Strona głównaTop 10Nieznane miejsca w Polsce. WOW! Będziecie zdumieni!

Nieznane miejsca w Polsce. WOW! Będziecie zdumieni!

Chcecie spędzić kilka dni w urokliwym zakątku Polski, ale bez tłumów? Zebraliśmy mało znane i niemal zupełnie nieznane miejsca w Polsce, do których nie dotarła jeszcze fala turystów. Opuszczone miasta, tajemnicze zamki, hodowle alpak, mistyczne podziemia, jeziora jak na Malediwach, okultystyczne zagadki, cmentarzyska… To wszystko ma Polska! WOW! Nie trzeba jeździć na Wawel i do Zakopanego, by odkrywać fascynującą historię, piękne krajobrazy i interesujące zabytki.

Pałac w Bratoszewicach

pianino i ruiny dziedzińca pałac w Bratoszewicach
Nieznane miejsca w Polsce – pałac w Bratoszewicach robi wrażenie! Fot. intotheshadows.pl

Ten okazały pałac, to jedno z najbardziej wyjątkowych, opuszczonych miejsc w okolicach Łodzi. Powstał w pierwszej połowie XX wieku i do 1945 roku pełnił rolę letniej rezydencji Rzewuskich. Po wojnie pałac został upaństwowiony i otwarto tu szkołę rolniczą. W 1985 roku budynek został zniszczony przez pożar. Brak pieniędzy spowodował, że próba odbudowy tego miejsca skończyła się fiaskiem. Budynek z roku na rok stawał się coraz bardziej zaniedbany. Obecnie pałac ponownie trafił w ręce rodziny Rzewuskich, dzięki czemu ma szansę odzyskać swoją dawną świetność.

Czytaj też: Przepiękne! Fotografuje opuszczone miejsca z fortepianami. Także w Polsce

Muchołapka

muchołapka
Czym jest Muchołapka? To jedna z najbardziej zagadkowych konstrukcji w Polsce. Fot. Klaudiusz Kowolik

W Ludwikowicach Kłodzkich nieopodal kompleksu Olbrzym (Riese) w okolicy Walimia, znajduje się tzw. Muchołapka. Leży na terenie byłej kopalni, a obok mieściła się w czasie II wojny światowej fabryka materiałów wybuchowych Nobel Dynamit AG. Czym jest konstrukcja? Według najprostszych tłumaczeń chłodnią kominową, ale teorii spiskowych (zahaczających nawet o ufologię) nie brakuje. Dziś to część Muzeum Molke, gdzie prezentowany jest m.in. sprzęt wojskowy.

Sprawdź lokalizację: Muchołapka w przewodniku Polska Zachwyca

Piramida w Rożnowie

Piramida w Rożnowie
Piramida w Rożnowie. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca ©

We wsi Rożnów na Opolszczyźnie ukryta jest piramida – tajemniczy grobowiec rodu von Ebenów. Zabytek nie widnieje w wielu przewodnikach, choć budowlę zaprojektował słynny architekt, twórca Bramy Branderburskiej, Carl Gotthard Langhans.

Intrygująca piramida liczy 9 metrów wysokości i ma proporcje podobne do tej w Gizie. 28 członków rodziny von Ebenów mmumifikowano i pochowano w piramidzie między 1780 do 1830 rokiem. Znajdujące się w środku trumny widać przez okna.

Czytaj więcej: Piramida w Rożnowie – tajemniczy grobowiec von Ebenów

Magurski Park Narodowy

magurski park narodowy
Mało kto wie, że taki park narodowy w ogóle istnieje. A jak zachwyca! Fot, Shutterstock

W centrum Beskidu Niskiego położony jest Magurski Park Narodowy, z kolei we wschodniej części Jaśliski Park Krajobrazowy. Można zatrzymać się w namiocie na którymś z kempingów. Jeśli chcecie znaleźć pensjonat, to polecamy uzdrowiska: Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Wysowa-Zdrój oraz Wapienne z wodami mineralnymi.

Magurski Park Narodowy utworzony został w 1994 roku. Został zmniejszony z ok. 199 do 194 kmkw. Niemal 90 proc.  parku leży na terenie woj. podkarpackiego, a 10 proc. na terenie woj. małopolskiego.

Zobacz lokalizację: Magurski Park Narodowy w naszym przewodniku po Polsce

Zamek Krasiczyn

zamek krasiczyn z czterema basztami w krasiczynie
Jeśli nie znaliście zamku Krasiczyn, warto to nadrobić. Fot. Shutterstock

W województwie podkarpackim, 10 km od Przemyśla nad rzeką San, stoi niesamowity zamek Krasiczyn. To niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Od swych początków w XVI wieku był siedzibą wielu magnackich rodów. Gościły w nim też często koronowane głowy. Obecnie zespół pałacowo-parkowy jest wspaniałą destynacją turystyczną, której dodatkowym atutem jest bliskość rzeki i piękne ukształtowanie terenu oraz cztery baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Każda w innym stylu.

Czytaj więcej: Zamek Krasiczyn – wyjątkowa rezydencja czterech baszt

Kłomino

Nieznane miejsca w Polsce – Kłomino
Nieznane miejsca w Polsce – Kłomino. Fot. Joanna Węgielewska, Polska Zachwyca ©

Kłomino to miasto-widmo. 5 tysięcy osób mieszkało tu, spędzało wolny czas i codziennie wychodziło do pracy i szkoły. Dziś Kłomino straszy opuszczonymi mieszkaniami, zrujnowanymi budynkami i pustką. Dlaczego tak się stało? Jaka jest historia tego tajemniczego miejsca?

Czytaj więcej: Kłomino – polskie miasto widmo

Riese

Kompleks Włodarz to jeden z obiektów, gdzie możemy przejść podziemnymi kanałami hitlerowskiego miasta
Kompleks Włodarz to jeden z obiektów, gdzie możemy przejść podziemnymi kanałami hitlerowskiego miasta. Obiekt Riese był jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic III Rzeszy. Fot. Shutterstock

Riese, czyli Olbrzym, to sieć podziemnych korytarzy w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Nikt nie zna ich przeznaczenia, a nawet dokładnej siatki. Nie wiadomo ile kilometrów korytarzy pozostaje nieodkrytych w powiecie wałbrzyskim, a ile jeszcze planowanych było do wydrążenia. Gdzie miały prowadzić? Czy okolice Walimia miały być połączone z zamkiem Książ? Do tej pory więcej jest pytań, niż odpowiedzi.

Czytaj więcej: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Stawy Milickie

droga przez Rezerwat przyrody Stawy Milickie
Nieznane miejsca w Polsce – Rezerwat przyrody Stawy Milickie. Fot. Shutterstock

Trudno znaleźć drugie tak idylliczne i zarazem tak mało doceniane miejsce. Stawy Milickie to doskonałe miejsce wypoczynkowe bogate w stanice rybackie, trasy na wycieczki rowerowe, parki krajobrazowe i stanowiska do obserwacji ptaków. Jest to też jeden z najlepszych na Dolnym Śląsku plenerów fotograficznych, również ślubnych. Milickiego karpia zna zaś chyba każdy w województwie.

Czytaj więcej: Milicz – stąd pochodzą najlepsze karpie

Spichlerze w Grudziądzu

Zabytkowe spichlerze w Grudziądzu
Zabytkowe spichlerze w Grudziądzu pamiętają czasy krzyżackiej lokacji. pamiętają czasy krzyżackiej lokacji. Fot. Shutterstock

Wybudowano je po krzyżackiej lokacji Grudziądza w 1291 r. wraz z murami obronnymi. Pierwszy był spichrz Bornwalda. Przy ul. Spichrzowej stało ich 14, w większości murowanych, a sto lat później 16. Świadczyły o bogactwie Grudziądza, który pozycję osiągnął dzięki handlowi rzecznemu.

To niezwykłe zabytki i nieznane miejsca w Polsce. Jeden ze spichlerzy od 1603 r. służył jako świątynia ewangelicka. Niestety, większość spichrzów spłonęła w 1659 r. podczas odbijania miasta z rąk szwedzkich.

Czytaj więcej i sprawdź lokalizację: Spichlerze w Grudziądzu w przewodniku Polska Zachwyca.

Góra Zborów

Góra Zborów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
nieznane miejsca w Polsce – Góra Zborów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fot. Shutterstock

Góra Zborów to skaliste wzniesienie na Wyżynie Częstochowskiej w gminie Kroczyce. Objęta jest rezerwatem przyrody. Miejsce to cenione jest głównie przez wspinaczy. Szczyt to także dobry punkt widokowy. Znajduje się na nim zbudowana podczas okupacji hitlerowskiej wieżyczka triangulacyjna

Czytaj więcej i zobacz lokalizację: Góra Zborów w przewodniku Polska Zachwyca

Pałac we Włoszakowicach

Pałac we Włoszakowicach – masońska twierdza na planie trójkąta
Pałac we Włoszakowicach – masońska twierdza na planie trójkąta. Fot. Shutterstock

Nieznane miejsca w Polsce warto wzbogacić o pałac we Włoszakowicach. Dwór, który powstawał w latach 1749-1752 jest bardzo silnie nacechowany symboliką masońską. Nie dość, że jest trójkątny, co symbolizuje m.in. trzy stopnie duchowego rozwoju człowieka, to w dodatku posadowiono go na pięciokątnej wyspie. Wyspa jest sztuczna i otoczona fosami. Nawiązuje to zaś do symboliki magicznego pentagramu. Najciekawsza jest centralna dwukondygnacyjna sala w kształcie trójkąta, a także zespół otaczających ją pomieszczeń, w których łatwo się zgubić.

Czytaj więcej: Pałac we Włoszakowicach – masońska twierdza na planie trójkąta

Zwierzyniec

Mało znane miejsca w Polsce – Zwierzyniec
Mało znane miejsca w Polsce – Zwierzyniec w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim. Fot. Shutterstock

Zwierzyniec to polski Bled. Na wyspie na środku jeziora stoi malowniczo położony kościół pw. św. Jana Nepomucena zwany potocznie kościołem na wodzie lub kościołem na wyspie. Staw z wyspami powstał z inicjatywy królowej Marysieńki (która jeszcze wtedy królową nie była). Dzięki niej został zbudowany teatr. W latach 1741-47 został on przebudowany na kościół z inicjatywy Teresy i Tomasza, VII ordynata Zamoyskich. Był to z ich strony akt dziękczynny za szczęśliwe narodziny długo wyczekiwanego syna Klemensa.

Czytaj więcej: Zwierzyniec – piękne atrakcje Roztocza

Zamek w Łapalicach

zamek w Łapalicach to nowoczesna ruina
nieznane miejsca w Polsce. Można powiedzieć, że zamek w Łapalicach to nowoczesna ruina

Na pierwszy rzut oka to średniowieczna twierdza, ale okazuje się, że konstrukcja jest współczesna. Nigdy nie dokończony projekt to niezrealizowane marzenie prywatnego inwestora, wielkiego marzyciela. Nie jest opuszczoną ruiną, a po prostu placem budowy, który być może pozostanie nim już na zawsze. Nadzór budowlany wstrzymał inwestycję.

Czytaj także: Zamek w Stobnicy – kontrowersje na temat ogromnej inwestycji

Leśniczówka Pranie

Nieznane miejsca w Polsce, Leśniczówka Pranie
Nieznane miejsca w Polsce, Leśniczówka Pranie. Wikimedia Commons

To piękne miejsce odkrył dla siebie i swojej rodziny w lipcu 1950 roku poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Powracał tam potem co roku ze swoją żoną Natalią, córką Kirą i synkiem Kostkiem na zaproszenie ówczesnego leśniczego Stanisława Popowskiego. To dzięki Gałczyńskiemu i jego twórczości, leśniczówka jest dzisiaj artystycznie żywym miejscem, do którego ciągną co roku wspaniali polscy pieśniarze, poeci i aktorzy.

Twórczość Gałczyńskiego wciąż żyje. Kolejne pokolenia mogą poznawać w tak wspaniałych okolicznościach przyrody jego groteskową i humorystyczną poezję. Trzeba tylko odwiedzić Pranie.

Czytaj więcej: Leśniczówka Pranie – ślad Gałczyńskiego na Mazurach

Cmentarzysko samochodów

Nieznane miejsca w Polsce – cmentarzysko samochodów koło Warszawy
Nieznane miejsca w Polsce – cmentarzysko samochodów koło Warszawy. Fot. intotheshadows.pl

W Polsce możemy spotkać wiele dzikich złomowisk. Czasem jednak trafić możemy na prawdziwe perełki. Takim miejscem jest cmentarzysko samochodów, ciężarówek oraz maszyn rolniczych. Zazwyczaj takie miejsca szybko są grabione przez złomiarzy. Jednak to przetrwało w zapomnieniu. Zdradzimy Wam, że znajdziecie je w Grodzisku Mazowieckim. Jeśli uda Wam się tu dotrzeć, macie szansę poczuć dreszczyk emocji, który unosi się nad tym opuszczonym miejscem.

Czytaj więcej: Opuszczone miejsca w Polsce – nadal są piękne

Pałac w Antoninie

Pałac w Antoninie – podarek dla Hitlera
Nieznane miejsca w Polsce – Pałac w Antoninie. Podarek dla Hitlera. Fot. Wikimedia Commons

Antonin to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, gdzie turyści przyjeżdżają by popływać w jeziorze Szperek i obejrzeć posiadłości Radziwiłłów. Znajduje się tam kaplica grobowa rodu oraz pałac myśliwski, w którym gościł Fryderyk Chopin. W czasie wojny Radziwiłłowie podarowali pałac Adolfowi Hitlerowi. Jakie jeszcze ciekawostki kryje Antonin?

Czytaj więcej: Antonin – pałac Radziwiłłów i własność Hitlera

Jezioro Turkusowe w Koninie

Nieznane miejsca w Polsce – Jezioro Turkusowe w Koninie
Nieznane miejsca w Polsce – Jezioro Turkusowe w Koninie. Niech Was nie zwiedzie kolor tej wody! Fot. Shutterstock

Jezioro Turkusowe jest poprzemysłowym zbiornikiem z czystą wodą o przepięknej zielonkawoniebieskiej barwie, od której wzięła się jego nazwa. Nie wolno się tam kąpać z powodu silnie zasadowego odczynu wody. Zbiornik to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice. Odpady z wyrobiska były odprowadzane do jeziora, a w wyniku mineralizacji woda osiągnęła turkusowy kolor.

Zobacz lokalizację: Jezioro Turkusowe w Koninie w przewodniku Polska Zachwyca

Coniraya – hodowla alpak i ośrodek jeździecki

Coniraya – hodowla alpak w polsce
Coniraya – hodowla alpak. Fot. materiały udostępnione dzięki ośrodkowi Coniraya

Decyzję o podjęciu hodowli alpak i lam właścicielka ośrodka Coniraya podjęła spontanicznie. Zakochała się w mięciutkich alpakach podobnie jak wcześniej w koniach, kotach i psach. Gospodarstwo rolne właściciele prowadzą od 25 lat, zostało one przekształcone w ośrodek jeździecki i hodowlę alpak.

Takie nieznane miejsca w Polsce pokocha każdy. kto chce spotkać się z niezwykle przyjaznymi alpakami, lamami i końmi. Kontakt z tymi zwierzętami ma właściwości terapeutyczne. Niewątpliwym atutem hodowli Coniraya jest fakt, że znajduje się ona 16 km od Rynku Głównego w Krakowie, a więc warto odwiedzić to miejsce przy okazji pobytu w stolicy Małopolski.

Czytaj też: Coniraya – hodowla alpak i ośrodek jeździecki w przewodniku Polska Zachwyca

Szlaki polskiego wina

W Polsce produkowane jest wino
Neznane miejsca w Polsce – szlaki wina. A jakże! Fot. Pixabay

Co prawda masowy rozwój polskiego winiarstwa ma krótką historię, ale polskie winnice coraz bardziej otwierają się na miłośników wina. Prócz zwiedzenia winnicy i degustacji, pojawia się możliwość zgłębienia tajników sztuki winiarskiej, kultury i kuchni danego regionu oraz uczestnictwa w świętach winiarskich. Najczęściej imprezy te przypadają na przełom sierpnia i września, ściągając tłumy turystów oraz zagranicznych wystawców. Najważniejsze festiwale winiarskie to Święto Wina w Janowcu (koniec maja), Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle (ostatni wakacyjny weekend), Święto Winobrania w Zielonej Górze (pierwszy weekend września) oraz Święto Wina w Środzie Śląskiej (drugi weekend września).

Czytaj więcej: Szlaki polskiego wina

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE