Strona głównaTop 10Najpiękniejsze zamki na Mazurach i Warmii (Top 11)

Najpiękniejsze zamki na Mazurach i Warmii (Top 11)

W woj. warmińsko-mazurskim są nie tylko jeziora. Znajdziecie tutaj także wiele bardzo ciekawych zamków niekoniecznie znanych wszystkim miłośnikom warownych twierdz. Oto najpiękniejsze zamki na Mazurach i Warmii.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Zamek w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Shutterstock

Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim został wybudowany w XIV wieku jako nowa siedziba biskupów warmińskich. Obecnie jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Stoi przy ujściu rzeki Symsarny do Łyny. Otoczony jest wciąż nawodnioną fosą. Składa się z zamku właściwego i oddzielonego od niego suchą fosą przedzamcza.

Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie. Fot. Shutterstock

Zamku w Olsztynie w woj. warmińsko-mazurskim nie należy mylić z zamkiem Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w woj. śląskim.

Historia zamku w Olsztynie ma wspólne elementy z dziejami warowni w Lidzbarku Warmińskim. Podobnie jak tamtejsza forteca, zamek w Olsztynie został wybudowany w XIV wieku (około 1334) w zakolu Łyny. Był zamkiem drewnianym, a między 1348 a 1353 rokiem powstała murowana strażnica.

Zamek Reszel

Zamek Reszel
Zamek Reszel. Fot. Shutterstock

Na Warmii znajdowało się kilka zamków biskupich, a jednym z nich był właśnie zamek Reszel. Gdy w II połowie XIII wieku wzrosła obawa o możliwość wybuchu wojny z Prusami, osiadły tu wojska krzyżackie.

W 1260 roku wybuchło powstanie pruskie a Krzyżacy stracili większość swoich zamków na Warmii. Ten znajdujący się w Reszlu został spalony jeszcze przed pojawieniem się tu wojsk pruskich. W 1350 roku postanowiono odbudować warownię.

Czytaj więcej: Zamek Reszel

Zamek w Szymbarku

Zamek w Szymbarku
Zamek w Szymbarku. Fot. Shutterstock

Przepiękny zamek w Szymbarku to warownia z XIV w. stojąca w niewielkiej wsi w woj. warmińsko-mazurskim. Twierdza kapituły pomezańskiej miała aż 8 baszt, wielką bramę i została otoczona fosą. Po sekularyzacji Krzyżaków, właścicielem zamku został Albrecht Hohenzollern, a po nim inni prywatni właściciele.

W czasie II wojny światowej w zamku stacjonowały oddziały SS, a następnie przejęła go Armia Czerwona, która urządziła tam kwaterę. Została ona spalona przez czerwonoarmistów po wojnie i niestety od tamtego czasu niszczeje. 7 marca 2018 r. zamek wystawiony został na licytację komorniczą.

Zamek w Giżycku

Zamek w Giżycku
Zamek w Giżycku. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Zamek w Giżycku leży nad kanałem Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno i jest dzisiaj częścią ekskluzywnego hotelu. Wybudowany został w XIV wieku przez zakon krzyżacki jako siedziba prokuratorów krzyżackich pełniących rolę sądowniczą, dowódczą i administracyjną. Składał się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa.

Dalsze losy zamku były burzliwe jak to z większością zamków bywa.
W 1366 roku zamek został zniszczony przez Litwinów, później został spalony przez lokalną ludność w czasie wojny między Królestwem Polskim a zakonem krzyżackim. Odbudowany dopiero pod koniec XV wieku znów został siedzibą prokuratorską. Na początku XVI wieku przeszedł w ręce świeckie i w 1560 roku został przebudowany. Dzisiejszy renesansowy charakter uzyskał w 1614 roku kiedy to przekształcono go w dwór myśliwski.

Zamek Ryn

Hotel Zamek Ryn
Hotel Zamek Ryn

Zamek w Rynie to krzyżacka warownia między Jeziorem Ryńskim i Ołów. Został wybudowany dość późno, około 1377 roku na potrzeby zgromadzeń konwentu i zbudowania bazy w celu ataków na Litwę. Klęska bitwy pod Grunwaldem zahamowała jego rozbudowę.

W swych dziejach zamek był także m.in. siedzibą starostów księcia pruskiego oraz został spalony przez Tatarów. W XIX wieku stał się pruskim więzieniem i ponownie spłonął. Po wojnie pełnił funkcję domu kultury i siedziby urzędu miasta.

Obecnie zamek Ryn to luksusowy hotel położony w sercu Mazur

Zamek w Olsztynku

Zamek w Olsztynku
Zamek w Olsztynku. Fot. Shutterstock

Zamek w Olsztynku to jedna z mniej znanych siedzib krzyżackich, wzniesiona przez komtura ostródzkiego wzniesiona w latach 1349-1366. Gotycka twierdza nie była jednak siedzibą komtura ani klasztor. Jej zadaniem była obrona szlaku handlowego. Ściągano tam też cła.

W 1410 r. zamek przejęły wojska Władysława Jagiełly. W późniejszych wiekach warownia była wielokrotnie przebudowywana. W połowie XIX w. budynek przekształcono na gimnazjum. Uczył się tam m.in. Emil Behring – pierwszy laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Obecnie funkcjonuje tam Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

Zamek w Kurzętniku

Zamek w Kurzętniku
Zamek w Kurzętniku. Fot. Shutterstock

Średniowieczny zamek w Kurzętniku to dziś tylko ruina. Należała do biskupa chełmińskiego. Budowla powstała na przełomie XIII i XIV wieku na górze zwanej Kurnik.

Z zamku widoczna jest równina Drwęcy. To tu, między Kurzętnikiem a Nowym Miastem, zebrały się wojska krzyżackie przed bitwą pod Grunwaldem. Dzięki cofnięciu się wojsk Jagiełły, by uniknąć bitwy w trakcie przeprawy przez rzekę, zamek w Kurzętniku nie został uszkodzony.

Zamek w Barcianach

Zamek krzyżacki w Barcianach
Zamek krzyżacki w Barcianach. Fot. Shutterstock

Okazały zamek w Barcianach to krzyżacka warownia z XIV wieku. Powstała w miejscu grodu pruskiego i była siedzibą komtura i miejscowych władz. Otoczony fosą i przedzamczem budynek powstał na planie niemal idealnego kwadratu. Po wojnie został tu stworzony PGR. Miał tam powstać hotel, ale jak dotąd nic się w tym miejscu nie dzieje.

Zamek w Ostródzie

Zamek w Ostródzie
Zamek w Ostródzie. Fot. Shutterstock

Zamek krzyżacki w Ostródzie to warownia z XIV w. przebudowana m.in. w XX w. Wznosi się w widłach Drwęcy i powstała za czasów komtura ostródzkiego von Hohensteina, którego była siedzibą. Komtur nakazał też wzniesienie innych warowni: w Olsztynku i w Świeciu. Budynek bez wież był charakterystyczną twierdzą krzyżacką.

Twierdza była wielokrotnie niszczona i przebudowywana. Ostatecznie straciła wiele w XX w. w tym w trakcie II wojny światowej, kiedy to została doszczętnie spalona. W odbudowanym zamku mieści się dziś muzeum, biblioteka i centrum kultury.

Zamek w Szczytnie

Zamek w Szczytnie
Zamek w Szczytnie. Fot. Shutterstock

Zamek w Szczytnie został zbudowany przez Krzyżaków – najpierw istniał gród drewniany, a po spaleniu przez Litwinów murowany. Znajdował się w nim spory dziedziniec, a całość otaczała fosa. Siedziba komtura i prokuratora krzyżackiego ucierpiała w XV i XVI w. w wojnach krzyżackich. Następnie wielokrotnie przebudowywana. Dziś zamek częściowo jest ruiną.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

  1. Na nas największe wrażenie zrobił Zamek w Rynie, bardzo fajnie go odnowili a zrobienie w nim hotelu było strzałem w dziesiątkę, nocleg na zamku to prawdziwa gratka dla fanów historii 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE