Strona głównaTop 10Największe zwierzęta żyjące w Polsce. Znasz wszystkie? (Top 9)

Największe zwierzęta żyjące w Polsce. Znasz wszystkie? (Top 9)

Które zwierzę w Polsce jest największe? To zależy o co konkretnie spytacie. Największy drapieżnik, największe zwierzę i najwyższy osobnik to trzy różne gatunki. Oto polscy rekordziści wśród zwierząt.

Największy gryzoń – bóbr

bóbr
Bobry używają zębów do budowy żeremi. Fot. Pixabay

Największy gryzoń w Polsce i całej Eurazji to bóbr, który swoimi zębami z łatwością może odgryźć nam dłoń. Nie atakuje ludzi, ale lepiej nie wchodzić mu w drogę. Zwierzak może ważyć ok. 30 kg i mieć ponad metr długości, a to już całkiem spory kawał bobra!

Bobry znane są z budowania żeremi i płaskiego ogona przypominającego łopatę. Jako ciekawostkę dodamy, że zęby bobrów są całkiem żółte, wręcz pomarańczowe.

Największy kot – ryś eurazjatycki

ryś eurazjatycki lynx lynx
Ryś eurazjatycki. Fot. Shutterstock

W Polsce żyją dwa gatunki dzikich kotów: żbiki i rysie eurazjatyckie. Oba można spotkać w Bieszczadach. Ryś zwany kiedyś ostrowidzem jest większy i można go poznać po charakterystycznych pędzelkach na uszach.

Rysie to niezwykłe zwierzęta o niezwykle wyczulonych zmysłach wzroku, węchu i słuchu. Podobnie jak bobry, rysie dorastają do ponad metra długości i około 30 kg wagi.

Największy ptak – łabędź niemy

łabędź niemy
Łabędzie nieme w parku. Fot. Shutterstock

Łabędź niemy to jeden z największych ptaków latających w ogóle i najcięższy w Polsce zdolny do samodzielnego lotu. By wznieść się w powietrze potrzebuje jednak rozbiegu. Długość jego ciała może wynosić 170 cm, a rozpiętość skrzydeł aż 235 m. Dorosły łabędź waży ok. 12 kg. Wiele z tych ptaków żyje w Polskich miastach na głównych rzekach. Pamiętajmy, by zimą dokarmiać je ziarnem, nie chlebem.

Największe skrzydła – bielik

Orzeł bielik. Fot. Shutterstock

Zwany orłem bielik, pochodzi tak naprawdę z jastrzębiowatych. Jego imponujące skrzydła mogą mieć rozpiętość niemal 2,5 m. Bielik żywi się głównie rybami, z tego powodu występuje w pobliżu zbiorników wodnych. Można go spotkać od Grenlandii po Japonię na północnej półkuli. Dla nas jest to zwierzę szczególne, bo to prawdopodobnie bielika przedstawiano na monetach bitych w średniowieczu, dlatego dziś uważa się go za ptaka z godła Polski,

Największy drapieżnik – niedźwiedź brunatny

niedźwiedź brunatny
Niedźwiedź brunatny. Fot. Shutterstock

W ostatnich latach liczba niedźwiedzi w Polsce wzrasta, co bardzo cieszy. Te piękne zwierzęta nie niepokojone nie atakują człowieka. To my jesteśmy zagrożeniem dla niedźwiedzi. Warto zapoznać się choćby z założeniami akcji Nie mów do mnie misiu.

Niedźwiedzie brunatne występują m.in. w Bieszczadach. Mogą dorastać do ok. 3 m wysokości i ważyć nawet ok. 800 kg. Te piękne zwierzęta dożywają około 40 lat.

Najwyższe zwierzę – łoś

Samiec łosia z dobrze wykształconymi łopatami
Samiec łosia z dobrze wykształconymi łopatami

Łoś to najwyższe zwierzę w Polsce osiągające ponad 2,3 m wysokości w kłębie (co prawda przed chwilą pisaliśmy, że niedźwiedź dorasta do 3 m, ale zwyczajowo nie chodzi na dwóch łapach). Poroże łosia może dochodzić do 2 m rozpiętości, a dorodny samiec może ważyć ponad 800 kg. Łosie doskonale nurkują i nie lubią ciepła. Wystarcza im maksymalnie 10 stopni Celsjusza, powyżej tej temperatury szukają ochłody.

Największe zwierzę – żubr

żubry w stadzie puszcza białowieska
Żubry to królowie polskiej puszczy. Fot. Shutterstock

Żubry to największe bo najcięższe ssaki w Polsce. Waga samców może przekraczać 900 kg. W kłębie żubry osiągają niemal 1,9 m wysokości. Samice są mniejsze.

Wiecie ile to mniej więcej 60 kg, możecie to porównać do swojej wagi. Tyle zielonego pożywienia żubr zjada na dobę. Pozyskiwanie pokarmu zajmuje mu 80 proc. czasu.

Największy motyl – niepylak apollo

niepylak apollo motyl
Niepylak apollo. Fot. RobertK, CC BY-SA 2.5

Niepylak apollo to największy motyl w Polsce osiągający 8 cm rozpiętości skrzydeł. Można go zaobserwować w lipcu i sierpniu. Pochodzi z rodziny paziowatych i nie jest bardzo płochliwy. To jeden z ponad 160 gatunków motyli dziennych występujących w Polsce. W naszym kraju rozpoznano poza tym ok. 3 tys. motyli nocnych (ciem).

Największy płaz bezogonowy – ropucha szara

ropucha szara
Ropucha szara, największy płaz bezogonowy w Polsce. Fot. gang65, CC BY-SA 3.0

Ropucha szara dorasta do 12,5 cm, a w przypadku tego gatunku to samice są większe. Tym samym jest to największy płaz bezogonowy w Polsce. Samica składa jednocześnie od ok. 3 tys. do nawet 10 tys. jaj. Sznury skrzeku wiesza na roślinach i owija wokół kamieni.

Ta ropucha to domator, bardzo przywiązuje się do miejsca. Zimuje często w piwnicach, a za dom obiera sobie także nory kretów i innych ssaków. Poluje na różne owady, rzadziej na drobne kręgowce.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE