Powiśle to region graniczący z Żuławami, Warmią, Kociewiem oraz Ziemią Chełmińską, który ma sporo do zaoferowania. Potężne warownie, jedna z najwyższych budowli sakralnych w Polsce czy niespotykane nigdzie indziej zabytki techniki to atrakcje, które trzeba zobaczyć. Odkryjcie z nami Powiśle – region o młodej nazwie, lecz z atrakcyjnymi, historycznymi zabytkami.

2Katedra w Kwidzynie – Powiśle

W Kwidzynie, obok zamku znajduje się także inna atrakcja, której nie może zabraknąć na Waszej liście – Katedra św. Jana Ewangelisty. Połączona z wartownią świątynia to gotycki kompleks zamkowo-katedralny, który jest wyjątkowym pomnikiem średniowiecznej architektury ceglanej w Polsce. Świątynia powstawała etapami w XIV wieku, ale z poprzedniej budowli ocalała jedynie kruchta. W latach 1862-1864 katedra została odnowiona w duchu neogotyku według projektu Friedricha Augusta Stülera.

Także we wnętrzach zachowało się sporo, wartych zobaczenia, skarbów. W Kwidzynie podziwiać możecie gotyckie malowidła ścienne, późnogotycki tron biskupi z około 1510 roku oraz barokowe ołtarze i epitafia. W roku 2007 odkryto tu Kryptę Wielkich Mistrzów – groby trzech wielkich mistrzów: Wernera von Orseln, Ludolfa Koeniga von Wattzau i Henryka von Plauen. Po skończeniu badań komory grobowe nie zostały ponownie pokryte kamienną posadzką, lecz taflami hartowanego szkła. Tuż pod szybą zobaczyć możecie miejsce pochówku wielkich mistrzów, gdzie w trumnach umieszczono manekiny ubrane w szaty i płaszcze, a także relikwiarze ze szczątkami biskupów pomezańskich.

Poprzedni artykułNiebieskie źródła – lazurowy raj Tomaszowa Mazowieckiego
Następny artykułNajlepsze teatry w Polsce – Twoje wyjście z kulturą (Top 11)
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here