Strona głównaTop 10Pałace w Wielkopolsce – rezydencje magnackie, masońskie i prezydenckie

Pałace w Wielkopolsce – rezydencje magnackie, masońskie i prezydenckie

Pałace w Wielkopolsce są naprawdę przepiękne. Jest ich wiele, każdy inny i kryjący ciekawą historię. Jest nawet taki zbudowany na planie trójkąta! Czy mieli z tym coś wspólnego masoni? Gdzie była siedziba prezydentów, a gdzie inwestowały rody magnackie?

Pałac w Nekli

Pałac w Nekli pałace w wielkopolsce
Pałac w Nekli. Fot. Shutterstock

Zaczniemy od ciekawego dworu w Nekli, obok którego rośnie grusza-rekordzistka. Józefinka ma ponad 200 lat i jest najstarszą w Polsce. Obok rosną zresztą pomnikowe dęby, sosny czarne i olchy czarne. Dwór w Nekli pochodzi z XIX wieku. Przez lata należał do rodu Żółtowskich, a dziś jest budynkiem użyteczności publicznej, podobnie jak dawna stajnia i powozownia. Pałace w Wielkopolsce obecnie często pełnią funkcje publiczne.

Pałac w Nekli, Nekla, powiat wrzesiński.

Pałac w Krześlicach

pałac w krześlicach pałace w wielkopolsce
Pałac w Krześlicach. Fot. Shutterstock

Klasycystyczna budowla została wzniesiona w połowie XIX dla Anastazego Radońskiego. W 1890 roku był to idylliczny pałacyk na wzór romantycznego zamku otoczonego parkiem krajobrazowym. Cały folwark wraz z zabudowaniami w czasach PRL stał się gospodarstwem rolnym. Przynależał do PGR w Pomarzanowicach i popadał ruinę, część budynków się zawaliła. Pałace w Wielkopolsce są często współcześnie w rękach prywatnych osób, tak jest i w tym przypadku. Po remoncie pałac stanowi ciekawą bazę hotelową. Można się tam wyspać i zjeść.

Krześlice, powiat poznański, gmina Pobiedziska.

Pałac w Kaźmierzu

pałace w wielkopolsce pałac w krześlicach
Pałac rodziny Sachsen-Coburg-Gotha w Krześlicach. Fot. Shutterstock

Pałac rodziny Sachsen-Coburg-Gotha podobnie jak poprzedni zbudowano w XIX wieku. Piętrowa budowla zachowała cechy stylu neogotyckiego. Romantyczny dworek otacza park krajobrazowy. Mieściła się tam szkoła podstawowa. Następnie pałac opustoszał.

Kaźmierz, gmina wiejska w powiecie szamotulskim.

Pałac we Włoszakowicach

pałace w wielkopolsce pałac włoszakowice
Pałac we Włoszakowicach to obecnie urząd gminy. Fot. Shutterstock

To niezwykły budynek, bo zbudowany na planie trójkąta. Czy mieli z tym coś wspólnego masoni? Wielkie loże wolnomularskie powstawały w Europie, ich siedzibą były też pałace w Wielkopolsce. Jednym z masonów był książę Aleksander Józef Sułkowski, który postawił pałac myśliwski we Włoszakowicach.

Dwór, który powstawał w latach 1749-1752 jest bardzo silnie nacechowany symboliką masońską. Nie dość, że jest trójkątny, co symbolizuje m.in. trzy stopnie duchowego rozwoju człowieka, to w dodatku posadowiono go na pięciokątnej wyspie. Nawiązuje to zaś do symboliki magicznego pentagramu.

Można się dziś przekonać, jak pałac wygląda w środku. Codziennie korzystają z niego urzędnicy i petenci, którzy podziwiają bogato zdobione dekoracje w trójkątnej sali wejściowej. Budynek stał się bowiem siedzibą Urzędu Gminy Włoszakowice. Pałac otoczony jest parkiem.

Włoszakowice, powiat leszczyński.

Pałac w Śmiełowie

pałace w wielkopolsce pałac w śmiełowie
Pałace w Wielkopolsce – ten w Śmiełowie jest siedzibą muzeum Mickiewicza. Fot. Shutterstock

Pałac w Śmiełowie także ma w sobie masońskie symbole. Ten otoczony parkiem, mieszczący Muzeum im. Adama Mickiewicza dworek zbudowano 1797 r. Twórcą projektu był czołowy architekt klasycyzmu, Stanisław Zawadzki. Zaprojektował też pałace w Dobrzycy i Lubostroniu.

Pełno tu dziwnych zakamarków, wnęk i małych pokoi. Do ośmiobocznego salonu nieco trudno trafić, bo nie ma połączenia z klatką schodową. Tuż pod nim, w podziemiach, znajduje się podobne ośmioboczne pomieszczenie. Wykorzystywane było do zebrań loży masońskiej. Jest też ołtarz masoński na klatce schodowej.

Śmiełów leżący przy granicy zaborów był przyciągał znamienite osoby jako punkt przerzutowy ludzi kultury działających w podziemiu. Dworek był domem otwartym, w którym bywali Adam Mickiewicz, a potem także m.in. Sienkiewicz, Paderewski, Kossak, Puget, Różycki, Tatarkiewicz.

Piękny budynek jest połączony półkolistymi galeriami z oficynami, w których mieściły się kuchnia i pokoje gościnne. Muzeum Adama Mickiewicza mieści się tu od 1975 roku.

Śmiełów, powiat jarociński, gmina Żerków.

Pałac zamek Rokosowo

pałace w wielkopolsce
Pałac Rokosowo. Fot. Shutterstock

Rokosowo to dawna wieś szlachecka (Rokossowo). Majątek należał do Józefa Mycielskiego, a w jego skład wchodziło 35 domostw oraz wieś Bączylas. Stąd wywodzi się nazwisko Rokossowski, które nosił m.in. marszałek Polski i ZSRR Konstanty Rokossowski. W swej historii wieś była także pod władaniem Zygmunta Czartoryskiego.

Pałac Mycielskich w Rokosowie zbudowano w stylu neogotyku romantycznego. Podobnie jak inne pałace w Wielkopolsce (a przynajmniej większość) powstawał w połowie XIX w. Zwany jest też zamkiem, głównie dzięki narożnym masywnym wieżom. Częściowo otacza go fosa, park i ogród zimowy. Po Mycielskim właścicielami pałacu zostali książęta Czartoryscy. Dziś znajduje się tu samorządowy Ośrodek Integracji Europejskiej. W Rokosowie można obejrzeć też gorzelnię i pomnikowe platany.

Rokosowo, powiat gostyński, gmina Poniec.

Pałac Olandia w Prusimiu

pałace w wielkopolsce
Pałace w Wielkopolsce – Olandia w Prusimiu. Fot. Shutterstock

Pałac Olandia to dziś prywatna posiadłość z miejscami hotelowymi, która kryje ciekawą historię. Folwark został zbudowany w XVIII wieku i otoczony parkiem. Wieś Prusim przechodziła z rąk rodziny Wilkońskich do generała Roberta Taylora, aż do rodziny von Reiche. Ród ten zarządzał majątkiem do końca II wojny światowej. Po wojnie majątek przejęło państwo, a w 2004 r. trafił w prywatne ręce. Do dziś nad wejściem znajduje się herb rodziny von Reiche.

Prusim, powiat międzychodzki, gmina Kwilicz.

Pałac w Racocie

pałace w wielkopolsce Pałac w Racocie
Pałac w Racocie. Fot. Shutterstock

Dwór w Racocie zaprojektował prawdopodobnie Domenico Merlini, architekt Łazienek Królewskich. Majątkiem władał ród Broniszów. Założyli oni m.in. park w stylu angielskim i gromadzili wokół siebie liczne postaci kultury. Dla miejscowego teatrzyku pisali m.in. mieszkający w okolicy Józef Wybicki. Pałac w Racocie gościł też m.in. ks. Józefa Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszkę.

W roku 1799 majątek został sprzedany w ręce Wilhelma Orańskiego, późniejszego króla Niderlandów. Tak po latach trafił on do książęcej rodziny Sachsen-Weimar-Eisenach przez posag wnuczki Wilhelma. Książęta saksońscy rozbudowali pałac, m.in. o skrzydło północne.

W międzywojniu była to siedziba prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. W lipcu 1927 wypoczywał tu Ignacy Mościcki. Rok później powołano tutaj też stadninę, a z koni Racot jest znany do tej pory. W latach 80. XX wieku stadnina liczyła 700 koni i była uznawana za największą w Europie.

Pałac w Racocie to dziś obiekt hotelowy z restauracją i stadniną koni. Utworzono  tu Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny.

Racot, powiat kościański, gmina Kościan.

Pałac w Rogalinie

pałace w wielkopolsce
Pałac w Rogalinie był rezydencją Raczyńskich. Fot. Shutterstock

Rogalin jest znany ze swojego zespołu pałacowo-parkowego. Pałac był rezydencją hrabiów Raczyńskich. Obok niej rosły piękne ogrody. Posadzono też dęby, które mają dziś już ponad 700 lat.

Czytaj też: Dęby rogalińskie – Lech, Czech i Rus

Późnobarokowa budowla podobnie jak niektóre inne pałace w Wielkopolsce została postawiona na planie łuku. Fasada sprawia naprawdę duże wrażenie, a jeszcze piękniej jest w środku.

Koniecznie trzeba zobaczyć mauzoleum św. Marcelina, które wzorowane było na rzymskich świątyniach, pięknie urządzone pałacowe pokoje oraz stajnię i powozownię. Punktem obowiązkowym jest galeria obrazów.Zobaczymy tam ponad 250 obrazów zbieranych przez Edwarda Raczyńskiego. Możemy podziwiać dzieła Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, czy też Paula Delaroche.

Rogalin, powiat poznański, gmina Mosina.

Pałac w Zakrzewie

pałace w wielkopolsce Pałac w Zakrzewie
Pałace w Wielkopolsce – rezydencja w Zakrzewie. Fot. Shutterstock

Pałac zbudowano zgodnie z manierą, którą nazywa się stylem królowej Anny. Powstał w 1866 roku dla żydowskiego bankiera Eli Cohna, którego rodzina władała posiadłością do XIX wieku. Budowla posiada charakterystyczny ganek z arkadami i fasady z czerwonej klinkierowej cegły. I tu znajdziemy park krajobrazowy z grabami oraz pomnikowymi lipami i dębami. Ciekawostką jest też staw i grób Eli Cohna.

Zakrzew, powiat jarociński, gmina Jarocin.

Pałace w Wielkopolsce – Będlewo

pałace w wielkopolsce pałac w Będlewie
Ciekawy pałac w Będlewie. Fot. Shutterstock

Będlewo należało do wielu znamienitych rodów: od Potockich, przez Miączyńskich, na Ledóchowskich kończąc. Podobnie jak niektóre inne wcześniej wymienione pałace w Wielkopolsce powstał w XIX wieku. Zbudowano go z inicjatywy Bolesława Eulogiusza Potockiego.

Do dziś w pałacu zachowała się część autentycznego wystroju. Była tam także bogata kolekcja powozów, częściowo zrabowana w czasie II wojny światowej. Obecnie obiekt znajduje się w rejestrze zabytków. Zachowały się zabudowania folwarczne i stróżówka oraz park krajobrazowy z XIX wieku.

Będlewo, powiat poznański, gmina Stęszew.

Pałac w Drzeczkowie

pałace w wielkopolsce Pałac w Drzeczkowie
Pałac w Drzeczkowie to dziś obiekt hotelowy. Fot. Shutterstock

Pałac w Drzeczkowie powstał w XIX w., podobnie jak gorzelnia. Dziś jest neogotyckim zabytkiem i szczególnie urokliwym plenerem do zdjęć. W Drzeczkowie jest też XVIII-wieczny dworek. Wszystko to otoczone pięknym 15-hektarowym parkiem. Obecnie znajdują się tam apartamenty hotelowe i organizowane są m.in. wesela. Można tu znaleźć ogród sensoryczny, pole do minigolfa i wodospad.

Drzeczkowo, powiat leszczyński, gmina Osieczna.

Pałac w Pomarzanowicach

pałace w wielkopolsce pałac w Pomarzanowicach
W miejscu starego dworu powstał pałac w Pomarzanowicach. Fot. Shutterstock

Neobarokowy pałac w Pomarzanowicach pochodzi z XIX wieku. Był willą zbudowaną w miejscu starego dworu Jackowskich. W majątku tym gościła m.in. Helena Modrzejewska.

Całość w latach 20. XX wieku liczyła 520 hektarów. Dziś ogrody wokół pałacu mają około 4 ha. Po wojnie mieścił się tam PGR. Wtedy majątek został podzielony na pomieszczenia gospodarcze i mieszkania pracownicze.

Pomarzanowice, powiat poznański, gmina Pobiedziska.

Pałac w Iwnie

pałace w wielkopolsce Pałac w Iwnie
Pałace w Wielkopolsce – dwór w Iwnie. Fot. Shutterstock

Neorenesansowy pałac w Iwnie podobnie jak wiele innych rezydencji mieści dziś salę do organizowania przyjęć i restaurację. Nazwa wsi pochodzi podobno od wierzby iwy. To tutaj w połowie XIX w. powstał pałac. Majątek należał do różnych rodów, m.in. Grzymalitów, Tomickich, Iwińskich, Cieleckich i Ponińskich. Na początku XX w. kolejny z właścicieli, Ignacy Mielżyński, założył tu stadninę koni pełnej krwi angielskiej. Obok pałacu możemy znaleźć gorzelnię, stróżówkę oficyny i park z pięknymi dębami, stawami i wyspą na jednym z nich. Usypany jest tam kopiec – podobno w 1812 roku Napoleon pijał tam kawę.

Iwno, powiat poznański, gmina Kostrzyn.

Pałac w Wąsowie

Pałac w Wąsowie pałace wielkopolski pałace w wielkopolsce
Pałac w Wąsowie. Fot. Shutterstock

Piękny barokowo-klasycystyczny pałac i zamek stylizowany na średniowieczny styl położone zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie? Takie urokliwe budowle czekają na Was w Wąsowie.

Kompleks znajdujący się w Wąsowie to miejsce szczególne. Nazywane jest pałacem-zamkiem, gdyż obie znajdujące się tu budowle tworzą niemal jedność. Jako pierwszy został wzniesiony barokowo-klasycystyczny pałac w Wąsowie. Jego budowa trwała od 1781 do 1786 roku. Była to typowa dla XVIII wieku rezydencja zamożnych rodów w Wielkopolsce. Ta należała do rodziny Sczanieckich.

Nowy właściciel ziemi, mimo posiadania pięknego pałacu, wymarzył sobie zamek stylem nawiązujący do czasów średniowiecza. Swoją wizję zrealizował wznosząc w latach 1870-1872 okazały zamek.

Czytaj więcej: Pałac w Wąsowie – XIX-wieczne marzenie o średniowieczu

A Wam które pałace w Wielkopolsce podobają się najbardziej?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE