Zastanawialiście się kiedyś gdzie znajdują się największe cmentarze w Polsce? Są to często również najstarsze nekropolie w naszym kraju, gdzie spoczywają wielcy Polacy – Jan Matejko, Wisława Szymborska, Bolesław Prus czy Władysław Reymont. Największe miejsca pamięci położone są m.in. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie czy Łodzi. Czy jednak wiecie, który cmentarz jest największy w Polsce i jednocześnie trzeci pod względem powierzchni w Europie? Poznajcie odpowiedź.

9Cmentarz Rakowicki w Krakowie (42 ha) – największe cmentarze w Polsce

Odwiedzając największe cmentarze w Polsce koniecznie wybierzcie się na ul. Rakowicką w Krakowie, gdzie położona jest komunalna nekropolia dawniej nazywana Cmentarzem Miejskim. Jej powierzchnia to 42 hektary, a historia sięga początku 1803 roku. Do dziś chowani są tam zarówno zwykli krakowianie jak i ci, którzy zasłużyli się szerzej na polach artystycznych, naukowych czy społecznych. Łącznie znajduje się tu ponad 75 tysięcy grobów. Do najsłynniejszych osób spoczywających na Cmentarzu Rakowickim należą m.in. Jan Matejko czy Wisława Szymborska. Pochowano tu także wielu uczestników powstań zbrojnych czy wojen światowych z różnych stron frontu. Obecnie nekropolia jest wpisana do rejestru zabytków – o jej wartości artystyczno-historycznej świadczy wiele pięknych rzeźb uznanych polskich twórców.

To również może Was zainteresować: Najważniejsze polskie cmentarze – tu leżą słynni Polacy (Top 9).

Poprzedni artykułZorza polarna w Polsce – w ten weekend będzie można oglądać niezwykłe zjawisko
Następny artykułZamek w Roztoce – tajemnicza posiadłość kryjąca skarb wart 5 miliardów zł?
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here