Strona głównaTop 10Największe miasta w Polsce – Top 10. Co można tu zobaczyć?

Największe miasta w Polsce – Top 10. Co można tu zobaczyć?

Gdzie żyje najwięcej Polaków? Oto najnowsze dane pokazujące jakie są największe miasta w Polsce pod względem liczby mieszkańców. Poznaj Top 10 największych miast. Dane są aktualizowane. 

Białystok

Pałac Branickich w Białymstoku
Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Shutterstock

10. miejsce w Polsce pod względem liczby mieszkańców zajmuje Białystok. To niedoceniane przez turystów miasto z pięknymi pałacami Branickich. Mieszkają tu  297 403 osoby (dane 2018, będą aktualizowane).

W tym rejonie można zobaczyć m.in.:

Lublin

Zamek w Lublinie
Zamek w Lublinie. Fot. Shutterstock

Lublin to nowoczesne, a zarazem pełne zabytków piękne miasto. Mieszka tutaj 339 811 osób. Łatwo da się w nim zakochać spacerując staromiejskimi uliczkami. Do największych atrakcji należy zamek, ale to nie wszystko co Lublin ma do zaoferowania.

Oto co warto zobaczyć w Lublinie:

Bydgoszcz

spichrza w bydgoszczy
Bydgoszcz. Fot. Shutterstock

Bydgoszcz to przepiękne miasto, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Piękne kamieniczki przypominają polską Wenecję. W tym malowniczo położonym nad Brdą mieście, warto zobaczyć m.in. Spichrza, ale nie tylko. W Bydgoszczy mieszkają 351 254 osoby.

Atrakcje Bydgoszczy to m.in.:

Szczecin

Filharmonia w Szczecinie
Filharmonia w Szczecinie. Fot. Shutterstock

Szczecin to dla wielu Polaków bardzo odległe miejsce, ale z pewnością warto się tam pofatygować. Zabytków jest mnóstwo, z zamkiem na czele, można także wybrać się nad morze, które jest całkiem niedaleko od Szczecina. W mieście tym zamieszkuje 403 274 osoby.

Można tu zobaczyć m.in.:

Gdańsk

Stocznia w Gdańsku
Stocznia w Gdańsku. Fot. Shutterstock

Piękny i duży Gdańsk przez wiele lat był samotnym wolnym miastem i rozwijał się niezależnie, wyrastając na jeden z najpiękniejszych zakątków Polski i Europy. Niesamowity duch Gdańska, piękne zabytki, nowoczesne muzea, interesująca architektura i bliskość morza przyciągają do tego liczącego 464 829 mieszkańców miasta.

Atrakcje Gdańska to m.in.:

Poznań

Rynek w Poznaniu
Rynek w Poznaniu. Fot. Shutterstock

Poznań to szybko rozwijające się miasto, pozwalające mieszkańcom uczyć się, zarobić i mieszkać pośród ciekawej architektury. Zabytki tego miasta są nieocenione, a najbardziej znany jest Ratusz z koziołkami. W Poznaniu mieszka 537 643 mieszkańców.

Można tu podziwiać takie atrakcje jak:

Wrocław

Panorama Wrocławia
Panorama Wrocławia. Fot. Shutterstock

Piękne miasto nad Odrą ma wszystko, by zechcieć tu mieszkać – ofertę edukacyjną i atrakcyjny rynek pracy, nowe mieszkania i takie w starej zabudowie, przepiękne zabytki i tereny zielone oraz oferuje mnóstwo rozrywek. To nowoczesna stolica kultury, w której ciągle coś się dzieje. Miasto żyje i przyciąga kolejne młode rodziny, a w dzielnicach na obrzeżach budowane są nowe osiedla. 

Przed wojną Wrocław miał milion mieszkańców, na pewno jest w stanie tyle przyjąć, ale nie w najbliższych dziesięcioleciach. I nie mówimy tylko o liczbie mieszkań – z powodu niżu demograficznego ogólnie będzie nas teraz coraz mniej. Obecnie we Wrocławiu mieszka 639 258 osób.

We Wrocławiu warto odwiedzić takie atrakcje jak:

Łódź

Manufaktura w Łodzi.
Manufaktura w Łodzi. Fot. Grzegorz Czapski, Shutterstock

Łódź wzbogaciła się na przemyśle włókienniczym, a do miasta zjechało wtedy wiele osób pracujących w ogromnych fabrykach. Choć te już nie istnieją, a część z nich można zwiedzać jako muzea, mieszkańców Łodzi wciąż jest bardzo wielu – 687 702.

Zajmują się przemysłem i usługami, pracują w wielu branżach. Choć nie jest to najpopularniejszy turystycznie region kraju, Łódź ma do zaoferowania wiele tym, którzy zechcą tam mieszkać.

Atrakcje Łodzi to m.in.:

Kraków

Krakowskie uliczki
Krakowskie uliczki. Fot. Mikolajn, Shutterstock

Gród Kraka nad Wisłą znajduje się na drugim miejscu w zestawieniu na miasta, gdzie mieszka najwięcej Polaków – konkretnie jest nas tam 769 498.

Choć ceny mieszkań należą do drogich, Kraków przyciąga bogatą ofertą edukacyjną i szerokim rynkiem pracy. To także jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, gdzie po prostu dobrze się żyje, a zabytki są po prostu wspaniałe.

Można tu podziwiać m.in.:

Warszawa

warszawa bulwar o zachodzie
Warszawski bulwar. Fot. Kamil Saks, Shutterstock

Tutaj nie ma wielkich niespodzianek. Najwięcej Polaków mieszka w Warszawie. Łącznie to ponad milion osób, konkretnie 1 769 529 osób.

Co ciekawe, Kraków wcale nie jest drugim najliczniej zamieszkałym przez Polaków miastem na świecie. To miejsce zajmuje Chicago z liczbą około miliona polskich mieszkańców.

W Warszawie do zobaczenia są m.in.:

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE