Większość z nas zna najwyższy szczyt w kraju, najwyższą budowlę, a czasem także najwyższe drzewo. Ale czy wiecie jak dobrą kondycję musicie mieć, aby zobaczyć najwyżej położone budynki w Polsce? Pięknie położone schroniska górskie, hotele, kaplice oraz obserwatoria, czy wiecie gdzie się znajdują i jak wysoko? Jeśli nie, to najwyższa pora to nadrobić.

11Hotel na Kalatówkach (1198 m n.p.m.) – najwyżej położone budynki w Polsce

Kolejnym, wysoko położonym budynkiem w Polsce jest Hotel Górski na polanie Kalatówki. Aby się do niego dostać musimy dojść Drogą Brata Alberta z Kuźnicy, która prowadzi po brukowanych, granitowych kamieniach tzw. kocich łbach, na wysokość 1198 m n.p.m. Do hotelu możemy dojść jedynie pieszo, droga jest zamknięta dla samochodów, czeka nas więc wyjątkowa wyprawa po tatrzańskim szlaku.

Ten jeden z najwyżej położonych hoteli w Polsce został wybudowany już w 1938 roku. Choć od tego czasu był kilkukrotnie remontowany, to nadal spotkać można pamiątki z lat 30. XX wieku jak np. żyrandol czy kominek. Polana Kalatówki słynie z doskonałych warunków narciarskich, a hotel powstał jako miejsce noclegowe dla zawodników biorących udział w Mistrzostwach Świata FIS w roku 1939. Dziś na odwiedzających czekają miejsca do spania, bufet, restauracja i kawiarnia z tarasem widokowym na malownicze Tatry.

Poprzedni artykułNysa – atrakcje Śląskiego Rzymu, miasta fortów, bastionów i wież (Top 11)
Następny artykułTarnobrzeg – atrakcje ze sztuką Rembrandta i siarką w roli głównej (Top 11)
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here