Strona głównaTop 10Opolskie atrakcje – top 25 miejsc, które trzeba zobaczyć na Opolszczyźnie

Opolskie atrakcje – top 25 miejsc, które trzeba zobaczyć na Opolszczyźnie

Województwo opolskie, choć najmniejsze w Polsce, jest krainą zamków, pałaców i zabytków. Oto opolskie atrakcje, których nie można pominąć podczas wycieczki. Jak sami się przekonacie, zwiedzanie Opolszczyzny warto podzielić na kilka dni, bo znajduje się tam naprawdę wiele ciekawych miejsc.

Muzeum Wsi Opolskiej

Opolskie atrakcje: Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej. Fot. Shutterstock

Wspominając opolskie atrakcje, nie można pominąć chyba najbardziej idyllicznej z nich. W Opolu-Bierkowicach skrywa się opolska wieś idealna: zakątek przypominający osady sprzed wieków. W tak bajkowej scenerii można podziwiać godne uwagi obiekty drewniane: wiatraki, młyny i inne wiejskie budynki oraz dowiedzieć się więcej o dawnym życiu mieszkańców na tych ziemiach. Muzeum powstało na terenie byłego poligonu we wsi Bierkowice, która teraz jest dzielnicą Opola. Wykopano małą sztuczną rzeczkę otaczającą cały skansen, a na koniec postawiono młyn. Zbudowano urokliwe mosty nad kanałem, a nawet usypano sztuczne wzgórze, gdzie dziś stoi wiatrak.

Choć wszystko przywieziono na miejsce z innych miejscowości, budynki są autentyczne. Niewątpliwie ważny jest kościół z Gręboszowa zbudowany z bali modrzewiowych w 1613 r. Bardzo piękne są wiatraki z Dobrzenia Wielkiego i Grotowic, a szczególnie popularny młyn z Siołkowic Starych. Całość podzielono na trzy przysiółki, a w każdym stoją nieco inne budynki reprezentujące różne subregiony: opolski, oleski i raciborsko-nyski. Na zakończenie warto dodać, że w poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Czytaj więcej: Muzeum Wsi Opolskiej – kraina młynów i wiatraków

Pałac w Krapkowicach

Opolskie atrakcje: widok na dziedziniec zamku Krapkowice
Widok na dziedziniec zamku Krapkowice. Fot. Alootka, CC BY-SA 3.0

Pałac w Krapkowicach, znany także jako zamek w Krapkowicach, położony jest zaledwie 25 min drogi od Opola. Przyjmuje się, że pierwsza warownia stanęła w tym miejscu jeszcze przed końcem XIII wieku. Chociaż według legend budowlę ufundowali templariusze, historycy nie zgodziliby się z taką wersją zdarzeń. Te tereny były włościami pias­tow­skich ksią­żąt o­pol­sko-ra­ci­bor­skich aż do śmierci Ja­na Do­bre­go. Wtedy zamek stał się własnością ce­sa­rza Fer­dy­nan­da I, ale nie na długo. Pozbył się on budowli i oddał ją razem z całym miastem w zastaw niejakiemu Jo­achi­mo­wi Buch­cie z Otmę­tu. Znana jest nawet kwota tej transakcji, to 6,500 ta­la­rów. Podobno była to bardzo okazyjna cena. Mieszkańcy Krapkowic mogliby się obrazić, że zamieszkiwane przez nich ziemie wyceniane są tak nisko, ale Ferdynand po prostu chciał się pozbyć Krapkowic jak najszybciej. Każdy talar liczył się na poczet spłaty długu zaciągniętego na potrzeby wojny z Turcją.

Gród w Biskupicach

Gród w Biskupicach w gminie Byczyna znajduje się około 60 km od Opola, w kierunku granicy z woj. wielkopolskim i łódzkim. Położony jest nad zalewem Biskupice-Brzózki. Ta niewielka atrakcja, której zwiedzanie zajmuje niespełna godzinę, pięknie przypomina o początkach Państwa Polskiego. Drewniany gród nie jest może tak imponujący jak ten w Biskupinie, ale równie urokliwy. Gród rycerski w tym miejscu powstał ze względu na korzystne położenie geopolityczne. Wstęp jest darmowy, chyba że akurat w grodzie odbywa się jedna z płatnych imprez plenerowych. Możecie tam podziwiać wiele kolorowych festynów i wydarzeń takich jak turnieje rycerskie. Wiedzieliście, że istnieją aż tak ciekawe opolskie atrakcje?

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Opolskie atrakcje: Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Fot. Lidia Mukhamadeeva, Shutterstock

Opolskie atrakcje to w dużej mierze zamki, a już drugi z nich (i nie ostatni) pojawia się w tym zestawieniu. Zamek Piastów Śląskich w Brzegu powstał w XIII wieku i początkowo był siedzibą namiestnika książęcego. Reprezentacyjny charakter budowli można podziwiać także dzisiaj, gdyż zachował się on w bardzo dobrym stanie. Jego najstarsza część pochodzi z ok. 1300 r., to fundament tak zwanej Wieży Lwów, którą wieńczyły kamienne figury tych zwierząt. Na zamku można oglądać bogato zdobione krużganki i piękny portal wejściowy z rzeźbami władców Polski i Śląska. Warto odwiedzić między innymi kolegiatę św. Jadwigi. Wybudowano ją podczas przebudowy w XIV w., gdy zamek stał się siedzibą książąt brzeskich z wyodrębnionego Księstwa Brzeskiego. W Brzegu znajdują się też takie opolskie atrakcje jak kościół św. Mikołaja, pałac Arndtów czy Brama Odrzańska.

Czytaj więcej: Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – Śląski Wawel

Góra Świętej Anny

Opolskie atrakcje: Sanktuarium na Górze Świętej Anny. Fot. dyzO, Shutterstock

Góra Świętej Anny to urokliwa miejscowość położona przy samej autostradzie A4, niedaleko Krapkowic. Najbardziej znana jest z sanktuarium położonego na samym szczycie wzniesienia, także nazwanego Górą Świętej Anny. Franciszkański klasztor, a także bazylika i sanktuarium z figurką św. Anny Samotrzeciej to niejedyne opolskie atrakcje, jakie warto tam zobaczyć. Wokół wzgórza i bazyliki rozlokowanych jest ponad 30 kaplic symbolizujących Mękę Pańską, a także m.in. ołtarz, grota i pustelnia. Budowę kalwarii rozpoczęto w 1700 roku na wzór tej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jeśli kogoś nie interesują miejsca kultu, może odwiedzić amfiteatr, mauzoleum lub muzeum. Wszystkie trzy obiekty łączy historia sięgająca początków XX w. i III powstania śląskiego. Powstańcy śląscy walczyli z Freikorpsem, a bitwa ostatecznie zakończyła się zwycięstwem Niemców. Dla miłośników przyrody najciekawszy na Górze Świętej Anny będzie geopark. W Polsce znajdują się jedynie trzy geoparki. W tym można podziwiać unikatowe formacje geologiczne. Głównie są to skały ze środkowego triasu, ale też osady z piaskowców i m.in. zlepieńce karbońskie. Można też zobaczyć głazy narzutowe, jakie pozostawił lądolód.

Czytaj więcej: Góra Świętej Anny – kalwaria, amfiteatr, geopark…

Fontanna multimedialna w Opolu

Opolskie atrakcje: Fontanna multimedialna w Opolu. Fot. Shutterstock

Piękna fontanna multimedialna w Opolu jest ozdobą miasta od 2013 r. Zbudowano ją w miejscu, gdzie w XVIII wieku płynęła fosa otaczająca zamek książęcy. Dziś jej pozostałością jest Staw Zamkowy. Wielu opolan przychodzi tu pospacerować i podziwiać widoki. Staw Zamkowy wraz z grającą fontanną to darmowe opolskie atrakcje. Znajdziemy je przy ulicy Barlickiego. Najlepiej odwiedzić to miejsce w pogodny ciepły wieczór, na przykład podczas letnich pokazów.

Zobacz też: Darmowe opolskie atrakcje

Opolskie atrakcje: pałac w Turawie

Pałace, będące pozostałością piastów i dawnych rodów arystokratycznych to często spotykane opolskie atrakcje. Pałac w Turawie z całą pewnością może uchodzić za piękny, mimo że jest już wiekowy. W XVIII wieku w tym miejscu stanął zameczek myśliwski książąt opolskich. Przeszedł on na własność prywatną, w ręce Katarzyny Kokorz von Kamenz, a następnie rodów von Kochtitz, Dombrowka, Blankovskych, von Loewenckronów i innych znamienitych rodzin. W końcu budynek stał się własnością rodu Garnier, a za ich panowania pałac został rozbudowany i przekazany na sierociniec. Pałac był domem dziecka także po II wojnie światowej. Następnie mieściła się tam siedziba Urzędu Gminy i znowu domu dziecka. Dziś w oknach opuszczonego gmachu widnieją kraty. Wnętrze skrywa wiele skarbów: neorokokową salę balową z pięknymi dębowymi złoconymi drzwiami, licznymi rzeźbionymi meblami, marmurowymi kominkami i złoconymi dekoracjami na ścianach.

Opolska Wenecja

Wenecja Opolska
Opolskie atrakcje: Wenecja Opolska. Fot. Shutterstock

Dla niej samej warto odwiedzić Opole! Opolska Wenecja to rząd kamienic przy kanale Młynówki, szczególnie urokliwie wyglądający po zmroku. Między ul. Katedralną i Zamkową wznoszą się urokliwe budynki, pięknie oświetlone i odbijające się w wodzie. Przywodzą na myśl renesansowe Włochy w pełni gorącego lata, choć są dużo bliżej. Spacer wzdłuż kanału proponujemy połączyć z wizytą w ogródku jednej z pobliskich kawiarni lub lodziarni oraz zobaczeniem pokazu fontanny. Tak romantyczne opolskie atrakcje polecamy zwłaszcza zakochanym.

Zobacz też: Polskie Carcassonne, Prowansja, Malediwy: lista fascynujących miejsc, które są w Polsce, a wyglądają jak za granicą!

Zamek w Mosznej

Opolskie atrakcje: zamek Moszna
Opolskie atrakcje: zamek Moszna. Fot. Shutterstock

Takie opolskie atrakcje nie wymagają przedstawiania ich nikomu. Zamek Moszna, a tak naprawdę pałac w Mosznej, to bodaj najbardziej znane miejsce na Opolszczyźnie. Skojarzenia z zamkiem nasuwają się same: budowla o stu wieżach przypomina Hogwart z opowieści o Harrym Potterze, jednak w rzeczywistości nie pełniła ona nigdy funkcji obronnej. Tempo, w jakim powstawał zamek Moszna, zadziwiało wszystkich. Obiekt wzniesiono zaledwie w trzy lata, co było jak na tamte czasy osiągnięciem zadziwiającym. Nie dziwi fakt, że zamek w Mosznej zaczął obrastać w mity. Mówiło się, że budowniczym pomagały nadprzyrodzone siły. Właściciela zamku posądzono nawet o podpisanie paktu z samym diabłem.

Czytaj więcej: Opolskie atrakcje: zamek Moszna – miejsce jak z bajki

Biskupia Kopa

Ta opolska atrakcja jest przy okazji jedną z najbardziej rozpoznawalnych gór w Czechach. Biskupia Kopa wznosi się na granicy Polski i Czech w Górach Opawskich, nieopodal Głuchołazów. Na jej mierzącym 890 m n.p.m. szczycie stoi strzelista wieża widokowa z wizerunkiem Franciszka Józefa. Tak naprawdę wieża jest drugą konstrukcją w tym miejscu, postawioną na 50-lecie panowania cesarza Franciszka Józefa I, a poprzednia została uszkodzona podczas burzy. Choć szczyt nie jest imponującej wysokości, naprawdę warto wybrać się tam na wycieczkę. Na szczycie znajduje się też między innymi bufet.

Zamek w Rogowie Opolskim

Opolskie atrakcje: zamek w Rogowie Opolskim
Zamek w Rogowie Opolskim. Fot. Beemwej, CC BY-SA 3.0

Renesansowa perełka województwa, zamek w Rogowie Opolskim, jest imponującą rezydencją o żółtej fasadzie. W tym miejscu już w XVII wieku stanął zamek, który poddawany był licznym przebudowom. Obecnie najstarsze są renesansowe skrzydła z ozdobami charakterystycznymi dla tego okresu. W swojej bogatej historii zamek przez pewien czas należał m.in. do właściciela ziem w Krapkowicach, a po wojnie był tam obóz szkoleniowy Hitlerjugend.

Po wojnie znacjonalizowany zamek wykorzystywany był jako przedszkole, a później magazyn zboża. Niestety, zdewastowano kaplicę zamku i znajdujące się w niej trumny. W 2010 roku znaleziono jeszcze kilka ciał rodziny von Haugwitz i ekshumowano szczątki, a zidentyfikowanym członkom rodu oddano należną cześć, odsłaniając tablicę pamiątkową.

Katedra w Opolu

Katedra w Opolu
Opolskie atrakcje: katedra w Opolu. Fot. SuperGlob, CC BY-SA 3.0.jpg

Opolskie atrakcje często pochodzą sprzed setek lat i wiążą się z historią śląskich władców. Według legendy pierwszy kościół w tym miejscu powstał z fundacji Bolesława I Chrobrego w 1005 roku. Niecałe 20 lat później trafić tam miały relikwie Świętego Krzyża. W XIII w. w Opolu powołano kapitułę, następnie archidiakonat, a potem powstała kolegiata ustanowiona przez bpa wrocławskiego Tomasza I. Obecny kościół katedralny Świętego Krzyża powstał w XV w. i był wielokrotnie przebudowywany. W katedrze można podziwiać cenny obraz Matki Boskiej Opolskiej z 1500 r. Na uwagę zasługuje też m.in. gotycka chrzcielnica z XIV wieku. Katedra znajduje się w historycznym centrum Opola.

Głuchołazy

Opolskie atrakcje: Głuchołazy, kaplica św. Anny
Głuchołazy, kaplica św. Anny. Fot. Pixabay

Głuchołazy to miejscowość uzdrowiskowa bogata w opolskie atrakcje dla aktywnych i lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Osada na terenie Śląska i Moraw powstała tu już w XIII wieku. Dziś największe atrakcje obejmują Park Zdrojowy, tężnię solankową i Parkową Górę. Warto też zobaczyć wieżę Bramy Górnej, która pochodzi z ok. 1350 roku i ma 25 m wysokości. Obok wieży stała brama, w której siedział celnik pobierający opłaty za wwożone do miasta towary. Dobrym punktem widokowym na miasto jest Szubieniczna Góra. Głuchołazy to także dobre miejsce wypadowe na wycieczki po Górach Opawskich. Warto odwiedzić też miejscowość Zlate Hory po czeskiej stronie granicy.

Jezioro Turawskie

Opolskie atrakcje: Jezioro Turawskie. Fot. Shutterstock

Jezioro Turawskie to idealny pomysł dla tych, którzy opolskie atrakcje chcą zwiedzać aktywnie. Sztuczny zbiornik z zaporą o wysokości 13 m na Małej Panwi wybudowano w latach 1933-39, by regulować tym samym wodę na Odrze. Przy okazji powstało popularne miejsce wypoczynkowe. Co ciekawe, w wyniku budowy tamy i elektrowni, pod wodą znalazło się kilka wsi: Zamoście, Krzyślina i Pustków z przysiółkami. Dziś Jezioro Turawskie znajduje się na obszarze Natura 2000 dlatego, że jest cenne pod względem przyrodniczym. Pod szczególną ochroną znajdują się tam między innymi ptaki (zbiornik w Turawie jest jednym z ważniejszych na Opolszczyźnie dla ptaków migrujących).

Pałac w Kopicach

Opolskie atrakcje: pałac w Kopicach. Fot. Shutterstock

Te urokliwe ruiny możecie znaleźć w Kopicach w powiecie brzeskim w gminie Grodków. Zapewne zastanawiacie się, skąd w Kopicach taki piękny pałac? Otóż niegdyś miejscowość należała do arystokratycznych rodów i w skład majątku wchodził także ten budynek. Najpierw był siedzibą rycerską, później przerodził się w klasycystyczny pałac. Najbardziej znanym właścicielem tego miejsca była rodzina Schaffgotschów. Rezydencja była przebudowywana w 1864 r., a jej nowy wygląd zaprojektował znany wrocławski architekt Karl Lüdecke. Jest on także twórcą Nowej Giełdy przy ul. Krupniczej we Wrocławiu (późniejsza Hala Gwardii) i autorem renowacji wrocławskiego ratusza. Obecnie pałac znajduje się w ruinie, jednak z nadzieją na lepsze czasy.

Czytaj więcej: Pałac w Kopicach – imponująca rezydencja w ruinie

Opolskie atrakcje: Nysa

Nysa z drona. Fot. Mariusz Szczygieł, Shutterstock

Miasto miało to szczęście, że leżało na przecięciu szlaków handlowych z Pragi i Kłodzka do Krakowa i Opola. To pozwoliło mu się rozwijać gospodarczo. W Nysie można podziwiać przeróżne opolskie atrakcje – od urokliwego Jeziora Nyskiego, przez zabytki takie jak bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, po ciekawe muzea, takie jak Muzeum Powiatowe w Nysie. Jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc jest Twierdza Nysa, inaczej Fort Prusy – jeden z najlepiej zachowanych na Śląsku systemów fortyfikacji obok Twierdzy Kłodzko i Twierdzy Srebrna Góra i bardzo do nich podobny. Budynek powstawał od XVIII w. i zajmuje łącznie około 80 hektarów. W Nysie polecamy także zobaczyć Wieżę Bramy Ziębickiej i Wieżę Bramy Wrocławskiej oraz Dom Wagi Miejskiej i Bastion św. Jadwigi.

Czytaj także: Atrakcje Nysy z drona – poznaj inną perspektywę

Zakrzów Turawski

Opolskie atrakcje: Zakrzów Turawski, opolskie. Fot. Shutterstock

Czasami, żeby zobaczyć zdumiewające opolskie atrakcje, warto zboczyć z utartego szlaku. Niewielka wieś Zakrzów Turawski położona jest nieopodal Opola w gminie Turawa. To tam znajduje się piękny drewniany kościół wybudowany w 1754 roku. Podobno obecnie nie są w nim odprawiane msze, ale można podziwiać jego architekturę. Ma status zabytku i jest on wpisany na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Sama wieś wzmiankowana była już w 1593 roku.

Opolskie atrakcje: Zoo w Opolu

Lemur z zoo w Opolu. Fot. Shutterstock

Zoo w Opolu jest jednym z najprężniej działających w Polsce. Powstało w latach 30. XX w. i na około 30 hektarach można tam podziwiać ponad 1000 zwierząt ponad 220 gatunków. Ogród Zoologiczny Opole specjalizuje się w hodowli i rozmnażaniu gatunków zagrożonych wyginięciem takich jak: gepard, żyrafa Rothschilda, oryks szablorogi, adaks, sitatunga, wikunia, hipopotam karłowaty, tapir anta, serwal, jaguar, wilk grzywiasty, kangur, poturu, lemur wari rudy, lemur katta, siamang, gibon białoręki, sajmiri i pazurkowce – tamaryna cesarska, tamaryna czerwonobrzucha, tamaryna czerwononoga, tamaryna białoczuba i zebry Hartmanna. Po raz pierwszy w Polsce, właśnie w zoo w Opolu, wilki grzywiaste same wychowały w niewoli swoje młode. Takie opolskie atrakcje polecamy oczywiście przede wszystkim uwadze rodzin z dziećmi.

Zamek w Otmuchowie

Opolskie atrakcje: zamek w Otmuchowie. Fot. Shutterstock

Pierwszy zamek w tym miejscu istniał już na pewno przed 1155 r. W 1290 r. przekazano go biskupom wrocławskim na mocy testamentu Henryka Probusa, co zakończyło jego spór z biskupem Tomaszem II. Średniowieczna twierdza w Otmuchowie co prawda nie zachowała się do naszych czasów w pierwotnym kształcie, ale nadal jest imponująca. Przez lata była wielokrotnie przebudowana i stała się barokową rezydencją. Dobra w 1810 r. przeszły w posiadanie Skarbu Państwa w wyniku sekularyzacji i stały się własnością Hohenzollernów, którzy darowali go, za zasługi dla państwa pruskiego, Wilhelmowi von Humboldtowi. Ten zmienił pałac, a w wyniku kolejnej przebudowy powstał między innymi ogród. W międzywojniu zamek stał się własnością gminy, a obecnie znajduje się tam hotel.

Czytaj także: 9 dowodów na to, że robisz błąd pomijając Opolszczyznę

Opolskie atrakcje: Ratusz i Rynek w Opolu

rynek w opolu
Opolskie atrakcje: Rynek w Opolu. Fot. Shutterstock

Ratusz i Rynek w Opolu to te opolskie atrakcje, które przychodzą nam na myśl jako pierwsze, gdy myślimy o najmniejszym województwie w Polsce. Nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu. Ratusz zaczęto budować w 1864 roku, co ciekawe, na wzór florenckiego Palazzo Vecchio będącego perłą romanizmu. Oryginalna wieża ratusza runęła w 1934 roku, jednak w dwa lata później udano się odbudować podobną. Dziś ratusz pełni funkcje administracyjne. Urzęduje tam prezydent miasta, a z wieży grany jest codziennie hejnał Opola.

Rynek mocno ucierpiał podczas II wojny światowej, jednak do dziś znajdują się tam kamieniczki warte uwagi. Szczególnie ta pod numerem 1, kamienica Pod Lwem, która 1532 r. należała do Piastów, jest godna zawieszenia na niej oka. Część kamienic została odtworzona po wojnie, głównie w stylu klasycystycznym wedle ich dziewiętnastowiecznych projektów. Mieściły niegdyś bank, drukarnię, fabrykę likierów, hurtownię win, różne rodzaje sklepów, czy też zakładów usługowych. Niektóre posiadają charakterystyczne cylindryczne wieże, czyli donżony.

Diabelskie ruiny w Rożniątowie

Rożniątów w gminie Strzelce Opolskie, kryje ciekawe ruiny kościoła, a właściwie kapliczki świętego Floriana. No dobrze, ale dlaczego nazywa się je diabelskimi? Znane są co najmniej dwie legendy traktujące o tym miejscu, obie równie interesujące. Pierwsze podanie opowiada o czasach, kiedy tymi terenami rządził podstępny diabeł. Ludzie chcieli wybudować kościół, by położyć kres złu i ocalić region od rychłej zagłady, jednak co noc ściany były burzone przez diabła. Wtedy mieszkańcy odstąpili od budowy i poddali się diabłu, który do tej pory panuje na tych terenach i nawiedza ruiny kościoła. Kościół ostatecznie wybudowano w Szymiszowie.

Druga legenda mówi o uśpionych pod fundamentami kaplicy rycerzach św. Jadwigi, którzy czekają na odpowiednie wezwanie i są gotowi do walki. W rzeczywistości powód postawienia kaplicy jest dość prozaiczny – w 1811 roku wielki pożar zniszczył połowę wsi, a kaplicę św. Floriana, patrona strażaków postawiono, by chroniła okoliczne tereny przed klęskami żywiołowymi. Niezbyt się to powiodło, bo w 1826 i 1827 nadeszły kolejne pożary, a następnie groźna powódź. Czyżby była to sprawa diabła?

Zamek w Strzelcach Opolskich

Opolskie atrakcje: zamek w Strzelcach Opolskich
Zamek w Strzelcach Opolskich. Fot. Adam Chamczyk, CC BY-SA 3.0

Zamek w Strzelcach Opolskich to imponująca budowla, obecnie w ruinie, która była niegdyś siedzibą opolskich Piastów. Pierwszy murowany zamek w tym miejscu powstał około XIII wieku na ważnym szlaku Kraków–Wrocław–Drezno. Warownia pełniła funkcje obronne, ale była także zamkiem myśliwskim, z którego Piastowie wyruszali na polowania w okolice porośnięte gęstą puszczą. Z rąk Piastów warownia trafiła w ręce Habsburgów. Niestety, budowla nie miała szczęścia do pożarów i podbojów. Ostatecznie zamek został spalony w 1945 roku przez wojska radzieckie.

Wieża piastowska w Opolu

Wieża Piastowska w Opolu
Opolskie atrakcje: Wieża Piastowska w Opolu. Fot. Daviidos, CC BY-SA 3.0

Wieża Piastowska w Opolu niezbyt pasuje do okolicznej zabudowy, ale stanowi ważną opolską atrakcję, gdyż jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Pochodzi z ok. 1300 r., czyli z czasów Bolka I Opolskiego i jest pozostałością niezachowanego do dzisiejszych czasów Zamku Piastowskiego w Opolu. Jest strzelista i ma 42 m wysokości, a jako ciekawostkę można dodać, że jest to krzywa wieża (na skutek osiadania, przechyliła się od pionu o ok. 1,5 stopnia). Bilet na wieżę kosztuje 10 zł (normalny) lub 5 zł (ulgowy), a wycieczka na szczyt i oglądanie widoków zajmuje około pół godziny.

Piramida w Rożnowie

Opolskie atrakcje Piramida w Rożnowie
Opolskie atrakcje – piramida w Rożnowie. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

We wsi Rożnów na Opolszczyźnie stoi ukryta pośród zabudowań piramida – tajemniczy grobowiec rodu von Ebenów. Zabytek nie widnieje w wielu przewodnikach, choć budowlę zaprojektował słynny architekt, a sama jej historia także jest intrygująca. Piramida w Rożnowie była wielokrotnie plądrowana, a obecnie można podziwiać ją z zewnątrz. Skąd w ogóle piramida nieopodal Kluczborka?

Ród von Ebenów zażyczył sobie, by jego członkowie byli chowani jak faraonowie. Zlecili więc budowę piramidy wzorowanej na najsłynniejszej egipskiej piramidzie Cheopsa w Gizie. I to zlecili nie byle komu, bo najsłynniejszemu architektowi Niemiec, twórcy Bramy Branderburskiej, Carlowi Gotthardowi Langhansowi. Zaprojektował też zamek w Kluczborku i pałac w Maciejowie. Intrygująca piramida liczy 9 metrów wysokości.

Czytaj więcej: Piramida w Rożnowie – tajemniczy grobowiec von Ebenów

Opolskie atrakcje: Amfiteatr w Opolu

Amfiteatr w Opolu, w tle Wieża Piastowska
Opolskie atrakcje: Amfiteatr w Opolu, w tle Wieża Piastowska. Fot. Piotr Bieniecki, CC BY-SA 3.0.jpg

Opole to stolica polskiej piosenki, więc trudno w naszym zestawieniu pominąć opolskie atrakcje związane z muzyką. Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, czyli Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu, to wizytówka miasta. Powstał w miejscu najstarszej znanej osady w Opolu, gdzie wcześniej prowadzone były prace archeologiczne. To tu odbywał się Festiwal Piosenki Polskiej. Bilety do Muzeum Polskiej Piosenki w koronie amfiteatru są z kolei płatne. Kosztują 17 zł (normalne) i 13 zł (ulgowe).

A Wy jakie opolskie atrakcje cenicie najbardziej?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE