Strona głównaTop 10Największe tamy i zapory w Polsce (Top 9)

Największe tamy i zapory w Polsce (Top 9)

W Polsce nie brakuje wielkich zapór – ogromnych konstrukcji, które budzą podziw. Oto największe tamy w Polsce i te najbardziej znane zapory, które chętnie odwiedzacie podczas podróży po kraju.

Zapora w Solinie

Zapora w Solinie – największe tamy i zapory w Polsce
Zapora w Solinie. Fot. Shutetrstock

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem nad Jeziorem Solińskim jest zapora, która powstała ze względów bezpieczeństwa po tym, jak okoliczne miejscowości często były podtapiane.

Wysoka na 82 m betonowa tama jest najwyższą w Polsce. Powstała według projektu profesora Karola Pomianowskiego. Dziś jest to przede wszystkim jedna z największych atrakcji turystycznych regionu, która przyciąga turystów odwiedzających Jezioro Solińskie i Bieszczady.

Czytaj więcej: Solina – oaza spokoju w Bieszczadach

Zapora Jeziora Czorsztyńskiego w Niedzicy

Zapora Jeziora Czorsztyńskiego w Niedzicy – największe tamy i zapory w Polsce
Zapora w Niedzicy, Jezioro Czorsztyńskie. Fot. Shutterstock

Zapora w Niedzicy zwana Czorsztyńską, spiętrza wodę na Dunajcu tworząc Jezioro Czorsztyńskie. Zbudowano ją w latach 1975-97 w przysiółku Zamek we wsi Niedzica. Dziś to wieś Niedzica-Zamek, gdzie możemy podziwiać warownię z IV wieku. Kolejny zamek (Czorsztyn), znajduje się po przeciwległej stronie Jeziora Czorsztyńskiego.

Zapora Niedzica jest popularną atrakcją w Pieninach. To dobre miejsce na krótki spacer: zapora ma 404 m długości i 7 m szerokości. Jest najwyższą w Polsce tamą z centralnym uszczelnieniem glinowym i mierzy 56 m wysokości.

Zapora Pilchowicka

Jezioro Pilchowickie – największe tamy i zapory w Polsce
Jezioro Pilchowickie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Jezioro Pilchowickie położone jest na Dolnym Śląsku w okolicach Jeleniej Góry. Możemy tam podziwiać zaporę Pilchowicką na Bobrze i elektrownię wodną. Jest również interesujący most kolejowy.

Jezioro Pilchowickie to sztucznie utworzony zbiornik. Zapora na Bobrze powstała w 1912 roku. Tama ma 62 m wysokości i 290 m szerokości, a także do 50 m grubości. Jest naprawdę imponująca. Można ją zwiedzić z każdej strony podziwiając z jednej strony Bóbr, a z drugiej jezioro. Uznana jest za największą w Polsce kamienną zaporę.

Czytaj więcej: Jezioro Pilchowickie – nieznany plener na boskim zaciszu

Zapora Leśniańska

Zamek Czocha – największe tamy i zapory w Polsce
Zamek Czocha. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Jezioro Leśniańskie koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty na Dolnym Śląsku, a to dlatego że na jego brzegu wznosi się zamek Czocha, jedna z najwspanialszych warowni województwa. Na drugim brzegu odnajdziemy zamek Rajsko, ale są to sztuczne ruiny (nie ma dowodów, że istniał tam kiedyś zamek).

Samo jezioro jest zbiornikiem zaporowym na Kwisie, tama została ukończona w 1905 r. Na kamieniu węgielnym pod jej budowę umieszczono napis Dolinom na ochronę, odmętom na przekór, wszystkim na pożytek!.

Zapora Rożnowska

Jezioro Rożnowskie
Jezioro Rożnowskie. Fot. Shutterstock

Zapora na Dunajcu w Rożnowie zaczęła powstawać jeszcze przed II wojną światową. Projekt prof. Karola Pomianowskiego, tego samego, który zaprojektował tamę w Solinie, był znany tuż po I wojnie, jednak budowę odkładano ze względu na kryzys ekonomiczny. Powodzie (takie jak ta w 1934 roku) były jednak realnym zagrożeniem, dlatego ta ważna inwestycja musiała w końcu ruszyć.

Elektrownia Rożnów i tama w Rożnowie powstawały w najwęższym miejscu Dunajca w tej okolicy w latach 1935-1941. Napełnianie sztucznego zbiornika jakim jest Jezioro Rożnowskie rozpoczęto w 1941 r., a cały proces zakończył się dopiero w 1943 r.

Imponująca zapora ma 550 m długości, 32,5 wysokości i 9 m szerokości w koronie. Szybko zaczęła produkować nadwyżki energii, które wysyłano do Warszawy i w okolice.

Zapora Porąbka

Jezioro Międzybrodzkie, Międzybrodzie Żywieckie
Jezioro Międzybrodzkie, Międzybrodzie Żywieckie. Fot. Shutterstock

Zapora Porąbka w Międzybrodziu Bialskim została zbudowana na Sole w latach 1928-1937. Dziś Jezioro Międzybrodzkie to lubiane miejsce wypoczynku wśród okolicznych mieszkańców.

Wysoka zapora mierząca 37,3 m została zaprojektowana przez prof. Gabriela Narutowicza i inż. Tadeusza Baeckera. Ma 260 m długości.

Jest to część zespołu elektrowni, którego innym elementem jest Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar na Górze Żar. 

Czytaj więcej: Góra Żar

Zapora Czołowa Jeziora Rybnickiego

Jezioro Rybnickie. Fot. Shutterstock

Jezioro Rybnickie to zalew utworzony dzięki tamie w Rybniku Stodołach. To popularne miejsce rekreacyjne z klubami żeglarskimi, stanicą harcerska, i ośrodkami wypoczynkowymi.

W jeziorze można także łowić ryby, w dodatku bardzo duże. Jezioro Rybnickie uznane jest za jedno z najlepszych w Polsce stanowisk połowu. Tutaj złowiono m.in. największego w Polsce suma i to kilkukrotnie, a z roku na rok wynik potrafi być wyższy (107 kg w 2014 r.). Największy karp ważył 30,2 kg. Złowiono tutaj nawet… piranię.

Zbiornik utworzono na potrzeby Elektrowni Rybnik, największej na Górnym Śląsku. Posiada ona także jeden z największych kominów w Polsce o wysokości 300 m.

Tama w Goczałkowicach

Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie. Fot. Shutterstock

Jezioro Goczałkowickie jest sztucznie utworzonym zbiornikiem na Wiśle. Zaporę wodną zbudowano w 1956 roku w Goczałkowicach-Zdroju. Dziś jest to znane miejsce spacerowe. Koroną wału można zarówno chodzić pieszo jak i jeździć rowerem na trasie z Goczałkowic-Zdroju do Zabrzega. Na zbiorniku ptaki mają swoje stanowiska lęgowe. Sam akwen jest objęty licznymi zakazami wstępu na jego obszar.

Zbiornik jest spory, liczy 32 kmkw powierzchni. Bardzo długa jest także zapora wodna, mierząca aż 2980 metrów. Jezioro Goczałkowickie zaopatruje Górnośląski Okręg Przemysłowy w wodę. To także zbiornik retencyjny.

Zapora wodna w Zagórzu Śląskim

Zapora wodna w Zagórzu Śląskim

W Zagórzu Śląskim znajdziemy zaporę wodną o wysokości 44 m tworzącą Jezioro Lubachowskie. Ma długość 230 m, a w podstawie aż 29 m szerokości. Ta kamienna konstrukcja z 1917 roku leży w sąsiedztwie pięknego zamku Grodno. Kiedyś był to jeden z największych i najbardziej spektakularnych zamków na Śląsku. Samą tamę można zwiedzić bezpłatnie podczas krótkiego spaceru.

Czytaj więcej: Zamek Grodno – skarb w tajemniczym tunelu

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE