Odpowiedź na pytanie o najstarszy kościół w Polsce, okazuje się bardzo trudna. Historycy i archeolodzy niejednokrotnie spierają się w tej kwestii. Oto 11 kościołów w Polsce, które są bardzo stare i prawdopodobnie wśród nich znajduje się najstarszy w Polsce. A być może jakiegoś jeszcze nie odkryto?

2Najstarsza drewniana świątynia w Polsce

Kościół Wang. Fot. Shutterstock

Kościół parafialny pod wezwaniem Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie koło Zbąszynka w woj. lubuskim pochodzi z XIV w. Mieszkańcy ucieszyli się, że jest to najstarsza świątynia drewniana w Europie, tak przynajmniej stwierdzono po badaniach archeologicznych.

Ale wcale nie jest jednak taka stara! Na pewno mieszkańcy Karpacza nie zgodziliby się, że jest to najstarszy kościół w Polsce. Świątynia Wang powstała w Norwegii na przełomie XII i XIII w. Choć większość elementów nie jest oryginalna, to jednak niektóre z nich pamiętają jeszcze Norwegię.

5 KOMENTARZE

  1. Na mazowszu po Płocku istnieje jeszcze 1 obiekt jako miejsce jedno z najstarszych jest to- Czerwińsk nad Wisłą oraz rzymskokatolickiej parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.
    Historia Czerwińska przez stulecia nierozerwalnie jest związana z historią tutejszego klasztoru kanoników regularnych, powstałego w XII w. Pierwszy dokument wspominający o Czerwińsku, pochodzący z 1155 r., to bulla papieża Hadriana IV dotycząca właśnie klasztoru. Dzięki nadaniom i darowiznom książąt mazowieckich zakon ten stał się jednym z większych właścicieli feudalnych na Mazowszu.
    Gorąco polecam to miejsce z dusza i juz niedługo,,most jagiełly,,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here