Polska nie leży w obszarze bardzo aktywnym sejsmicznie, ale trzęsienia ziemi w naszej historii się zdarzały. Były nawet dość silne. Opisywano je w kronikach, a niektóre wstrząsy doprowadziły do uszkodzenia znanych budowli i śmierci wielu osób. Trzęsienia ziemi w Polsce notuje się też współcześnie.

1Bardzo krótko o trzęsieniach ziemi

Obszary aktywności sejsmicznej w Europie i Turcji. Infografika: CNRS

Na początku należy powiedzieć, że Państwowy Instytut Geologiczny zalicza tąpnięcia w kopalniach do antropogenicznych trzęsień ziemi (czyli takich wywołanych przez człowieka). W tym zestawieniu uwzględniamy więc także trzęsienia ziemi wywołane przez tąpnięcia.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że nie da się dokładnie określić magnitudy bardzo starych trzęsień ziemi w Polsce co do dziesiątego miejsca po przecinku, bo po prostu nie ma na ten temat wystarczających danych.

Magnituda to liczba określająca siłę trzęsienia ziemi. Są różne skale, na których może być oparta. Najstarszą jest skala Richtera. Obecnie oblicza się magnitudę drgań w zmodyfikowany sposób, bo skala Richtera jest niedoskonała przy bardzo silnych trzęsieniach ziemi, ale ale wyniki dla lżejszych trzęsień są nadal bliskie obliczeniom na skali Richtera.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here