcześnie rano, aby móc w spokoju podziwiać to bajeczne miejsce na mapie Polski.

Przeczytaj też Polskie wodospady – siła zaklęta w wodzie (top 6).

Wodospady na potoku Hulskim

najpiękniejsze wodospady
Wodospad na Potoku Hulskim fot. Pixabay

Wodospady na potoku Hulskim to wyjątkowe miejsce w Bieszczadach. Zazwyczaj jest tu spokojnie, gdyż miejsce to nie jest tak znane jak Szepit na potoku Hylaty, Siklawa Ostrowskich w Wetlinie czy wodospad w Uhercach. Najlepiej wybrać się tu wczesną wiosną, gdy śniegi topnieją, a w potoku przybywa wody, która zmienia się w malownicze kaskady. Na potoku Hulskim znajdują się dwie siklawy. Pierwsza jest wyższa, a woda spada tu z kilku progów. Żeby się do niej dostać trzeba zejść w dół po bardzo stromym zboczu, jednak wspaniałe widoki są warte wysiłku. Druga kaskada jest zdecydowanie niższa, ale za to bardzo urokliwa i łatwiej dostępna. Woda spada tu z jednego progu, który ozdabia całą szerokość rzeki.

Wodospady na terenie rezerwatu Czartowe Pole – Roztocze

najpiękniejsze wodospady
Wodospad na Roztoczu fot. Pixabay

Choć najpiękniejsze wodospady kojarzą nam się głównie z wysokimi górami, to znajdziemy je także w innych regionach Polski. Takim miejscem jest Rezerwat Czartowe Pole na Roztoczu. Odwiedzając malowniczo ukształtowaną dolinę rzeki Sopot, odkryjemy tu wiele bajecznych wodospadów. Ich postrzępiony, nierówny, zarośnięty wygląd to coś co nadaje im charakteru i przyciąga, aby je zobaczyć. Także gęsty bór otaczający strome zbocza wodospadów dodają im uroku. Kaskady najlepiej zobaczyć wiosną, kiedy jeszcze nie są tak zarośnięte roślinnością dzięki czemu będziemy je mogli podziwiać w całej okazałości.

Wodogrzmoty Mickiewicza – najpiękniejsze wodospady

Wodogrzmoty Mickiewicza. Fot. Shutterstock

W Tatrach Wysokich znajdziemy jeszcze jeden wodospad, którego nie możemy pominąć wśród tych najpiękniejszych w Polsce. Wodogrzmoty Mickiewicza to połączenie trzech większych i kilku mniejszych kaskad. Warto wiedzieć, że największe z nich otrzymały nawet swoje nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot oraz Niżni Wodogrzmot. Nie da się ukryć, że to co w dużej mierze przyciąga w to miejsce, to również nazwa. Pochodzi ona od huku jaki tworzy spadająca woda. Natomiast nazwisko poety upamiętnia rocznicę sprowadzenie prochów Adama Mickiewicza na Wawel.

Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki. Fot. Shutterstock

Sudety skrywają w swoich górach wyjątkowe miejsca. Jednym z nich jest mierzący 22 metry Wodospad Wilczki w Międzygórzu. Jest to drugi pod względem wysokości wodospad w polskich Sudetach po Wodospadzie Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. Dzięki utworzeniu tu w roku 2018 Rezerwatu Wodospad Wilczki obszar stał się łatwo dostępny oraz bezpieczny. Na jego terenie wytyczono ścieżki spacerowe do tarasów widokowych, zmodernizowano nawierzchnie, schody i barierki. Nad samym wodospadem znajduje się historyczny mostek jeszcze z czasów Marianny Orańskiej, która zakochała się w tym miejscu. Warto wybrać się tu szczególnie o zmroku, gdyż wodospad jest oświetlony, a dodatkowego uroku dodają mu mieniące się nocne latarnie.

Przeczytaj także Atrakcje Międzygórza ukryte w Sudetach (Top 8).

Dziki Wodospad w Karpaczu

Dziki Wodospad w Karpaczu fot. Shutterstock

Kolejne z bajecznych miejsc na naszej liście znajduje się w Karpaczu. Dziki Wodospad to popularna atrakcja wśród osób, które wypoczywają w tym urokliwym miasteczku. Kaskada znajduje się na Łomnicy nieopodal dolnej stacji wyciągu na Kopę. Powstał on w wyniku wybudowania zapory przeciwrumszowej, która uwolniła miasto i okolicę od zniszczeń i częstych podtopień. Dziki Wodospad najwięcej uroku ma wiosną i latem, gdy otacza go piękna zieleń i kwitnąca roślinność. Jednak także zimą turyści zachwycają się jego wyglądem, który ozdobiony jest śniegiem i fantazyjnymi lodowcami.

Zobacz też Karpacz – atrakcje na każdą kieszeń.

Wisła – Kamienna tama

Wisła – tama. Fot. Shutterstock

Ostatnim miejscem, które umieściliśmy na naszym zestawieniu jest Wodospad w Wiśle. Ze względu na to, że jest to sztucznie utworzona tama, z której utworzył się wysoki na 8 metrów wodospad, postanowiliśmy policzyć go jako pół atrakcji. Jednak jego niepowtarzalny wygląd i popularność tego miejsca sprawiła, że musiał się znaleźć wśród najpiękniejszych wodospadów. Warto odwiedzić to miejsce szczególnie po dużych opadach, kiedy woda jest spiętrzona, a spadające w dół strumienie stają się najbardziej malownicze.

Warto odkryć inne atrakcje Wisły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE