Strona głównaTop 10Piękne przykłady architektury szachulcowej w Polsce (Top 10)

Piękne przykłady architektury szachulcowej w Polsce (Top 10)

Piękne białe budynki z elewacjami poprzedzielanymi ciemnymi belkami są w całej Polsce. To przykłady architektury szachulcowej lub muru pruskiego. Gdzie znajdziemy najpiękniejsze budowle tego typu idealne do zdjęć? Oto najpiękniejsze przykłady architektury szachulcowej oraz muru pruskiego w Polsce.

Spichlerz w Galowicach

Spichlerz szachulcowy w Galowicach. Fot. Mccornik, CC BY-SA 4.0

W pięknym szachulcowym spichlerzu w Galowicach na Dolnym Śląsku mieści się dziś muzeum powozów, w którym prezentowanych jest kilkadziesiąt pojazdów o różnym przeznaczeniu. Budynek spichlerza powstał w 1727 lub 1730 r. Jest to piękny przykład architektury szachulcowej, czyli ze śnieżnobiałymi ścianami wykonanymi z gliny z sieczką i trocinami poprzecinanymi ciemnymi szachulcami, czyli drewnianymi balami.

To ostatni na Dolnym Śląsku tak doskonale zachowany i tak okazały budynek wzniesiony w stylu szachulcowym, który przeszedł remont w latach 2004-2010.

Czytaj również: Muzeum powozów w Galowicach – ciekawa atrakcja Dolnego Śląska

Swołowo, Kraina w Kratę

Swołowo, kraina w kratę. Fot. Shutterstock

Swołowo nazywane jest wsią w kratę. W XVIII i XIX wieku na Pomorzu, a konkretnie w Swołowie i wsiach tego regionu, dominowało budownictwo szkieletowe. Dziś ten region nazywany jest Krainą w Kratę. Podobne budynki można znaleźć m.in. w Korlinie, Barzowicach, Starkowie, Starym Jarosławiu, Naćmierzu, czy Kowalewicach.

Czytaj więcej: Swołowo – wieś w kratkę jedyna w swoim rodzaju

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Na mocy pokoju westfalskiego cesarz Ferdynand III Habsburg zezwolił na wybudowanie trzech Kościołów Pokoju na Dolnym Śląsku. Ale nie mogły przypominać świątyń, miały zostać zbudowane z nietrwałych materiałów, nie mogły mieć dzwonnicy czy szkoły parafialnej i musiały być ulokowane poza murami miasta. Dlatego Kościoły Pokoju przypominają na pierwszy rzut oka raczej spichlerze.

Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy to największa drewniana świątynia na świecie, wykonana wyłącznie z drewna i bez gwoździ, tą samą techniką szachulcową co ta w Jaworze. Powstała później niż Kościoły Pokoju w Jaworze i Głogowie. był to jedyny kościół ewangelicki w księstwie świdnicko-jaworskim, dlatego został zbudowany ogromny, by mógł pomieścić 7,5 tys. wiernych.

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju w Jaworze. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Jaworski Kościół Pokoju powstał w 1654 roku i do dziś prezentuje się w doskonałym stanie. To jedna z bardziej okazałych budowli w stylu szachulcowym w Polsce. W środku świątynia jest bogato zdobiona. Na uwagę zasługują m.in. organy oraz empory ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu i pejzaże.

Spichlerze w Bydgoszczy

Bydgoszcz. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Spichlerze w Bydgoszczy to przykłady zastosowania muru pruskiego często mylonego z szachulcem i bardzo do niego podobnego. Wypełnieniem muru pruskiego jest cegła, a nie glina z sieczką i trocinami. W Bydgoszczy znajduje się wiele pięknie wyremontowanych budynków z muru pruskiego: dawnych spichlerzy, gospód i karczm pochodzących głównie z I poł. XIX w. Jednym z bardziej charakterystycznych jest Karczma Młyńska na Wyspie Młyńskiej.

Kościół w Boguszycach

Kościół szachulcowy w Boguszycach, pow. oleśnicki. Fot. Sławomir Milejski, CC BY-SA 3.0

Pora na kolejny kościół z Dolnego Śląska. Przepiękny przykład architektury szachulcowej stanowi parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Boguszycach w dekanacie Oleśnica w archidiecezji wrocławskiej. Świątynia obecny wygląd zyskała około 1712 r. Był to kościół protestancki przejęty przez luteran w czasie reformacji.

Stacja kolejowa w Stroniu Śląskim

Stacja kolejowa Stronie Śląskie w stylu szachulcowym. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Kolejny przykład architektury szachulcowej na Dolnym Śląsku to stacja kolejowa Stronie Śląskie. Budynek stacji przy trasie z Kłodzka do Stronia Śląskiego powstał w 1897 r. w ówczesnym Strachocinie. Na uwagę zasługuje infrastruktura towarzysząca: piękny żuraw wodny, żuraw przeładunkowy i wieża ciśnień z 1909 r.

Kościół w Głogówku

Kościół św. Krzyża w Głogówku w stylu szachulcowym. Fot. Kamil Adamus. CC BY-SA 3.0

W Głogówku w woj. opolskim jest wiele zasługujących na uwagę kościołów, ale szczególnie urokliwy jest szachulcowy kościół cmentarny św. Krzyża. Pochodzi z 1705 r. Najcenniejszy w środku jest zespół polichromowanych rzeźb z XVII w. Co ciekawe, fundatorką kościoła była osoba prywatna, Anna Pietruszka, mieszczanka z Głogówka.

Gospoda w Głuszycy

Dawna gospoda szachulcowa w Głuszycy nieopodal Wałbrzycha, woj. dolnośląskie. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Dawna gospoda szachulcowa w Głuszycy na Dolnym Śląsku pochodzi z 1784 roku. Dziś jest to budynek w ruinie, który można oglądać z zewnątrz. Warto wybrać się do Głuszycy nie tylko dlatego. W tym rejonie w okresie II wojny światowej powstawał podziemny kompleks budowli Riese, czyli Olbrzym, którego przeznaczenie nie jest znane do dziś. Dodatkowo w Głuszycy funkcjonowała filia niemieckiego obozu koncentracyjnego Groß-Rosen dla więźniów i robotników Riese.

Czytaj więcej: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Kompleks zamku Książ

zamek książ
W zwieńczeniu zamku Książ można się dopatrywać muru pruskiego, a w jego kompleksie architektury szachulcowej. Fot. Shutterstock

Zestawienie na najpiękniejsze budowle szachulcowe w Polsce zdominował Dolny Śląsk. W samym zamku Książ znajdują się elementy muru pruskiego (u zwieńczenia jednej z części). Ponadto gdy powstawało założenie parkowe, powstały dookoła budynki w stylu szachulcowym z XX wieku: kuźnia, murowano-szachulcowa oraz leśniczówka i stodoła w tym samym stylu (wszystkie przy ul. Jeździeckiej).

Leśniczówka w stylu szachulcowym w kompleksie zamku Książ
Leśniczówka w stylu szachulcowym w kompleksie zamku Książ. Fot. Gliwi, CC BY-SA 4.0
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE