Wieliczka, Kraków, w Warszawie Zamek Królewski, w Gdańsku Żuraw, a we Wrocławiu Panorama Racławicka. Wszyscy znamy te atrakcje, często okazuje się, że we wszystkich już byliśmy, a przewodniki oferują nam ciągle to samo. Przedstawiamy kilka mniej znanych destynacji. Odkryjecie, że są nie tylko piękne, ale i ciekawe. Te szerzej nieznane atrakcje Polski zasługują na miliony zdjęć i tysiące opowieści.

Mało znanych miejsc jest bardzo, bardzo wiele. Ale aby nie zanudzić Was setkami slajdów, postanowiliśmy wybrać kilka propozycji, a o Wasze poprosić Was w komentarzach.

1. Zamek w Łapalicach

Zamek w Łapalicach to ewenement – jedyny nowy zamek w Polsce, który nawet nie jest ruiną, jest po prostu nieskończony 🙂 Fot. Jan, CC BY-SA 4.0

Z lotu ptaka zamek w Łapalicach niedaleko Kartuz na Kaszubach jest po prostu przepiękny. Z bliska, jeszcze ciekawszy, po zmroku mroczny, a gdy przyjrzeć się mu bliżej, odkrywamy coraz więcej intrygujących ciekawostek.

Na pierwszy rzut oka to średniowieczna twierdza, ale okazuje się, że konstrukcja jest współczesna. Nigdy nie dokończony projekt to niezrealizowane marzenie prywatnego inwestora, wielkiego marzyciela. Nie jest opuszczoną ruiną, a po prostu placem budowy, który być może pozostanie nim już na zawsze. Nadzór budowlany wstrzymał inwestycję.

zamek w łapalicach współczesna ciekawa konstrukcja
Zamek w Łapalicach, fot. Maciej Rawluk, Shutterstock

To jedyny zamek w Polsce, który de facto nigdy nie był zamkiem, ani nawet pałacem. Miał być odwiedzany przez turystów, ale ukryty pośród lasu przyciąga raczej poszukiwaczy zagadek i miłośników nieznanych miejsc.

2. Zalipie

Ta wieś to istny folklor – zadziwia wszystkich, którzy odhaczają wcześniej nieznane atrakcje Polski na swej mapie. Gdy się już ją odkryje i pojedzie się tam na wycieczkę, nie można oderwać oczu od kolorowych domów malowanych w kwiatowe wzory. To jedyna taka wieś w Polsce, uważana za najpiękniejszą.

Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie

3. Nieznane atrakcje Polski – Groty Mechowskie

To najkrótsza trasa turystyczna Polski, być może dlatego mało znana. To z pewnością piękna atrakcja, którą warto sfotografować i poznać jej historię. Samo przejście trasy wśród skał nie przysporzy nam trudności. Ma 61 metrów długości.

Groty Mechowskie – najkrótsza trasa turystyczna Polski

4. Arkadia

Ta przepiękna wioska jest po prostu bajkowa. Mityczną ma też nazwę – nie bez przyczyny. Nie od początku była Arkadią. Została zaprojektowana jako idylla z pięknymi ogrodami, ażurowymi akweduktami i świątyniami niczym ze starożytnych Aten. Jeśli będziecie przejeżdżać przez łódzkie, jest to absolutnie obowiązkowy punkt wycieczki.

Arkadia – mityczna kraina w sercu Polski

5. Twierdza Kłodzko

Zadziwia swoim kształtem, zwłaszcza z drona. Pięcioramienna twierdza to dziś wizytówka tego regionu. Górująca nad miastem zabudowa wraz z przyległymi terenami zajmuje 30 hektarów powierzchni. Góra Forteczna przez 1000 lat pełniła funkcje obronne.

Twierdza Kłodzko – kamienna gwiazda Dolnego Śląska

6. Pętla Boryszyńska i Międzyrzecki Region Umocniony

Pętla Boryszyńska należy do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jest to południowa część centralnego odcinka MRU. Miała stanowić zaplecze dla niewybudowanej baterii nr 5. To przede wszystkim atrakcja dla miłośników podziemnych wycieczek, w dodatku pełna nietoperzy, których jest tam 40 tysięcy.

Obiekty w centralnej części fortyfikacji miały być połączone podziemną trasą tzn. Główną Drogą Ruchu. Gdyby wszystkie założenia tego etapu zostały zrealizowane, byłaby to najnowocześniejsza i najpotężniejsza linia umocniona świata.

Pętla Boryszyńska. Tunele i bunkry, w których królują nietoperze

7. Kwatery w Mamerkach

Zdecydowanie warto odwiedzić pozostałości po niemieckich wojskach na Mazurach. Wilczy Szaniec, kwatera główna Hitlera na terenie dzisiejszej Polski oraz pobliskie kwatery dowództwa w Mamerkach, to kawał intrygującej historii.

Niemcy zbudowali bunkry dla 1 500 oficerów niecałe 20 kilometrów od Wilczego Szańca. Łącznie na obszarze 250 ha zbudowano tu około 140 schronów, murowanych budynków, a także 80 drewnianych baraków. Wszystko otoczono zasiekami, kwatery bronił batalion wartowniczy. Po ponad 70 latach naukowcy wiercili w ścianach jednego z bunkrów w poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty

To nasze „pół” w niniejszym zestawieniu na nieznane atrakcje Polski – to miejsce jest zdecydowanie bardziej znane i liczniej odwiedzane niż pozostałe. Mimo to, ten kto nie zna niemieckich kwater na Mazurach, koniecznie powinien się tam wybrać.

Kwatera w Mamerkach. Zamach na Hitlera i Bursztynowa Komnata

8. Zobacz także

Mamy dla Was także najciekawsze atrakcje Polski według popularności, jaką cieszyły się wśród naszych Czytelników. Zajrzyjcie:

Top lista – 23 najciekawsze atrakcje Polski

A jakie są wasze ulubione nieznane atrakcje Polski – podzielcie się w komentarzach!