Strona głównaTop 10Najpiękniejsze zamki w woj. łódzkim. Warownie w sercu Polski

Najpiękniejsze zamki w woj. łódzkim. Warownie w sercu Polski

Województwo łódzkie nie ma co prawda najwięcej zamków w Polsce, ale te, które można tam zobaczyć, są zaskakująco interesujące. Oto najpiękniejsze zamki w woj. łódzkim

Zamek w Oporowie

zamek w oporowie łódzkie
Zamek w Oporowie. Fot. Shutterstock

Zamek w Oporowie podobno kryje podziemny tunel, który łączył go z pobliskim klasztorem. Duchy straszą tu do dziś, a właściciele mają na to nawet dowody rzeczowe…

Pierwsze wzmianki o majątku w Oporowie pochodzą z 1363 roku. Dwór wzniósł w tym miejscu prawdopodobnie Stefan – pierwszy znany przedstawiciel rodu Oporowskich.

Od 1948 roku zamek w Oporowie jest siedzibą muzeum. Niewielką część ekspozycji stanowią pamiątki po pierwszych właścicielach – głównie cenne obrazy.

Czytaj więcej: Zamek w Oporowie

Zamek w Uniejowie

Zamek w Uniejowie
Zamek w Uniejowie. Fot. Shutterstock

Zamek w Uniejowie został zbudowany w latach 1360-1365 w miejscu, w którym wcześniej stała drewniana warownia zniszczona podczas najazdu Krzyżaków. Zamek został strawiony przez pożar w 1525 roku, a następnie przebudowany w renesansową rezydencję.

Od I połowy XVII w. był rezydencją biskupią. W 1836 forteca z nadania cara stała się własnością generała estońskiego Karola Tolla za tłumienie powstania listopadowego, jednak nie zamieszkał on w zamku. 

Czytaj więcej: Zamek w Uniejowie

Zamek w Inowłodzu

Zamek w Inowłodzu
Zamek w Inowłodzu. Fot. Shutterstock

Zamek w Inowłodzu to właściwie ruiny zamku królewskiego z XIV wieku. Znajduje się w dolinie rzeki Pilicy. Po raz pierwszy zamek wspomniany jest w XIV-wiecznej Kronice Janka z Czarnkowa, jako obiekt ufundowany przez polskiego króla Kazimierza Wielkiego.

Jego powstanie datuje się na lata 1356-1366. Funkcją zamku była ochrona komory celnej znajdującej się na brodzie pilickim, leżącym na szlaku handlowym biegnącym ze Lwowa przez Sandomierz do Torunia.

Czytaj więcej o zwiedzaniu: zamek w Inowłodzu

Zamek w Drzewicy

Zamek w Drzewicy
Zamek w Drzewicy. Fot. Shutterstock

Budowa zamku nad Drzewiczką była pomysłem arcybiskupa gnieźnieńskiego. Rozpoczęto ją w 1527 roku i trwała osiem lat. Zamek w Drzewicy kryje podobno artylerię z czasów insurekcji kościuszkowskiej, która nie została odnaleziona.

W drugiej połowie XVIII wieku w zamku zamieszkały bernardynki, bo ich poprzedni klasztor został doszczętnie zniszczony w pożarze. Ten sam los spotkał zamek w Drzewicy, a podobno siostry przyczyniły się do kolejnego pożaru nie gasząc świec. Teraz ich duchy zawodzą w murach zamku

Czytaj więcej: zamek w Drzewicy.

Zamek w Besiekierach

Zamek w Besiekierach
Zamek w Besiekierach. Fot. Shutterstock

Ruiny zamku Besiekierskiego są położone na kopcu otoczonym fosą. Pod koniec XVI w. warownia należała do Andrzeja Batorego, który następnie przekazał ją swojej córce Zofii Batorównie. Kolejny właściciel, Jan Szymon Szczawiński, dokonał większej przebudowy zamku w połowie XVII w. W 1731 roku wybuchł pożar, który przyspieszył popadanie majątku w ruinę. Do dziś zachowały się mury obwodowe do wysokości pierwszego piętra.

Z zamkiem związane są ciekawe legendy. Czytaj więcej: zamek w Besiekierach.

Zamek w Piotrkowie Trybunalskim

Zamek w Piotrkowie Trybunalskim
Zamek w Piotrkowie Trybunalskim. Fot. Shutterstock

Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim został wzniesiony w latach 1512-1519 na polecenie Zygmunta I Starego według projektu muratora królewskiego, mistrza Benedykta z Sandomierza. Miała to być siedziba królewska na czas pobytu Zygmunta I Starego na sejmikach w Piotrkowie.

W XIX wieku zamek zaczął popadać w ruinę i dodatkowo ucierpiał w pożarze w 1865 r. Na przełomie XIX i XX wieku został zaadoptowany na potrzeby wojska rosyjskiego i stracił wtedy swój królewski charakter.

Czytaj więcej: Zamek w Piotrkowie Trybunalskim

Dawny zamek w Wieluniu

Starostwo powiatowe w Wieluniu
Starostwo powiatowe w Wieluniu

Bardzo szkoda, że nie ma już śladu po średniowiecznym zamku w Wieluniu. Zachował się za to obronny charakter zabudowy miasta. Gdy spojrzymy na Wieluń z góry, wygląda on jak twierdza. Ufortyfikowany był już za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek w Wieluniu wzniesiono prawdopodobnie po pożarze miasta w 1335 roku.

Zamek nie miał szczęścia do pożarów. Trawiły go pożogi w latach 1631, 1727, 1791. Po ostatnim pożarze ostały się jedynie wieża i część murów, a ruinę zaczęto rozbierać. Jeszcze na początku XIX w. znajdował się tam szpital i magazyny wojskowe, a w latach 20. manufaktura sukiennicza. Jednak nie odbudowano nigdy warowni na wzór pierwotny. Fryderyk August Goleński do 1843 r. zbudował na fundamentach dawnego zamku klasycystyczny pałac, który możemy oglądać dziś.

Czytaj więcej: Dawny zamek w Wieluniu – pałac na fundamentach dawnej twierdzy

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE