Strona głównaTop 10Najwyżej położone budynki w Polsce (Top 11 + bonus)

Najwyżej położone budynki w Polsce (Top 11 + bonus)

Większość z nas zna najwyższy szczyt w kraju, najwyższą budowlę, a czasem także najwyższe drzewo. Ale czy wiecie jak dobrą kondycję musicie mieć, aby zobaczyć najwyżej położone budynki w Polsce? Pięknie położone schroniska górskie, hotele, kaplice oraz obserwatoria, czy wiecie gdzie się znajdują i jak wysoko? Jeśli nie, to najwyższa pora to nadrobić.

Schronisko na Polanie Chochołowskiej (1146 m n.p.m.)

najwyżej położone budynki w Polsce
Schronisko na Polanie Chochołowskiej. Fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0

Ranking najwyżej położonych budynków w Polsce rozpoczyna Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II. Położone jest na wysokości 1146 m n.p.m. i jest doskonałą bazą wypadową na wyprawę w Tatry Zachodnie. Otwarte w 1953 roku schronisko jest największym takim obiektem w polskich Tatrach. Czynne jest przez cały rok i oferuje turystom 121 miejsc noclegowych. Warto się tu również zatrzymać, aby skosztować domowej kuchni, w której specjalnością szefa jest deser chochołowski, pstrąg z patelni oraz kotlet chochołowski. Schronisko oferuje także wrzątek dostępny całą dobę, kiosk, w którym można zakupić np. mapy, przechowalnie bagażu, rowerów oraz nart, a także salę telewizyjną.

Polana Chochołowska, na której stoi to wysoko położone schronisko, znajduje się około 10 kilometrów od Zakopanego. Zachwyca szczególnie wiosną, kiedy kwitną tu krokusy, a na halach zobaczyć możecie owce. Na polanie znajduje się jeszcze sporo szałasów, bufet góralski i prowadzony jest kulturowy wypas owiec. To sprawia, że Polana Chochołowska przyciąga turystów, chcących poczuć prawdziwy góralski klimat.

Może zainteresuje Cię także artykuł: Najpiękniejsze miejsca w Tatrach (Top 17).

Hotel na Kalatówkach (1198 m n.p.m.) – najwyżej położone budynki w Polsce

Kolejnym, wysoko położonym budynkiem w Polsce jest Hotel Górski na polanie Kalatówki. Aby się do niego dostać musimy dojść Drogą Brata Alberta z Kuźnicy, która prowadzi po brukowanych, granitowych kamieniach tzw. kocich łbach, na wysokość 1198 m n.p.m. Do hotelu możemy dojść jedynie pieszo, droga jest zamknięta dla samochodów, czeka nas więc wyjątkowa wyprawa po tatrzańskim szlaku.

Ten jeden z najwyżej położonych hoteli w Polsce został wybudowany już w 1938 roku. Choć od tego czasu był kilkukrotnie remontowany, to nadal spotkać można pamiątki z lat 30. XX wieku jak np. żyrandol czy kominek. Polana Kalatówki słynie z doskonałych warunków narciarskich, a hotel powstał jako miejsce noclegowe dla zawodników biorących udział w Mistrzostwach Świata FIS w roku 1939. Dziś na odwiedzających czekają miejsca do spania, bufet, restauracja i kawiarnia z tarasem widokowym na malownicze Tatry.

Schronisko na Hali Kondratowej (1333 m n.p.m.)

Najwyżej położone budynki w Polsce mają na swojej liście schronisko na Hali Kondratowej, które stoi u podnóża Giewontu, na wysokości 1333 m n.p.m. Jest to najmniejsze schronisko polskich Tatr, w którym znajduje się zaledwie 20 miejsc noclegowych. Jednak mimo swoich niewielkich rozmiarów, miejsce to ma swój wyjątkowy klimat. Po górskiej wędrówce warto skierować tu swoje kroki, aby skosztować pysznej zupy i pieczonego na miejscu tradycyjnego piernika. Miejscem, gdzie latem warto szukać wolnego stolika, jest weranda z pięknym widokiem na okolicę. Warto wspomnieć, że kierownikiem schroniska w latach 1947-80 był Stanisław Skupień – polski narciarz i olimpijczyk.

Stacja pośrednia kolejki linowej na Myślenickich Turniach (1354 m n.p.m.)

Następnym, wysoko położonym obiektem jest znajdująca się na trasie kolejki linowej na Kasprowy Wierch stacja pośrednia na Myślenickich Turniach. Budynek, położony na wysokości 1354 m n.p.m., został wybudowany w latach 1935 – 1936. To tu znajdują się niezbędne do funkcjonowania kolejki silniki napędzające górny i dolny odcinek przejazdu. Stacja pośrednia na Myślenickich Turniach to także miejsce przesiadkowe z wagonika kursującego w dolnym odcinku do wagonika zmierzającego na sam szczyt Kasprowego Wierchu.

Schronisko górskie Dom Śląski (1400 m n.p.m.)

najwyżej położone budynki w Polsce
Dom Śląski. Fot. Shutterstock

Dom Śląski to najwyżej położone schronisko górskie w polskich Sudetach. Nic więc dziwnego, że najwyżej położone budynki w Polsce, mają na swojej liście także to miejsce. Aby się do niego dostać musimy wspiąć się na wysokość 1400 m n.p.m. lub wjechać kolejką linową z Karpacza. Schronisko mieści się pod Śnieżką przy granicy polsko-czeskiej. Wspinając się na najwyższy szczyt Karkonoszy warto odpocząć właśnie w Domu Śląskim, gdzie zjecie ciepły posiłek i będziecie mogli delektować się bajecznymi górskimi widokami.

Historia tego miejsca sięga XVII wieku. Na przełęczy pod Śnieżką powstała wtedy chata, która miała służyć jako schronienie dla drwali i pasterzy. Pierwsze schronisko powstało w tych okolicach w 1847 roku. Obecny budynek jest trzecim schroniskiem w tym miejscu i powstał w latach 1921-1922. Po II wojnie światowej turyści dzielili się tym obiektem z pracownikami Straży Granicznej. Od 2005 roku jest to zakątek tylko dla turystów.

Zobaczcie także: Najlepsze schroniska górskie w Polsce (Top 7).

Schronisko nad Morskim Okiem (1410 m n.p.m.)

najwyżej położone budynki w Polsce
Schronisko Morskie Oko zimą. Fot. Pixabay

Morskie Oko to jedno z najtłumniej odwiedzanych miejsc w polskich Tatrach. Łatwo się tu dostać, a widoki są oszałamiające dlatego po dotarciu do celu wyprawy możemy odpocząć w schronisku górskim, które położone jest na wysokości 1410 m n.p.m. Obecny budynek pochodzi z 1908 roku i posiada miejsca noclegowe dla 79 osób. Już w 1823 r. w tym miejscu istniał prowizoryczny schron, a pierwsze schronisko zbudowano cztery lata później. Nie miało ono nawet szyb. Wygląd schroniska przez lata zmieniał się wielokrotnie.

Schronisko nad Morskim Okiem, to nie tylko miejsce odpoczynku po dojściu do Doliny Rybiego Potoku, ale także początek szlaku prowadzącego na Rysy – najwyższy szczyt w Tatrach. Dlatego schronisko dysponuje miejscami noclegowymi, ale posiada też restaurację i bar oraz mieści stację ratunkową TOPR.

Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej (1500 m n.p.m.)

Kolejny, wysoko położony budynek w Polsce, mieści się na wysokości 1500 m n.p.m. Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej, bo o nim mowa, to doskonała baza wypadowa zarówno dla początkujących jak i wybierających się w wysokie góry turystów. To stąd dotrzemy m.in. na Orlą Perć, Kościelec, Kozi Wierch, Świnicę, Kasprowy Wierch, Przełęcz Liliowe czy Czarny Staw Gąsienicowy.

Schronisko Murowaniec powstało w latach 1921–1925, a w jego budowie pomagało Wojsko Polskie. Możemy w nim skorzystać z jednego ze 116 miejsc noclegowych, ale nie tylko. W środku znajduje się restauracja, bufet, możliwość zagotowania wrzątku, łazienki z ciepłą wodą, dostęp do gier planszowych, możliwość wypożyczenia gitary, biblioteczka górska, strefa darmowego Wi-Fi oraz przechowalnia bagażu.

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce (1602 m n.p.m.)

Na szczycie Śnieżki, położona jest niezwykła budowla – Kaplica św. Wawrzyńca. Żeby ją zobaczyć musicie wspiąć się na najwyższy szczyt w Karkonoszach, którego wysokość wynosi 1602 m n.p.m. Kaplica, oprócz tego, że jest wśród najwyżej położonych budynków w Polsce, może poszczycić się także innymi rekordami. To niezwykłe miejsce na Śnieżce jest także najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej w Polsce i czynnym obiektem sakralnym. Jest to także najstarszy obiekt zlokalizowany na szczycie Karkonoszy. Budowa Kaplicy św. Wawrzyńca rozpoczęła się w 1655 roku. Otwarcie i poświęcenie jej nastąpiło po 26 latach – 10 sierpnia 1681 roku. Co roku, 10 sierpnia, odbywa się w niej msza święta za przewodników górskich i ratowników GOPR.

To również Was zainteresuje: Śnieżka – kiedyś myślano, że jest najwyższa w Europie.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce (1602 m n.p.m.)

Śnieżka
Obserwatorium na Śnieżce. Fot. Kozer, Shutterstock

Tuż obok Kaplicy św. Wawrzyńca, na tej samej wysokości – 1602 m n.p.m., znajduje się drugi budynek na szczycie Karkonoszy. Jest to Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, który ma bardzo charakterystyczny kształt latającego spodka. Jest to jedno z dwóch działających w Polsce obserwatoriów IMiGW włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich, drugie znajduje się na Kasprowym Wierchu. Obserwatorium na Śnieżce to miejsce szczególne, ze względu na fakt, iż pomiary w tym miejscu prowadzone są bez przerwy od roku 1880. Obecnie ze względów bezpieczeństwa obserwatorium jest zamknięte dla odwiedzających. W 2021 roku ruszyły prace budowlane, dzięki którym słynne UFO ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór w Karkonoszach.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów (1670 m n.p.m.)

Drugie miejsce w rankingu na najwyżej położone budynki w Polsce należy do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Aby tu dotrzeć musicie mieć nie lada kondycję. Do położonego na wysokości 1670 m n.p.m. obiektu można dojść jedynie pieszo i jest to najwyżej położone schronisko w Polsce. Zanim powstał obecny budynek, nad Doliną Pięciu Stawów znajdowały się cztery inne schroniska. Obecna budowla została otwarta w 1956 roku. Schronisko zostało harmonijnie wkomponowane w krajobraz i uważane jest za jedno z najlepszych architektonicznych rozwiązań w klasie schronisk turystycznych.

Nad Dolinę Pięciu Stawów, która położona jest w Tatrach Wysokich, nie docierają przypadkowe osoby. Wysokość, na której położone jest schronisko sprawiła, że miejsce to odwiedzają tylko wytrawni piechurzy górscy, którzy w dużej mierze tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca. Jeśli uda Wam się dostać na górę, koniecznie spróbujcie znanej i polecanej przez wszystkich szarlotki, która wypiekana jest w schronisku od lat według oryginalnej receptury.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.)

Zwycięzcą naszego zestawienia jest Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu, które wybudowano 1987 m n.p.m. Miejsce to ma duże znaczenie dla prognozowania pogody, gdyż wyjątkowa lokalizacja umożliwia badanie zmian aury i trendów pogodowych w górach wysokich. Jest to jedno z dwóch w Polsce wysokogórskich obserwatoriów, które od ponad 80 lat, dostarcza wyniki pomiarów i badań meteorologicznych.

Budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu wzniesiony został w latach 1936–1937. Miejsce, podobnie jak budynki stacji kolei, zaprojektowali Anna i Aleksander Kodelscy. Największą ciekawostką, związaną z najwyżej położonym budynkiem w Polsce, jest fakt, że przetrwał on próbę wysadzenia w powietrze podjętą w 1945 roku przez Niemców. Dzięki temu obserwatorium służy do dziś, na bieżąco przekazując aktualne informacje pogodowe.

A na kolejnym slajdzie znajdziecie obiecany bonus! Zajrzyjcie >>>

Bonus: Schronisko Chatka Puchatka (1228 m n.p.m.)

Chatka Puchatka. Fot. Shutterstock

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym budynku, który powinien znaleźć się w naszym zestawieniu, jednak przechodzi całkowitą przebudowę. Na wysokości 1228 m n.p.m., na Połoninie Wetlińskiej, położone jest schronisko górskie Chatka Puchatka, które założone zostało przez Lutka Pińczuka na początku lat 60. XX wieku. To kultowe miejsce zna każdy kto odwiedził Bieszczady. Choć nie było tam luksusów i wymyślnych potraw, to miejsce miało swój wyjątkowy klimat. Obecnie na Połoninie trwają ostatnie prace nad konstrukcją nowej Chatki Puchatka. Prace na tej wysokości są wyjątkowym wyzwaniem dla budowniczych i uzależnione są od warunków atmosferycznych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już w 2022 roku będziemy mogli odwiedzić nowy budynek Chatki Puchatka.

Dowiedzcie się więcej: Chatka Puchatka – wielkie zmiany na Połoninie Wetlińskiej.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE